Nic nelze obelhat, podzim je tady, letos však jako kdyby se nechal létem přelstít a dlouho ani o sobě nechce dát vědět. Na události byly měsíce září i říjen hodně bohaté. V nadsázce říkám, že bych potřeboval za sebe ještě dva klony. „Tak nemusíš být všude!“ Je to pravda. Přestože na mnoho akcí chodí další členové představenstva, stejně nestíhám. Vrátil jsem se z Neapole, v Neapolském zálivu bylo krásně, ale též jsem viděl, jak by časem mohla vypadat Praha při uplatnění pražských stavebních předpisů. Bude mít možná ještě větší hustotu na hektar, než je v Neapoli. Developeři budou spokojeni, jenom si nejsem jist, zda budou spokojeni bydlící v oněch bytech s tmavými kouty. Na druhou stranu, když vidím ceny za byt v Praze, jsem klidný – nemyslím totiž, že by se do ní přistěhovalo osm set tisíc lidí.
Robot českých studentů uklidí staveniště
Studenti Fakulty stavební ČVUT v Praze vyhráli s návrhem robota na úklid staveniště mezinárodní soutěž. Nyní jde jejich nápad do start-up inkubátoru a zajímají se o něj české i zahraniční firmy. Na stavbách by mohl začít fungovat za tři až pět let. Žádný jiný robotický systém pro úklid staveniště dosud neexistuje.
V mezinárodní kreativní studentské soutěži The Trail by Vinci Construction, která je zaměřena na inovace a nové technologie ve stavebnictví, vyhrál v konkurenci 1259 účastníků z 58 zemí tým studentů Fakulty stavební ČVUT v Praze s návrhem robota na úklid staveniště. Tým ve složení Lucie Stupková, Jakub Starosta, Radek Benetka a Jakub Volf zvítězil v kategorii Leonard, která umožňuje vstoupit do pařížského start-up inkubátoru skupiny VINCI Construction.
Na vítězném projektu studenti začali pracovat v závěru roku 2017 a věnovali se mu průběžně až do celosvětového finále v květnu 2018. Projekt robotického úklidového systému studenti připravili na Katedře technologie staveb v rámci volitelného předmětu Robotické technologie ve stavebnictví.
„Studenti u nás mají možnost navrhnout koncepční podobu strojního zařízení, které využívá principy robotiky v kombinaci s dalšími pokročilými technologiemi, jako je BIM, drony, autonomní řízení apod. A takovýto úspěch v prestižní soutěži je pro nás zprávou, že jdeme dobrou cestou,“ říká Ing. Michal Kovářík z Katedry technologie staveb Fakulty stavební ČVUT, který předmět Robotické technologie ve stavebnictví vyučuje. Jako mentor týmu se na projektu podílel i doc. Jiří Kolísko z Kloknerova ústavu ČVUT.
„Robot Květa se jeví jako realizovatelný, a to v horizontu tří až pěti let,“ říká Ing. Vladimír Hendrich z firmy SMP CZ, dceřiné společnosti skupiny VINCI Construction, jež pořádala regionální československé kolo soutěže. Jak Hendrich dodává, ve stavebnictví proběhla řada změn, například využití digitalizace v rámci projektování, částečná automatizace výroby stavebních hmot a prvků a k dispozici je řada IT produktů v oblasti kontroly a přebírání staveb. Vlastní provádění prací na stavbě ale zůstalo zatím téměř nedotčeno.
Studenti mohli soutěžit s projekty inovací ve třech oblastech: stavba zítřka, trvalé stavby a město na povrchu i pod ním. Letošní ročník soutěže byl prvním, ambicí skupiny VINCI Construction je otevřít soutěž studentům každé dva roky.
[caption id="" align="alignleft" width="300"] Robot Květa – vítězný návrh prvního robotického systému pro úklid staveniště (zdroj: ČVUT v Praze)[/caption]
[caption id="" align="alignright" width="300"] Vítězný tým studentů ze stavební fakulty ČVUT, kteří navrhli robota na úklid staveniště, zleva Jakub Volf, Radek Benetka, Jakub Starosta, Lucie Stupková. (foto: ČVUT v Praze)[/caption]