Oblast Zlín kritizuje letošní změnu Organizačního řádu ČKAIT
Změna, která byla schválena na letošním shromáždění delegátů, se negativně odrazila na činnosti výboru oblasti. Kvůli nově definovanému souběhu funkcí ho museli opustit dva z nejzkušenějších členů.
Na základě výsledků valné hromady 2018 došlo v naší oblasti ke změně vedení výboru, kdy byl novým předsedou sedmičlenného výboru, který vzešel z výsledků voleb na valné hromadě, zvolen Ing. Ladislav Alster a jeho zástupcem Ing. Petr Chytil. V tomto složení a počtu výbor pracoval po zbytek roku 2018 a na začátku roku 2019. Druhý zásah do výboru oblasti představovala změna řádů naší Komory, schválená na Shromáždění delegátů ČKAIT 2019, viz článek v Z+i ČKAIT č. 2/2019. Jmenovitě se jedná o § 3 odst. 13 Organizačního řádu Komory, kde bylo schváleno vyloučení souběhu funkcí člena dozorčí rady, stavovského soudu nebo dozorčí komise s činností zkušebního komisaře, člena výboru oblasti a předsedy oblasti. V naší oblasti se toto rozhodnutí týká Ing. Petra Chytila, který je členem stavovského soudu, a Ing. Ladislava Smoly, který je členem dozorčí rady. Na schůzi výboru oblasti, který následoval týden po shromáždění delegátů v Praze, bylo dohodnuto, že oba jmenovaní se vzdají své činnosti ve výboru a výbor bude nadále pokračovat jako pětičlenný až do nových voleb, které se budou konat na valné hromadě oblasti Zlín v lednu 2021. Definitivně bude celá záležitost dořešena na schůzi výboru 3. června. Výbor však přišel o dva z nejzkušenějších členů, ale taková je realita a nezbývá než se podřídit této nekonzistentní změně řádů provedené v polovině volebního období oblastí. Přitom průběh souběhu funkcí zcela jistě nevyvstal najednou na počátku roku 2019.
Z činnosti oblasti Zlín
Během roku výbor zajišťoval chod kanceláře a podle možností poskytoval servis pro autorizované osoby oblasti, kterých ke konci roku 2018 bylo 1140. Výbor organizuje školení a odborné exkurze, a i když se dařilo naplnit počet seminářů, nebyla vždy dodržena jejich vyváženost z hlediska jednotlivých profesí, nedaří se zajistit přednášky pro elektro, TZB a pro obor pozemní stavby. Školení se snažíme řešit se zaměřením více na praxi a vlastní zkušenosti přednášejících než čistě teoretická témata.
Stejně jako jiné oblasti ČKAIT se snažíme o komunikaci se státní správou a samosprávami v našem kraji. Snažíme se jim pomoci s jejich problémy (například s nedostatkem autorizovaných osob pro vykonávání technického dozoru) a pomáháme s vyřešením případných rozporů ve vztazích mezi autorizovanými osobami a těmito úřady.
Oblast se dále aktivně zapojuje do pomoci s výchovou mladých stavařských kádrů pořádáním soutěží pro učně a středoškolské studenty odborných škol a učilišť v rámci Stavby roku Zlínského kraje. Kromě toho se oblast v roce 2018 rovněž zapojila do 1. ročníku národní soutěže třetích ročníků středních průmyslových škol. V rámci naší oblasti se účastnily Střední průmyslová škola stavební ve Valašském Meziříčí a Střední průmyslová škola Zlín, které do soutěže zaslaly celkem šest projektů rodinných domků, z nichž porota sestavená ze stávajících i bývalých členů oblastního výboru vybrala jako vítěze projekt rodinného domku v Poličné, jehož autorem je Jakub Kuchař, žák Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí, a tento projekt byl přihlášen do národní soutěže.
Exkurze o baťovské architektuře
V roce 2018 se nepodařilo uskutečnit uvažované setkání se zástupci Slovenské komory autorizovaných inženýrů a techniků, oblast Trnava, jako navázání na setkání, které uspořádala slovenská strana v roce 2017. Chtěli bychom toto setkání tedy uskutečnit v druhé polovině letošního roku. Na základě zprostředkování našich trnavských kolegů jsme však v září 2018 zorganizovali krátkou exkurzi o baťovské architektuře ve Zlíně pro členy Maďarské komory autorizovaných stavebních inženýrů z oblasti Pecz. Exkurze byla bohužel časově limitována na pouhé odpoledne, ale i tak se do programu podařilo zařadit komentovanou prohlídku 21. budovy. Na jejím závěru byla využita střešní terasa pro orientační prohlídku Zlína s významnými budovami, které jsou z této terasy v dohledu a které zahrnují prakticky celé jádro baťovského Zlína. Dozvěděli jsme se zde o vzniku a rozvoji baťovského Zlína, jak vlastního výrobního areálu, tak i navazujícího centra a jednotlivých čtvrtí výstavby baťovských domků. Po prohlídce 21. budovy následovalo zastavení u památníku Tomáše Bati a Jana Antonína Bati a opět komentovaná prohlídka velkého kina. Dalšími body programu byly vnější prohlídka Baťovy vily a prohlídka typického baťovského půldomku ve zlínské čtvrti Zálešná. Závěrečným bodem exkurze potom byla návštěva muzea v Baťově institutu.