Téma Inženýrské komory 2023: Technická normalizace v souvislostech nového stavebního zákona
Publikaci je možné stáhnout v PDF: Technická normalizace v souvislostech nového stavebního zákona
-
- Autor:
- Ing. Robert Špalek
- Statika a dynamika staveb (0200683)
- předseda ČKAIT
Technické normy provází každého technika celým jeho profesním životem a asi nikdo si nedokáže představit práci bez jejich používání. Samozřejmě pro jejich využití platí různá kritéria, a ne všechna jsou podle platné legislativy závazná. Stavební a požární předpisy umožňují použít i jiné než normové řešení, za předpokladu dosažení srovnatelných výsledků v ochraně veřejných zájmů ve výstavbě.
-
- Autor:
- Ing. Žanet Hadžić, CSc.
- ředitelka Odboru stavebního řádu Ministerstva pro místní rozvoj ČR
Nový stavební zákon řeší problém nedostatečné publicity a přístupnosti českých technických norem. Posiluje jejich postavení formou indikativních odkazů. Veškeré závazné normové požadavky budou poskytovány tzv. plnotextově a bezplatně. Tato změna je však zatím v přípravě a postupně se bude naplňovat až do 1. července 2027.
-
- Autor:
- Ing. Lubomír Keim, CSc.
- Pozemní stavby, Zkoušení a diagnostika staveb staveb (0007983)
- člen Technické komise ČKAIT, Komise pro BIM, a výboru oblasti Praha
- Výzkumný ústav pozemních staveb – Certifikační společnost, s.r.o.
V oblasti navrhování staveb, kdy projektant podle stavebního zákona odpovídá za správnost, celistvost, úplnost projektové dokumentace a bezpečnost stavby v rozsahu základních požadavků provedené podle jím zpracované projektové dokumentace, prakticky nepřipadá v úvahu, aby projektant projektovou dokumentaci vypracoval v rozporu s technickými normami z pohledu plnění minimálních požadavků na stavby, které normy stanoví.
-
- Autor:
- Ing. Ladislav Bukovský
- Pozemní stavby, Zkoušení a diagnostika staveb (0004138)
- soudní znalec
- předseda oblasti Praha ČKAIT, předseda Technické komise ČKAIT
Technická komise působí jako poradní, iniciační a koordinační orgán představenstva ČKAIT v oboru technických otázek. Zaměřuje se na jakost staveb, která není regulovaná státními orgány.
-
- Autor:
- Mgr. Zdeněk Veselý
- generální ředitel České agentury pro standardizaci
Evropské technické normy (EN) vznikají na základě spolupráce expertů zastupujících jednotlivé evropské země. Takto vzniklé normy, které jsou následně přebírány jako národní technické normy (ČSN), tvoří významnou část ze všech vydávaných norem. Zástupci Česka jsou přitom při jejich tvorbě velmi aktivní. Česká republika je zastoupena prostřednictvím Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ).
-
- Autor:
- doc. Ing. Jana Marková, Ph.D.
- zástupce vedoucího Oddělení spolehlivosti konstrukcí, Kloknerův ústav ČVUT v Praze
Důvodem pro revizi a doplnění nyní platných Eurokódů pro navrhování konstrukcí jsou chybějící pokyny pro některé nové materiály a zatížení. Je snaha o zjednodušení a také o redukci národně stanovených parametrů.
-
- Autor:
- Ing. Michal Drahorád, Ph.D.
- Mosty a inženýrské konstrukce (0011843)
- místopředseda představenstva ČKAIT, předseda profesního aktivu Statika
- pedagog na Fakultě stavební ČVUT v Praze
Vývoj a zavádění 2. generace evropských norem pro navrhování stavebních konstrukcí (tzv. Eurokódů) se blíží ke konci. Vývoj Eurokódů reaguje nejen na nové poznatky v oboru, ale i na nové požadavky ve všech oblastech stavebnictví. Celkově představuje 2. generace těchto norem významný krok směrem k zefektivnění stavebních konstrukcí, ...
-
- Autor:
- Ing. Luděk Vejvara, Ph.D., FEng.
- Statika a dynamika staveb, Pozemní stavby (0200368)
- člen profesního aktivu Statika, mosty a zkušebnictví, Technické komise ČKAIT
- člen TNK 37 Zděné konstrukce
- člen Inženýrské akademie ČR
V současné době je připravována a schvalována druhá generace návrhových norem pro nosné konstrukce staveb, které obecně nazýváme eurokódy. Jelikož zdivo je stále jednou z nejužívanějších technologií výstavby, chtěl bych zde informovat o stavu příprav novely základní normy pro navrhování zděných konstrukcí.
-
- Autor:
- Ing. Štěpánka Tomanová
- předsedkyně TNK152 Organizace informací o stavbách a informační modelování staveb (BIM)
- členka EU BIM Task Group a EUnet4DBP
K čemu mohou sloužit technické normy věnující se problematice BIM? Jak mohou ovlivnit zadávání i zpracování jednotlivých stavebních projektů? Bez správných procesních pravidel se totiž BIM může stát spíše přítěží než přínosem. Příspěvek se kromě krátkého exkurzu do historie stručně dotýká i současného tématu digitalizace, protože ta s BIM úzce souvisí.