Nic nelze obelhat, podzim je tady, letos však jako kdyby se nechal létem přelstít a dlouho ani o sobě nechce dát vědět. Na události byly měsíce září i říjen hodně bohaté. V nadsázce říkám, že bych potřeboval za sebe ještě dva klony. „Tak nemusíš být všude!“ Je to pravda. Přestože na mnoho akcí chodí další členové představenstva, stejně nestíhám. Vrátil jsem se z Neapole, v Neapolském zálivu bylo krásně, ale též jsem viděl, jak by časem mohla vypadat Praha při uplatnění pražských stavebních předpisů. Bude mít možná ještě větší hustotu na hektar, než je v Neapoli. Developeři budou spokojeni, jenom si nejsem jist, zda budou spokojeni bydlící v oněch bytech s tmavými kouty. Na druhou stranu, když vidím ceny za byt v Praze, jsem klidný – nemyslím totiž, že by se do ní přistěhovalo osm set tisíc lidí.
Národní soutěž stavebních průmyslovek
Soutěže se zúčastnily čtyři tříčlenné týmy studentů, které v minulém školním roce zvítězily v regionálních soutěžích třetích ročníků stavebních průmyslových škol a přihlásili se do národního kola.
Slavnostní vyhlášení 1. kola Národní soutěže studentů středních průmyslových škol stavebních se uskutečnilo 15. září 2018 v prostorách Matheyho sálu v Centru stavitelského dědictví v Plasích.
Na přípravě a organizaci této akce se podílely ČKAIT, ČSSI a Fakulta stavební ČVUT. Soutěž se konala v prostorách stavební fakulty ČVUT v Praze a její průběh byl dle hodnocení studentů i zúčastněných pedagogů velice zajímavý a úspěšný. Všichni členové prvních tří vítězných týmů mají, na základě rozhodnutí děkanů stavebních fakult, po předložení diplomu vítěze soutěže garantováno přijetí na kteroukoli ze stavebních fakult ČVUT v Praze, VUT v Brně a VŠB–TU v Ostravě, a to bez povinnosti absolvovat přijímací řízení.
Průběh národního kola
Soutěže se zúčastnily čtyři tříčlenné týmy studentů, které v minulém školním roce zvítězily v regionálních soutěžích třetích ročníků stavebních průmyslových škol a přihlásili se do národního kola.
Program soutěže byl zaměřen na odborné znalosti a vědomosti, i na schopnost jejich uplatňování a praktického využívání. Soutěžní tým předložil projekt rodinného domu jako výsledek své ročníkové práce. Dále studenti řešili praktické úkoly, museli prokázat znalost konstrukčních zásad a předpisů, a to ve stanoveném čase. Poslední částí soutěže byl vědomostní kvíz, ve kterém soutěžící ukázali přehled svých odborných i všeobecných znalostí.
Porotu tvořili zástupci jednotlivých regionů, Představenstva ČKAIT a prezidia ČSSI. Předsedou odborné poroty byl prezident ČSSI a proděkan stavební fakulty Ing. Adam Vokurka, Ph.D.
Zvítězili studenti z Ústí nad Labem
Vyhlašování probíhalo v krásném prostředí Centra stavitelského dědictví v Plasích. Týmy se umístily v tomto pořadí:
1. místo: Petr Kuchařík, David Majerik a František Papík; SPŠ stavební a SOŠ stavební a technická v Ústí nad Labem
2. místo: Kamil Malý, Martin Plocek a Martin Šulc; SPŠ stavební Hradec Králové
3. místo: Hana Fialová, Michal Jaroš a Miroslav Němec; SPŠ stavební, Plzeň
4. místo: Jakub Kuchař, Ivana Řezníčková a Roman Warta; SPŠ stavební Valašské Meziříčí
Ceny předali předseda ČKAIT Ing. Pavel Křeček, prezident ČSSI Ing. Adam Vokurka, Ph.D., a ředitel Muzea architektury a stavitelství PhDr. Martin Ebel, Ph.D.
Všem studentům gratulujeme k významnému úspěchu a děkujeme za jejich účast. Předpokládáme, že se za několik let setkáme na půdě ČKAIT, kde si již jako vystudovaní inženýři nebo technici podají přihlášky k autorizaci v oborech, které jim můžeme nabídnout.