Pamatuji si, jak strýc, kantor, přijel na začátku prázdnin, když si uklidil kabinet, a sdělil nám: „A za chvíli půjdete do školy.“ To se nám krajně nelíbilo, ale měl pravdu. Stejně tomu bylo i o letošních prázdninách – jsou pryč. Pro mne horko nebylo moc dobré, trávník je zničen, snad se vzpamatuje. Počasí nebylo příznivé pro fyzickou práci, ale zase jsem si udělal několik výletů, na které bych jindy neměl čas.Vláda reagovala na horké počasí a hned sáhla ke zjednodušení. Rybníky do 2 hektarů hloubky 1,5 m si může na svém pozemku postavit každý na základě pouhého ohlášení. No nevím, ta neustálá chaotická rozhodnutí nemohou přinést asi nic dobrého. Jeden kolega dokonce vyslovil skeptický pohled, že přestává fungovat to, co ještě fungovalo. Stejný přístup se mi zdá i u rekodifikace stavebního práva. Dokonce je snaha, že zákon vytvoří skupina lobbistů, pro kterou zákon vypracuje právní kancelář.
Stavba roku 2018
- Publikováno:
- Rubrika:
- ČKAIT oblasti
V letošním roce se konal již 26. ročník tradiční prestižní celorepublikové soutěže Stavba roku, v němž se představilo 42 staveb, které se utkaly v boji o tituly a ocenění. Více než polovina přihlášených staveb byla z Prahy a Středočeského kraje. Mezi pěti oceněnými byly dvě sportovní haly.
V letošním roce se konal již 26. ročník tradiční prestižní celorepublikové soutěže Stavba roku, v němž se představilo 42 staveb, které se utkaly v boji o tituly a ocenění. Více než polovina přihlášených staveb byla z Prahy a Středočeského kraje. Podrobné informace najdete na www.stavbaroku.cz.
Soutěž již tradičně získala záštity nejvýznamnějších institucí v ČR – prezidenta České republiky, předsedy Senátu Parlamentu ČR, Ministerstva dopravy, Ministerstva kultury, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva životního prostředí, primátorky hlavního města Prahy, starosty MČ Prahy 1, rektora ČVUT v Praze, Asociace krajů, Svazu měst a obcí, Státního fondu rozvoje bydlení a Státního fondu dopravní infrastruktury.
Stavbu roku každoročně organizuje Nadace ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství jako nadační program řízený radou programu za účasti spoluvypisovatelů, kterými jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu, ČKAIT a Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Hlavním mediálním partnerem byl časopis Stavebnictví a Stavitel, hlavním mediálním partnerem Zahraniční stavby roku Development news.
Do letošního 26. ročníku se přihlásilo celkem 42 staveb. Tak jako každý rok se v soutěži utkaly typologicky různorodé stavby. Hlavním hodnoticím kritériem byla kvalita stavebních prací a materiálů, kvalita architektonického návrhu a začlenění do okolí, inovativnost, trvalá udržitelnost, samotný uživatelský komfort a další kritéria dle uvážení jednotlivých členů poroty.
Titul Stavba roku 2018 získaly stavby
Zimní stadion ŠKODA ICERINK v Praze Strašnicích
autor a projektant: ATELIER A+B – Ing. arch. Břetislav Plachý, dodavatel: Subterra, a.s.
Sportovní hala Dolní Břežany
autor: Ing. arch. Aleš Kubalík, Ing. arch. Jakub Našinec, projektant: VPÚ DECO PRAHA a.s., dodavatel: PKS stavby a.s.
Palác Špork
autor: Stanislav Fiala, projektant: Fiala+Němec, s.r.o., dodavatel: Hinton a.s.
Rodinný dům Neveklov
autor: Michal Kunc, Alžběta Vrabcová, projektant: JPV architekt, dodavatel: TFH dřevěné skeletové domy, s.r.o.
Rezidence U Michelského Mlýna v Praze
autor: Ing. Milan Mlada, projektant: AGE projekt, s.r.o., dodavatel: Syner, s.r.o.
Zahraniční stavby byly jen liniové
Mezi přihlášenými byly tři stavby ze zahraničí, které soutěžily o titul Zahraniční stavba roku 2018. V této kategorii se utkali výhradně zástupci liniových staveb, a to rychlostní komunikace a obchvat na Slovensku a silniční tunel na Islandu.
Nejvíce bytových domů
Nejčetněji byly v soutěži zastoupeny bytové domy a rezidenční bydlení v celkovém počtu 13 staveb, což potvrzuje zvyšující se poptávku po bydlení. Růst ekonomiky se odrazil na výrobních provozech (3 stavby), výstavbě administrativních objektů (3 stavby) nebo komerčních a obchodních centrech (4 stavby). V letošním roce také soutěžily sportovní stavby (zimní stadion, sportovní haly, koupaliště či golfový areál), ale také stavby pro zdravotnictví (2 stavby). Mezi soutěžními stavbami jsme mohli najít třeba i rekonstrukci vodárenské věže, turistické chaty na minipivovar s ubytovacími službami nebo vinných sklepů. Z oblasti dopravních staveb soutěžilo 5 staveb.
Mimopražské regiony se téměř nehlásí
Z pohledu regionálního byl největší počet přihlášených staveb z Prahy (19 staveb), následoval Středočeský kraj (6 staveb), Jihomoravský kraj (4 stavby), Pardubický kraj (3 stavby), Královéhradecký kraj byl zastoupen dvěma stavbami a po jedné přihlášce přišlo z Karlovarského, Plzeňského, Libereckého, Jihočeského a Moravskoslezského kraje.
Porota navštívila vybrané stavby
Všechny přihlášené stavby se utkaly v prvním kole soutěže, kdy odborná sedmičlenná porota a Sbor expertů s 27 specialisty zahájily svá hodnocení na základě dodané dokumentace. V rámci druhého kola, které proběhlo od konce června do počátku srpna, již odborná porota soutěže osobně navštívila 27 vybraných staveb.
Porota pracovala ve složení:
- doc. Ing. Radomíra Sedláková, CSc. – předsedkyně poroty
- Mgr. Klára Zubíková – ředitelka a členka správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
- Ing. arch. akad. arch. Jan Vrana – člen poroty za Nadaci ABF
- Ing. arch. Jiří Krejčík – člen poroty za Nadaci ABF
- Ing. Jiří Koliba – člen poroty za MPO
- Ing. Ladislav Vaněk – náhradník poroty za MPO
- Doc. Ing. František Kulhánek – člen poroty za SPS v ČR
- Ing. Renata Zdařilová, Ph.D. – člen poroty za ČKAIT
Nominace 15 staveb byly vyhlášeny v září
Po osobních prohlídkách bylo vybráno 15 nominovaných staveb, které byly slavnostně vyhlášeny 6. září v sídle Nadace ABF na Václavském náměstí v Praze. Finální výsledky soutěžní přehlídky byly odtajněny na slavnostním udělení 5 titulů a zvláštních cen, které proběhlo v rámci večera 3. října 2018 v Betlémské kapli v Praze.
Po vyhlášení výsledků budou stavby prezentovány také na putovních výstavách po celé ČR, na půdě státních i městských institucí. Vydán byl také tištěný a elektronický katalog, který je využíván jako odborný podklad pro jednání Rady vlády.