Úvodník září 2021
- Autor
- Publikováno
- Rubrika
- Úvodník
Stavební a navazující změnový zákon byl schválen a vyhlášen v červenci 2021. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky nevzala v potaz kritické připomínky senátorů a na své 111. schůzi konané 13. července 2021 schválila stejné znění nového stavebního zákona, které 4. června odeslala do Senátu PČR. Prezident oba zákony podepsal hned 15. července 2021 a následně byly schválené zákony odeslány k publikaci ve Sbírce zákonů. Již 29. července 2021 byl vyhlášen nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. a změnový zákon č. 284/2021 Sb., kterým se mění 58 navazujících zákonů.
Pro mnohé bylo překvapením, že druhý den po vyhlášení nového stavebního zákona přestaly platit stavební uzávěry starší patnácti let. Územně plánovací dokumentace s datem vzniku před 1. lednem 2007 budou platné jen do konce roku 2028 a u těch mladších přestanou platit některá ustanovení.
Od ledna 2022 bude možné odpojit budovy připojené na teplovody i bez stavebního povolení. Podmínkou ale bude uhradit veškeré náklady včetně zůstatkové ceny. Ochrana bonitního zemědělského půdního fondu ztratila nejvyšší prioritu hned od 1.8.2021. Nově postačí zohlednit a naplnit vhodná opatření na zadržení vody v krajině. I podlimitní záměr nyní podléhá ze zákona zjišťovacímu řízení EIA.
Ve stavebnictví se každý rok stane téměř tři tisíce pracovních úrazů, z toho je šestnáct až třicet smrtelných. K nejrizikovějším patří práce ve výškách, kde se stane 65 % fatálních nehod. V roce 2019 vedly pracovní úrazy ve stavebnictví k neschopnosti celkem 185 tisíc dní.
Od 1. července 2022, kdy nabude nový zákon č. 250/2021 Sb. účinnosti, se ruší zákon č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, a současně s ním i všechny níže uvedené prováděcí vyhlášky. Původní vyhlášky budou nahrazeny nařízeními vlády, jejíž návrhy z června 2021 má ČKAIT k dispozici. Termín vydání ve Sbírce zákonů zatím není znám.
Komora začala pomáhat jižní Moravě již od druhého dne po ničivém tornádu, které 24. června 2021 vážně poškodilo 1 200 domů. Na prvotní pomoc statiků navázala práce autorizovaných osob v oboru pozemních staveb, kteří v současnosti občanům pomáhají s obnovou jejich obydlí. Obnova poškozených domů se bez autorizovaných osob neobejde.
Informační den ČKAIT pro občany s problémy s obnovou obydlí postižených tornádem se uskutečnil v úterý 3. srpna 2021, a to postupně ve čtyřech postižených obcích Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice, vždy za podpory místních starostů.
V souvislosti s živelní pohromou na jižní Moravě přinášíme výklad § 177 stavebního zákona, který upravuje tzv. mimořádné postupy. Text vychází dále z metodické pomůcky Ministerstva pro místní rozvoj z 2. července 2021, aktuálně zveřejněných informací příslušných stavebních úřadů v Břeclavi a Hodoníně konzultovaných s Krajským úřadem Jihomoravského kraje, odborem územního plánování a stavebního řádu, i praktických zkušeností na místě.
Nedostatek stavebního materiálu vede k dalšímu růstu cen. Příčin je však více. Jednou z těch hlavních je i prudký růst cen emisních povolenek v návaznosti na boj se změnami klimatu. To se odráží nejen v nákladech na výrobu ocelových konstrukcí, ale i v nárůstu cen stavebních prací využívajících ocel.
Ministerstvo pro místní rozvoj na portálu veřejných zakázek vydalo 22. července 2021 metodické doporučení k aktuálnímu růstu cen materiálů, zboží, výrobků a komodit ve veřejných zakázkách.
Problematika autorských děl a práv k nim je poměrně složitá a vyvstává do popředí zejména u otázek souvisejících s dalším nakládáním zpracované dokumentace stavby. Je třeba nepodceňovat znění samotné smlouvy o dílo, je třeba dávat pozor na stanovení účelu, ke kterému je dokumentace stavby objednateli poskytnuta, případně vyžadovat uzavření licenční smlouvy s objednatelem. Tímto se dá předejít později vzniklým právním sporům ohledně dalšího užití autorského díla.
Je možné vynutit si vstup na sousední pozemek pro zajištění nezbytných oprav nemovitosti, pokud s tím majitel sousedního pozemku nesouhlasí? Je to jednodušší v případě živelní události?
Odpovědi na vaše dotazy k zadávání veřejných zakázek na projektové a stavební práce a oprávnění autorizovaného inženýra pro dopravní stavby k souvisejícím oborově vyčleněným činnostem při realizaci železniční stavby.
V souvislosti s přijetím nového stavebního a změnového zákona se novelizuje i zákon č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů, autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Oficiálně se již bude nazývat „autorizačním zákonem“, jak mezitím zavedla praxe. Všechny jeho změny vstoupí v účinnost 1. července 2023.
21. setkání zástupců regionálních stavebních komor a svazů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska (tzv. malá V4) se uskutečnilo ve dnech 19.–22. srpna 2021 v Krakově. Účastníci navštívili i nejvyšší budovu Unity Tower.
Novým prezidentem Saské inženýrské komory byl letos zvolen Dr.-Ing. Hans Jörg Temann. Nahradil tak ve funkci dosavadního prezidenta, kterým byl prof. Dr.-Ing. Hubertus Milke. Prof. Milke z funkce z osobních důvodů odstoupil.
Nápovědu pro hlavní funkce, členění, tisk a export dokumentů naleznete v horním menu.
Výběr nejdůležitějších bodů projednávaných na 3. zasedání Představenstva ČKAIT, které se konalo 24. června 2021. Projednávalo průběžné výsledky hospodaření i škodní průběh pojištění profesní odpovědnosti autorizovaných osob. Ročenka Inženýrská komora letos nebude rozesílána všem členům, ale vyjde ve sníženém nákladu. K vyžádání bude na oblastních kancelářích..
Vedení ČKAIT se již několik let zabývá otázkou rekonstrukce a dostavby budovy v Praze na Sokolské 15, kde Komora sídlí již od roku 2002. Rozhodnout má Shromáždění delegátů ČKAIT 2. října 2021.
Zvýšil se nejen počet členů, ale i množství aktivit. Komora se stala významným partnerem státní správy a místem vzdělávání. Sídlo musí odpovídat cílům a významu naší profesní organizace.
Stavební zásahy lze v zásadě dělit na úpravy stávajícího objektu při ulici Sokolské a vestavbu nového objektu do dvora.
75 let (* 26. června 1946, Velim)
Blahopřejeme k jubileu.
Jaroslav Korbelář je vynikající mostař a ocelář, který působí ve zkušebních komisích ČKAIT.
80 let (* 14. června 1941, Šlapanice)
Blahopřejeme k jubileu. Miroslav Čermák je odborník na pozemní stavitelství, který se mimořádně se zasloužil o rozvoj regionální sekce Morava.
85 let (* 20. srpna 1936, Plzeň)
Blahopřejeme k jubileu. Václav Honzík je zkušebním komisařem v oboru statika a dynamika staveb. Jeho praktické zkušenosti jsou vysoce ceněny.
Oblast Karlovy Vary připravuje dvě konference. Téma 25. mezinárodní konference Městské inženýrství Karlovy Vary , která se koná 5. listopadu, je Město a světlo. Inženýrské problémy obnovy památek Plasy se konají v Chebu 12 až 13. listopadu 2021.
4. ročník mimořádně úspěšné konference Statika staveb Plzeň se koná již 14. září 2021.
Na slavnostním večeru v pondělí 6. září 2021 v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze bylo vyhlášeno 33 nominovaných staveb, z nichž budou vybráni vítězové letošního ročníku. Slavnostní udílení titulů a zvláštních cen proběhne 18. října 2021 tradičně v Betlémské kapli v Praze.
Regionální stavební sdružení Karlovy Vary vyhlásilo na konci června 2021 výsledky 20. ročníku přehlídky a soutěže Stavby Karlovarského kraje. Letos se přihlásilo celkem 28 staveb a 15 projektů. Od začátku soutěže je to nejvíce přihlášených.
Letošní 25. vydání ročenky je distribuováno členům prostřednictvím oblastních kanceláří – pro zájemce je připravena k vyzvednutí zdarma!
Odešla ve věku 82 let. Patřila k zakládajícím a aktivním členům Zlínské oblasti.
Odešel ve věku 89 let. Patřil k mimořádným osobnostem známým nejen v českobudějovické oblasti. Nezapomeneme na jeho stálý úsměv na tváři.