Nic nelze obelhat, podzim je tady, letos však jako kdyby se nechal létem přelstít a dlouho ani o sobě nechce dát vědět. Na události byly měsíce září i říjen hodně bohaté. V nadsázce říkám, že bych potřeboval za sebe ještě dva klony. „Tak nemusíš být všude!“ Je to pravda. Přestože na mnoho akcí chodí další členové představenstva, stejně nestíhám. Vrátil jsem se z Neapole, v Neapolském zálivu bylo krásně, ale též jsem viděl, jak by časem mohla vypadat Praha při uplatnění pražských stavebních předpisů. Bude mít možná ještě větší hustotu na hektar, než je v Neapoli. Developeři budou spokojeni, jenom si nejsem jist, zda budou spokojeni bydlící v oněch bytech s tmavými kouty. Na druhou stranu, když vidím ceny za byt v Praze, jsem klidný – nemyslím totiž, že by se do ní přistěhovalo osm set tisíc lidí.
Požární bezpečnost staveb
V profesním aktivu oboru Požární bezpečnost staveb (PBS) je v současné době autorizováno 530 osob v celé ČR, z nichž má zájem o aktivní práci cca 50 osob. Profesní aktiv oboru PBS se sešel poprvé začátkem roku 2016 a od té doby se trvale věnuje rozvoji oboru. Letos se sešel 14. května a 3. října.
Pravidelná jednání profesního aktivu Požární bezpečnost staveb se zaměřují na krátkou informaci o aktuálním dění v ČKAIT, o legislativních změnách, o stavu jednání mezi Generálním ředitelstvím Hasičských záchranných sborů (GŘ HZS) a ČKAIT na téma kvality práce autorizovaných osob.
Pravidelně se věnujeme projednávání současných změn v kodexu požárních norem a plánovaným změnám, které si vynucuje změna technologií v běžných provozech. Je třeba zohlednit bioplynové stanice, fotovoltaiku, kolektory, změnu klasické pošty, rostoucí počet vozidel na plynové a alternativní pohony. Opakovaně se na aktivu diskutuje o zásadních problémech jako jsou vnější odběrní místa požární vody, dětské skupiny s dětmi ve věku od dvou let, koordinace požárně bezpečnostních zařízení, autorský dozor během výstavby, rozdílné požadavky na větrání chráněných únikových cest ve výrobních a nevýrobních objektech.
Připomínkování norem
V dubnu 2018 měli členové aktivu možnost formulovat připomínky k chystaným změnám ČSN 73 0831, ČSN 73 0833, ČSN 73 0835 a ČSN 73 0843. Připomínky byly sumarizovány a předány Legislativní komisi ČKAIT. Nejvíce připomínek bylo k chystané změně Z2 ČSN 73 0833.
Na podzimním aktivu se probíral Metodický pokyn pro posuzování PBŘ, který v srpnu 2018 vydalo GŘ HZS. Tématem byla i spolupráce ČKAIT a Technické normalizační komise 27 (TNK 27) pro PBS.
Exkurze do pražského podzemí
Aktiv si nadále velice cení zájmu předsedy TNK 27 o spolupráci s aktivem, jeho přítomnost jsme opět dvakrát v tomto roce využili pro získání čerstvých informací z oblasti novelizace a tvorby norem, výhledu do příštího roku. Za jeho podpory a přímé účasti byla zorganizována v září zajímavá exkurze do stanice HZS hl. m. Prahy v Praze 6, kde se projektanti mohli zblízka seznámit s nejmodernější technikou pro zásah nejenom ve výškách, a dále v říjnu ojedinělá exkurze do pražského podzemí s kolektory. Účastníci se nejprve na centrálním dispečinku seznámili s rozsahem, organizací a požárním zabezpečením kolektorů, kde jsou vedeny sítě trasy elektro, vody, kanalizace, plynu a datových kabelů pro celou Prahu. Potom během dvou hodin osobně prošli a po žebřících prolezli část kolektorů, které se v celkové délce 92 km a hloubce od 2 do 45 metrů prostírají pod celou Prahou. Škoda jenom, že kapacita těchto exkurzí nebyla ze strany autorizovaných osob vyčerpána.
Děkujeme rovněž Ing. Tomanovi za prezentace koncepce větrání chráněných únikových cest a Ing. Královi za čerstvé informace o změnách norem, související s problematikou PBS.
Příští aktiv bude v březnu 2019
Další aktiv v roce 2019 je naplánován na konec března. Bude zaměřen na aktuální situaci v novelizaci norem kodexu PBS, koordinaci požárně bezpečnostních zařízení a uplatňování Metodického návodu pro posuzování PBŘ v praxi, případně další aktuální témata.