Finále Stavby roku 2021, z 92 přihlášených staveb je 33 nominací
Na slavnostním večeru v pondělí 6. září 2021 v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze bylo vyhlášeno 33 nominovaných staveb, z nichž budou vybráni vítězové letošního ročníku. Slavnostní udílení titulů a zvláštních cen proběhne 18. října 2021 tradičně v Betlémské kapli v Praze.
V letošním roce probíhá již 29. ročník prestižní soutěže Stavba roku. Již tradičními vypisovateli jsou Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) a Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS). Novým generálním mediálním partnerem Stavby roku 2021 se stala CNN Prima NEWS, jež se podílí na představení všech přihlášených staveb.
Stavby ze všech krajů
Soutěž Stavba roku si rok od roku získává čím dál tím větší prestiž, a to zejména tím, že mezi sebou soutěží stavby rozličných velikostí, různého typologického spektra a stavebních odvětví. Nejinak tomu bylo také v letošním ročníku, o čemž svědčí nový neuvěřitelný rekordní počet staveb v celé historii soutěže. O titul Stavba roku 2021 soutěží celkem 92 staveb. Z toho je devadesát staveb z České republiky, a to ze všech čtrnácti krajů ČR. Dvě stavby byly českými firmami realizovány v zahraničí – v Norsku a Dubaji, SAE.
Porota navštívila všechny stavby
V letošním roce, stejně jako v předcházejícím ročníku, porota osobně navštívila všech devadesát přihlášených staveb. Pětičlenná porota spolu s ředitelkou rozvoje nadačních programů Ing. arch. Marií Špačkovou musela odladit scénář, jak vše v průběhu letních prázdnin zvládnout. Před samotným zahájením prací byl opětovně zvolen předsedou poroty Ing. arch. akad. arch. Jan Vrana. Dalšími členy poroty byli Ing. arch. Martina Hovořáková (Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství), Ing. Renata Zdařilová, Ph.D. (Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě), doc. Ing. Jan Pašek, Ph.D. (Svaz podnikatelů ve stavebnictví) a Ing. Ladislav Vaněk (Ministerstvo průmyslu a obchodu). Jako expert byl přizván prof. Ing. arch. Zdeněk Jiran.
Prohlídky všech staveb byly velmi důležitou a nezbytnou součástí práce poroty. Díky hlavnímu sponzorovi firmě Renault Česká republika porota během tří týdnů pohodlně projela tisíce kilometrů Českou republikou, při vlastní návštěvě všech devadesáti staveb do nohou dostala 140 km a vyšlapala tisíce schodů v kostelních věžích, rozhlednách i při obhlídce podzemního kanalizačního spadiště.
Porotě na jejích cestách přálo krásné počasí, ale zejména panovala po celou dobu výtečná a optimistická atmosféra. Všechny stavby navštívil rovněž filmový štáb, jenž sbíral materiál na dokument Stavba roku 2021 a pro jednotlivé spoty všech přihlášených staveb.
Do finále se dostalo 33 staveb
Ve finálním kole se sejdou stavby ze všech čtrnácti krajů. Nejvíce zástupců mají kraje Praha a Středočeský kraj, které také měly nejvíce přihlášených staveb.
- Osm staveb z kraje Praha (z 24 přihlášených) – Rekonstrukce objektu Bubenská 1, Praha 7; Kostel Krista Spasitele a komunitní centrum, Praha-Barrandov; Rekonstrukce a modernizace budovy č. 36 a č. 37 v areálu Pražské plynárenské, a.s.; Komunardů XXXV, Praha 7; Hybernská 1, Praha; Parkview, Praha 4; LIVESPORT – kanceláře jako Stroj řízený Piloty, Praha; Rekonstrukce kanalizačního sběrače, ul. Nad Novou Libní, Praha 8.
- Šest staveb ze Středočeského kraje (z šestnácti přihlášených) – Dostavba školního areálu Základní školy ve Zdicích; Obnova poutního areálu ve Staré Boleslavi – mariánská zóna; Revitalizace areálu kostela sv. Bartoloměje v Kolíně; LC LIDL ČR, Buštěhrad; Sportovní hala v Borkách – HALA BORKY, Kolín; Stodola 21 / Třebešice.
- Tři stavby z Moravskoslezského kraje (z deseti přihlášených) – Depozitář Slovenská strela, Kopřivnice; Voliéra La Pampa v Zoo Ostrava; Vila vnitřní krajina, Nový Jičín.
- Tři stavby z Olomouckého kraje (ze čtyř přihlášených) – Vila park Olomouc, etapa 2; Radnice Olomouc; Muzeum Komenského v Přerově – záchrana a zpřístupnění paláce na hradě Helfštýn.
- Dvě stavby z Jihomoravského kraje (z osmi přihlášených) – VD Boskovice, zvýšení bezpečnosti VD za povodní; Komplexní simulační centrum Masarykovy univerzity, Brno.
- Dvě stavby z Pardubického kraje (ze dvou přihlášených) – Mateřská škola Doubek, Pardubice; Silniční most přes Labe mezi Valy a Mělicemi.
- Dvě stavby ze Zlínského kraje (ze dvou přihlášených) – Obnova objektu národní kulturní památky, areál Pustevny, objekt Libušín; Revitalizace budovy Sandrik Vsetín.
- Jedna stavba z Jihočeského kraje (ze čtyř přihlášených) – Nová psychiatrie – Nemocnice Tábor, a.s.
- Jedna stavba z Karlovarského kraje (ze dvou přihlášených) – Sanace nestabilních náspů zemního tělesa, Dalovice u Karlových Varů.
- Jedna stavba z Královéhradeckého kraje (ze čtyř přihlášených) – Oblastní nemocnice Náchod – I. etapa modernizace a dostavby.
- Jedna stavba z Libereckého kraje (ze šesti přihlášených) – Obnova areálu poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici – I. etapa.
- Jedna stavba z Plzeňského kraje (ze čtyř přihlášených) – Kulturní centrum – Pivovar Domažlice.
- Jedna stavba z Ústeckého kraje (ze tří přihlášených) – Městská plavecká hala Louny.
- Jedna stavba z Kraje Vysočina ( z jedné přihlášené) – Rekonstrukce a výstavba výukového centra VŠPJ Jihlava.
Mezi nominace byly zařazeny i obě zahraniční stavby Silnice Fv. 714 „Astfjordkryssinga“ vč. tunelů Slordal a Mjones v Norsku (Metrostav a.s.) a Royal Grammar School Guildford Dubai.
Veřejné hlasování končí až 17. října
Pro širokou odbornou i laickou veřejnost stále probíhá veřejné hlasování, které bude ukončeno v neděli 17. října 2021 ve 12.00 hod. Také vy můžete dát svůj hlas vaší favorizované stavbě na www.stavbaroku.cz. Cenu veřejnosti bude v letošním roce udělovat generální mediální partner CNN Prima NEWS v podobě Ceny CNN Prima NEWS.
Podrobnosti a obrazová dokumentace všech přihlášených staveb je na stránkách www.stavbaroku.cz.