Pamatuji si, jak strýc, kantor, přijel na začátku prázdnin, když si uklidil kabinet, a sdělil nám: „A za chvíli půjdete do školy.“ To se nám krajně nelíbilo, ale měl pravdu. Stejně tomu bylo i o letošních prázdninách – jsou pryč. Pro mne horko nebylo moc dobré, trávník je zničen, snad se vzpamatuje. Počasí nebylo příznivé pro fyzickou práci, ale zase jsem si udělal několik výletů, na které bych jindy neměl čas.Vláda reagovala na horké počasí a hned sáhla ke zjednodušení. Rybníky do 2 hektarů hloubky 1,5 m si může na svém pozemku postavit každý na základě pouhého ohlášení. No nevím, ta neustálá chaotická rozhodnutí nemohou přinést asi nic dobrého. Jeden kolega dokonce vyslovil skeptický pohled, že přestává fungovat to, co ještě fungovalo. Stejný přístup se mi zdá i u rekodifikace stavebního práva. Dokonce je snaha, že zákon vytvoří skupina lobbistů, pro kterou zákon vypracuje právní kancelář.
Informační centrum ČKAIT slaví 20 let
- Publikováno:
- Rubrika:
- ČKAIT
Ohlédnutí za 20 lety existence vydavatelského a informačního domu, který je 100 % vlastněn ČKAIT.
Již od roku 1993 se představenstvo Komory zabývalo otázkami, jak zajistit pro své členy ediční a informační činnost. Výsledkem úvah, názorů a diskusí pak bylo v březnu 1998 zřízení samostatného podnikatelského subjektu Informačního centra ČKAIT. Po rozhodnutí Představenstva ČKAIT v březnu 1999 zřídit IC ČKAIT, s.r.o., se stoprocentním vlastnictvím Komory, získal tento nový podnikatelský subjekt k 1. lednu 2000 právní subjektivitu. Od toho aktu může IC ČKAIT poskytovat služby nejen členům a orgánům Komory, ale také širší odborné veřejnosti.
Při formulování náplně a působení Informačního centra bylo třeba vzít v úvahu nejen specifika stavebních oborů, ale i historický vývoj stavebnictví i další souvislosti oboru. Byli to především tehdejší funkcionáři předseda Komory Ing. Václav Mach a ekonomický mandatář Komory Ing. Vladimír Blažek, kteří výrazně přispěli k přípravě projektu a programu činnosti Informačního centra ČKAIT jak v jeho počátcích, tak v pozdějším rozvoji a formulaci nových zadání a úkolů.
Prvními jednateli IC byli paní Marie Báčová a Ing. Václav Chalupa, později pak Ing. Renata Karasová, Mgr. Jan Táborský, Ing. Šárka Janoušková a Ing. Svatopluk Zídek. Poslední dva jmenovaní jsou jednateli v současnosti.
Činnost Informačního centra ČKAIT, s.r.o., zahrnovala následující oblasti:
- informační servis a poradenství,
- vydavatelskou činnost,
- účast a propagaci činnosti ČKAIT na výstavách a veletrzích,
- zabezpečení činnosti aktivů pracovníků ČKAIT,
- celoživotní vzdělávání členů ČKAIT,
- prodej publikací.
Samostatné pracoviště IC bylo zřízeno v Praze 1, v Ostrovní ulici a detašované pracoviště v Hradci Králové (sklad, distribuce a prodej publikací). Od ledna 2002 sídlí Informační centrum ČKAIT v Domě ČKAIT v Praze 2, Sokolská 15. V přízemí budovy je umístěna stálá výstava a prodejna odborné literatury spojená s recepcí kanceláře ČKAIT.
Činnost Informačního centra byla od počátku zajišťována i v oblastních kancelářích, kde byl vytvářen základní informační fond obsahující publikace ČKAIT, vybraná periodika a vybrané publikace a dokumenty důležité pro výkon činnosti autorizovaných osob. Publikace lze v oblastních kancelářích také zakoupit.
Informační centrum zřídilo odbornou knihovnu a studovnu s časopiseckým fondem, která sídlí v přízemí Domu ČKAIT. Knihovna odebírá nejen všechny česky vydávané odborné stavební časopisy, ale i některé zahraniční.
V listopadu 2000 byla ustavena Poradenská a informační střediska ČKAIT pro Program podpory oprav panelových domů v oblastních kancelářích ČKAIT. V témže roce zahájilo IC vydávání odborných publikací Ministerstva průmyslu a obchodu k programu oprav panelových domů v samostatné ediční řadě. V roce 2000 byl vydán první CD ROM s technickými předpisy Ministerstva dopravy v oboru pozemních komunikací, později doplněný o technické předpisy v oboru staveb drah a na dráze.
Shromáždění delegátů ČKAIT schválilo v březnu 2001 pilotní projekt celoživotního vzdělávání pro období 1. září 2001 až 31. prosince 2003. Informační centrum bylo pověřeno technickým, organizačním a administrativním zabezpečením průběhu projektu. Pravidelnou přílohou Zpráv a informací ČKAIT se stal dvakrát ročně vydávaný přehled akreditovaných vzdělávacích programů. Veškeré informace o akreditovaných programech byly zpřístupňovány také prostřednictvím internetové databáze.
I když po roce 2003 nabývá stále většího významu elektronická forma informací, pokračuje IC ČKAIT dále i s vydáváním tištěných odborných publikací, zejména v ediční řadě Technická knižnice ČKAIT.
Od roku 2003 se stává hlavním zdrojem právních, technických a ekonomických informací pro členy ČKAIT Profesní informační systém ČKAIT – PROFESIS. Přípravu PROFESISu řídí Rada pro podporu rozvoje profese ČKAIT. Autorsky se na přípravě podílejí kromě pracovníků ČKAIT početné autorské týmy. Technické, autorské a organizační zabezpečení provádělo Informační centrum.
Poradenství pro bezbariérové řešení staveb pro členy Komory bylo zřízeno v září 2010. Každou lichou středu v Domě ČKAIT v Praze a jednou měsíčně v oblastní kanceláři v Ostravě poskytují specialisté ČKAIT rady potřebným členům Komory. Dotazy je možné zasílat i písemně a v čase poradny lze vznášet i telefonické dotazy. Poradna navázala na semináře, které k této problematice proběhly po celé republice.
Po reorganizaci Informačního centra v roce 2011 převzalo většinu činností, které IC pro autorizované osoby v letech 1998 až 2010 zajišťovalo, nově zavedené Středisko vzdělávání a informací ČKAIT.
Od roku 2015 je Informační centrum vydavatelem reprezentativní ročenky Inženýrská komora a vydavatelem Zpráv a informací ČKAIT (5× ročně v barevném provedení). Důležitou činností je od 1. ledna 2016 pro Informační centrum vydávání časopisu Stavebnictví (vychází 10× ročně s 2 dvojčísly). Vydávání časopisu Stavebnictví je velice nákladnou činností, která téměř zdvojnásobila dosavadní obrat společnosti.
V oboru stavebnictví a v rozsahu živnostenského oprávnění zajišťuje IC ČKAIT pro ostatní odbornou veřejnost, orgány veřejné správy, odborné školy, odborníky ve stavební praxi následující činnosti:
- pořádání přednášek, seminářů a exkurzí – přípravné semináře k autorizačním zkouškám v Praze a v Brně; zahraniční exkurze s návštěvou významných staveb: Paříž, Berlín, Hamburk, Dánsko, Polsko, Itálie; odborné exkurze v ČR UCEEB Buštěhrad, Plasy, VOŠ Volyně;
- informační servis a poradenství pro odbornou veřejnost o poslání a činnosti ČKAIT, o procesu a podmínkách autorizace, o vydávaných časopisech a publikacích;
- vydavatelskou činnost – od roku 1999 vydalo IC ČKAIT pro ČKAIT i pro další subjekty 431 publikací. Informační centrum ČKAIT, s.r.o., je účastníkem systému Mezinárodního standardního číslování knih – ISBN – v ČR. Národní účastníci systému ISBN jsou zařazeni do celosvětových adresářů (Publishers´ International ISBN Directory). Dále je současně účastníkem dobrovolného mezinárodního programu CIP mezi nakladateli a knihovnami. Všechny vydávané publikace jsou avizovány v odborném časopisu Knižní novinky a v elektronickém periodiku Ohlášené knihy.
- grafické a redakční práce;
- direct mailing – zprostředkování a rozesílání informací z oboru stavebnictví,
- prodej publikací a CD – nejen pro členy ČKAIT, ale i pro další odbornou veřejnost je zabezpečován v prodejně v Praze, na oblastních kancelářích ČKAIT, ve specializovaných knihkupectvích a přes Internet. IC ČKAIT spolupracuje s jinými vydavateli odborné literatury. V roce 2018 bylo v prodeji v Informačním centru mimo vlastní produkci 140 titulů jiných vydavatelů z oblasti výstavby.
Jsme velice rádi, že kromě zajišťování vyjmenovaných činností, se IC ČKAIT, s.r.o., postupně stává významným vydavatelským domem.