Čtu, že celý Petřín bude pokryt wifinou. To jsem rád, stejně tak jsem unešený z instalovaných smart laviček. Za mého mládí se chodilo na Petřín se slečnou randit, s ohledem na současný tah MeToo ale chápu, že je potřeba vytvořit bariéry, aby již k sahání na kolínka nedocházelo. Při setkání maturantů po pětapadesáti letech jsem spolužačkám řekl: „Žádná na mne nechoďte s tím, že jsem vás obtěžoval. Nic ze mne nevyrazíte, jsem chudý důchodce.“Asi se nám svět zbláznil. Nedávno jsem šel na své obligatorní procházce ze Strahova dolů do Kinských sadů a skutečně – dva mladí sedí na lavičce, každý má svůj aparát, asi si dopisují. Pozorný čtenář by řekl, že o něčem podobném jsem psal již v čísle 2/2016, jenže tehdy byl ten příběh z pražské kavárny.
Setkání zástupců inženýrských komor
- Publikováno:
- Rubrika:
- Kaleidoskop
Heslo Inženýři jako tvůrci společnosti bylo hlavním tématem 26. bavorského inženýrského dne, který se konal 26. ledna 2018 ve staré kongresové hale v Mnichově.
26. bavorský inženýrský den byl neformálně zahájen již v předvečer přátelským setkáním domácích i zahraničních hostů s představiteli Bavorské inženýrské komory (BayIK) v kanceláři Bavorské inženýrské komory v Mnichově. Hosty uvítal prezident BayIK prof. Dr.-Ing. Norbert Gebbeken. Přítomny byly nejen delegace německých zemských inženýrských komor, ale i Slovenské inženýrské komory, Britské inženýrské komory, Polské inženýrské komory a Rakouské komory inženýrů a architektů.
Společná témata bez rozdílu hranic: honoráře a komplikovaná legislativa
Důležitou součástí mezinárodních setkání profesních kolegů jsou kuloárové diskuse. S představiteli BayIK a také Slovenské inženýrské komory jsme jednali o současných problémech v našem resortu. Soustředili jsme se zejména na problematiku komunikace jednotlivých komor v Evropě. Mezinárodní setkání se zahraničními kolegy jsou velmi důležitá. Je mnoho společných témat, která se promítají do naší práce bez rozdílu hranic. Ať už se jedná o honoráře, komplikovanou legislativu a v poslední době i o projektování v systému BIM. Jestliže máme celoevropskou inženýrskou organizaci – ECCE, je nutné ji využít na to, aby se stala společnou hlásnou troubou k řešení společných problémů.
Akreditováno bylo mnoho účastníků, mezi nimiž byla řada hostů ze společenské a politické sféry. Zdravici za všechny tyto hosty přednesla paní Ulrike Scharf, bavorská ministryně životního prostředí a ochrany spotřebitelů.
Jsou inženýři tvůrci společnosti?
Velmi zajímavé byly obě hlavní přednášky Inženýrského dne. Jako první vystoupil prof. Dr. Gunter Dueck s přednáškou na téma Inženýři – tvůrci společnosti? Přednášející je úspěšným spisovatelem, matematikem a filozofem. Jeho příspěvek odlehčenou formou ukázal, jak inženýři utvářejí ekonomický a stavebně kulturní vývoj dnešní společnosti. Vzhledem k sílicí digitalizaci pracovních a komunikačních procesů je nutné, aby se inženýři aktivně stavěli k politicko-společenskému dění. V dnešní době je podle profesora Duecka nutné, aby odbornost inženýra byla zohledněna v politické argumentaci a aby inženýři jako tvůrci pokroku nebyli pasivní.
Bez srozumitelné komunikace to nejde
Dalším přednášejícím byl prof. Sigmund Gottlieb. Ten byl mezi léty 1995 a 2017 šéfredaktorem Bavorské televize a moderoval úspěšný pořad Mnichovské kolo. V současnosti je členem univerzitní rady Univerzity Pasov. Ve své přednášce se zabýval úlohou inženýrů v zorném poli médií a společnosti. Poukázal na důležitost občansky srozumitelné komunikace inženýrů směrem ke společnosti. K tomu patří rovněž aktivní účast na politické tvorbě priorit a sebevědomá prezentace inženýrských činností v médiích.
Po ukončení oficiálního programu inženýrského dne pokračovali organizátoři i ostatní účastníci v dialogu v přilehlých prostorách přednáškového sálu.