Byl jsem daleko na cestách a zase jsem si uvědomil, jak dobře je tady, v té naší malé republice. Po návratu mě čekalo mnoho práce, administrativa i zahrada, která mi připadala jako džungle, ze které jsem se vrátil. Malér je, že je takové sucho. Politika zasahuje do všeho – i do pylové kalamity. Na Dálném východě se mě ptal místní obchodník, proč se náš vysoký funkcionář neporadí, když jede na návštěvu do cizí země, jaký dar věnovat hostiteli. Ten náš představitel prý jako dar vezl boty, s reminiscencí na obuvnickou velmoc se značkou Baťa. Jenomže dát boty komukoliv v této oblasti znamená obrovskou urážku. Hledal jsem k tomu informace na internetu, nic jsem však nenašel. Ten, kdo mi to vyprávěl, se na Dálném východě pohybuje už dlouho.Možná se ptáte, proč tento úvod. Vždy mne mrzí, když Česká republika, směřující díky obyčejným lidem vzhůru, je sražena na kolena buranstvím či nafoukaností. Jak máme dosáhnout konsensu mezi sebou, když se jeden politik přetlačuje s jinými jenom pro svůj osobní prospěch?
Metodický návod pro nakládání s nebezpečnými odpady s azbestem
- Publikováno:
- Rubrika:
- Právo
Metodický návod zveřejněný v lednu letošního roku Ministerstvem životního prostředí je příručkou pro veřejnou správu i pro osoby vykonávající činnosti při přípravě a provedení stavby. Stanovuje, jakým způsobem se dá v rámci výstavby a odstraňování staveb ovlivnit žádoucím způsobem manipulace s odpady z azbestu.
Vláda ČR 22. prosince 2014 schválila Plán odpadového hospodářství České republiky 2015–2024 (POH ČR). Rovněž schválila nařízení vlády č. 352/2014 Sb., kterým se vyhlašuje závazná část POH ČR. V závazné části POH ČR je v kapitole 3.3.2.3 uveden jako jeden z cílů: Minimalizovat možné negativní účinky při nakládání s odpady s obsahem azbestu na lidské zdraví a životní prostředí.
Ve vazbě na tento cíl byl připraven uvedený metodický návod, který naplňuje opatření uvedené v POH ČR v kapitole 3.3.2.3 písm. b), které ukládá Ministerstvu životního prostředí vypracovat ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem zdravotnictví postup pro stavební úřady, který ovlivní nakládání s odpady.
Cíle metodického návodu
Předmětem tohoto metodického návodu jsou doporučené postupy, které, pokud budou při přípravě dokumentace staveb a jejich provádění odpovědnými osobami (projektantem, autorizovaným inspektorem, stavebníkem, stavbyvedoucím a stavebním dozorem) dodržovány, směřují k vysoké úrovni ochrany zdraví lidí při nakládání s odpady s obsahem azbestu a ke snížení rizika znečišťování nebo ohrožení životního prostředí. Hlavními cíli metodického návodu jsou:
- popsat postup při nakládání se stavebními materiály s obsahem azbestu, který je v souladu s právními předpisy,
- popsat kompetence a povinnosti jednotlivých orgánů státní správy v rámci nakládání se stavebními materiály, které obsahují azbest, a následně se stavebními a demoličními odpady s obsahem azbestu,
- popsat postup, který povede k minimalizaci zdravotních rizik při nakládání se stavebními materiály, které obsahují azbest a následně se stavebními a demoličními odpady s obsahem azbestu.
Přílohy dokumentu
Dokument je doplněn řadou příloh, které uvádějí příklady stavebních materiálů s obsahem azbestu, které byly v ČR v minulosti vyráběny (příloha 1), doporučený obsah protokolu o prohlídce stavby (příloha 2), příklady vhodných technologických postupů odstraňování materiálů s obsahem azbestu (příloha 3), vybavení pro méně rizikové práce s azbestem – nepodléhající oznamovací povinnosti (příloha 4), příklady méně rizikových prací s materiály s obsahem azbestu (příloha 5), všeobecné postupy pro méně rizikové práce s materiály s obsahem azbestu (příloha 6) a opatření pro provádění prací s materiály s obsahem azbestu v kontrolovaném pásmu (příloha 7).
Redakčně kráceno: Celý metodický pokyn je ke stažení na
www.mzp.cz/cz/odpady_s_azbestem případně v PROFESISu v rubrice Metodiky, směrnice, stanoviska, ceníky – MŽP.