Byl jsem daleko na cestách a zase jsem si uvědomil, jak dobře je tady, v té naší malé republice. Po návratu mě čekalo mnoho práce, administrativa i zahrada, která mi připadala jako džungle, ze které jsem se vrátil. Malér je, že je takové sucho. Politika zasahuje do všeho – i do pylové kalamity. Na Dálném východě se mě ptal místní obchodník, proč se náš vysoký funkcionář neporadí, když jede na návštěvu do cizí země, jaký dar věnovat hostiteli. Ten náš představitel prý jako dar vezl boty, s reminiscencí na obuvnickou velmoc se značkou Baťa. Jenomže dát boty komukoliv v této oblasti znamená obrovskou urážku. Hledal jsem k tomu informace na internetu, nic jsem však nenašel. Ten, kdo mi to vyprávěl, se na Dálném východě pohybuje už dlouho.Možná se ptáte, proč tento úvod. Vždy mne mrzí, když Česká republika, směřující díky obyčejným lidem vzhůru, je sražena na kolena buranstvím či nafoukaností. Jak máme dosáhnout konsensu mezi sebou, když se jeden politik přetlačuje s jinými jenom pro svůj osobní prospěch?
Stavební veletrhy Brno 2018 a ČKAIT
- Publikováno:
- Rubrika:
- ČKAIT
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě je spolupořadatelem Stavebních veletrhů Brno a podílí se i na organizaci doprovodného programu.
V předvečer letošního ročníku veletrhů, konaných ve dnech 24.–28. dubna, uspořádala Komora tradiční setkání stavebních odborníků a akademiků – Ouverturu, v průběhu veletrhů pak velkou zahajovací konferenci, dva odborné semináře a – již tradičně – organizovala program a služby Stavebního poradenského centra.
[caption align="aligncenter" width="300"] Ing. Mojmír Nejezchleb, zástupce Správy železniční dopravní cesty, s.o., představil porovnání variant studie přestavby železničního uzlu Brno a napojení na budoucí vysokorychlostní tratě. Varianta odsunutého nádraží u řeky představuje investici asi 20 mld. Kč. Varianta ponechaného nádraží v centru města by stála zhruba dvojnásobek. V každém případě je třeba do údržby stávajícího brněnského nádraží investovat 2 mld. Kč. (foto: Soňa Rafajová)[/caption]
Ouvertura
Stavební veletrhy byly neoficiálně zahájeny v předvečer prvního dne již 18. slavnostní Ouverturou uspořádanou v sídle Rektorátu VUT v Brně za účasti hostů ze Slovenska, Polska a Rakouska. Účastníci vyslechli mimo jiné přednášku Ing. arch. Jaroslava Dokoupila ze společnosti Arch.Design, s.r.o., na téma úkoly a úskalí územního plánování. „Na kvalitním územním plánování je závislá příprava a realizace významných infrastrukturních staveb, staveb pro bydlení, veřejné i komerční vybavenosti, sportu a rekreace. Územní plánování významně ovlivňuje kvalitu a efektivitu investiční výstavby a jejím prostřednictvím má přímý dopad na ekonomiku a udržitelný rozvoj naší země. Přesto dlouhodobě zápasíme s kvalitou územních plánů, které velmi ovlivňuje stav a vývoj společnosti, veřejného života a politiky. Územní plánování stavebnímu rozvoji často nejenom nepomáhá, ale spíše jej brzdí.“
Anketa stavba století
Během slavnostního večera byla spuštěna anketa České a slovenské stavby století (portál www.stavbystoleti.cz), která si klade za cíl propagaci úspěchů českého a slovenského stavitelství v průběhu uplynulých 100 let.
Inženýrský den 2018 = vysokorychlostní železnice
Ve spolupráci s ČSSI a společností Veletrhy Brno, a.s., uspořádala Komora zahajovací konferenci veletrhů – Inženýrský den 2018. Jeho tématem byla Rychlá železniční spojení v ČR (viz str. 22). Přednášející z Ministerstva dopravy ČR, SŽDC a Fakulty stavební VUT v Brně se věnovali koncepční přípravě výstavby nových železničních tratí na území ČR, přípravě systému rychlých spojení, ale i aktuálnímu tématu železničního uzlu Brno – studii proveditelnosti jeho dvou variant. Zahraniční přednášející Mike Flügel z Deutsche Bahn seznámil posluchače s projektem a výstavbou tratí systému rychlých spojení ve Spolkové republice Německo. Konferencí provázel prof. Ing. Alois Materna, CSc., MBA, první místopředseda ČKAIT.
BIM – Role projektantů a výrobců
První z odborných seminářů se zabýval aktuálním tématem BIM – Role projektantů a výrobců. Přednášející informovali o zřízení České agentury pro standardizaci a její roli při implementaci BIM ve veřejné správě, podpoře BIM na úrovni spolupráce evropských inženýrských komor, o standardizaci negrafických údajů ve 3D modelu jako nutném předpokladu efektivního používání metody BIM při navrhování a provádění staveb, o cloudovém řešení produktových informací BIM.
Posuzování stavebních výrobků
Druhý seminář se věnoval posuzování stavebních výrobků v harmonizované oblasti, tj. posuzování podle evropského nařízení č. 305/2011 o stavebních výrobcích, možnostem opětovného použití stavebních výrobků z dekonstruovaných staveb, environmentálním prohlášením o výrobcích. Bruselská administrativa připravuje právní a normativní rámec pro sedmý základní požadavek na stavby – udržitelné využívání přírodních zdrojů podle nařízení č. 305/2011. V souvislosti s naplněním sedmého základního požadavku lze očekávat i standardizaci požadavků a podmínek pro tzv. celoživotní cyklus stavby.
V průběhu celého veletrhu poskytovali nezávislí odborníci z vysokých škol, výzkumných ústavů a dalších institucí návštěvníkům veletrhů odborné konzultace v rámci tradičního Stavebního poradenského centra. Letošní poradenství bylo rozšířeno o informace o úvěrových programech Státního fondu rozvoje bydlení, který nabízí úvěry zaměřené na širokou škálu zájemců – mladé rodiny, seniory, osoby se zdravotním postižením apod.
Prezentace z konference a seminářů jsou uloženy v systému PROFESIS – Studijní materiály. Přístup je umožněn přihlášeným uživatelům.