Pamatuji si, jak strýc, kantor, přijel na začátku prázdnin, když si uklidil kabinet, a sdělil nám: „A za chvíli půjdete do školy.“ To se nám krajně nelíbilo, ale měl pravdu. Stejně tomu bylo i o letošních prázdninách – jsou pryč. Pro mne horko nebylo moc dobré, trávník je zničen, snad se vzpamatuje. Počasí nebylo příznivé pro fyzickou práci, ale zase jsem si udělal několik výletů, na které bych jindy neměl čas.Vláda reagovala na horké počasí a hned sáhla ke zjednodušení. Rybníky do 2 hektarů hloubky 1,5 m si může na svém pozemku postavit každý na základě pouhého ohlášení. No nevím, ta neustálá chaotická rozhodnutí nemohou přinést asi nic dobrého. Jeden kolega dokonce vyslovil skeptický pohled, že přestává fungovat to, co ještě fungovalo. Stejný přístup se mi zdá i u rekodifikace stavebního práva. Dokonce je snaha, že zákon vytvoří skupina lobbistů, pro kterou zákon vypracuje právní kancelář.
19. setkání regionální V4 se konalo v ČR
- Publikováno:
- Rubrika:
- ČKAIT
Setkání regionální V4 se v letošním roce uskutečnilo v termínu 23.–26. srpna v klidných Františkových Lázních v jeho nejstarším hotelu Tři lilie. Zúčastnilo se ho osm delegátů z polského Krakova, šest z maďarského Miškolce, deset ze Slovenska a devět českých inženýrů. Pořadatelem byla Česká republika.
V pátek dopoledne proběhla odborná konference všech účastníků v kongresovém sále hotelu Tři lilie. Po představení všech delegátů komor a inženýrských svazů seznámili vedoucí delegací účastníky s děním v inženýrských organizacích v uplynulém roce a s novinkami ve stavební činnosti ve svých zemích. Všechny komory se snaží svými připomínkami více či méně úspěšně zasahovat do tvorby nových stavebních zákonů a předpisů.
[caption align="aligncenter" width="585"] Z odborné exkurze, návštěvy nové prohlídkové trasy Pod střechami chebských domů – unikátní prohlídkové trasy, kde jsou prezentované v autentické podobě krovy pozdně středověké (1400–1549), renesanční (1550–1599), raně barokní (1600–1649), vrcholně barokní (1650–1749), pozdně barokní (1750–1799), klasicistní (1800–1899 a 1. pol. 20. století) a novodobé asanační (1950–1967).
(foto: Viktor Klein)[/caption]
Hlavním tématem konference byla Voda v krajině
Ing. Geczi Agnes z Maďarska seznámila účastníky s problematikou řek, které z 90 % pramení v Karpatech v sousedních zemích. Hlavní myšlenkou přednášky byly důsledky povodní a projekty na ochranu před velkými vodami a využití řek pro obyvatelstvo.
Ing. Zbigniew Kot z Polska ozřejmil problémy 1047 km dlouhé řeky Visly protékající Krakovem. Krakov je již od první dochované písemné zprávy o povodni v roce 988 stále ohrožován povodněmi. V roce 1990 byl vypracován projekt na ochranu města před velkými vodami a postupně je realizován. Jsou budovány valy, pilíře s vápenným pojivem a mobilní hliníkové stěny.
Ing. Otakar Hrabovský z Košic informoval o malých vodních nádržích na východním Slovensku a o evropských dotacích na zřizování problematických poldrů.
Ing. Jiří Leitgeb, CSc., z Karlových Varů hovořil o problémech s rekultivací vytěžených prostor povrchových dolů. Jedná se o znovuzavedení vodního systému, který byl před těžbou narušen a voda byla odvedena. Problémem jsou dešťové vody vytékající z nezhutněných výsypek obsahující sírany, železo a jiné minerály, které mají destruktivní účinek na betonové konstrukce např. příkopové tvárnice, ale i na faunu a floru. Přednášenou problematiku doplnil Ing. Leitgeb mnoha zajímavými obrázky rekultivovaných ploch.
Ing. Petr Dospiva, Ph.D., z Ostravy přednesl zajímavosti rekonstrukce vodního díla Šance na řece Ostravici v Moravskoslezských Beskydech, v době vzniku nejvyšší sypané hráze v Československu, která byla vybudována v letech 1964–1969.
Všechny přednášky byly zajímavé a inspirativní a obohatily účastníky o nové poznatky z oblasti vodního hospodářství.
Elektronický stavební deník
Pozornost vzbudil příspěvek Ing. Svatopluka Bijoka o zavedení elektronického stavebního deníku firmy First information systems, s.r.o., který by sdílel data o stavbě se všemi účastníky stavby on-line. Byly požádány delegace z ostatních zemí V4 o jejich názor na využití elektronického stavebního deníku v praxi.
Exkurze za krovy ze 14. století
V odpoledních hodinách odvezl autobus přítomné účastníky do historického města Cheb, kde proběhla prohlídka historických krovů v městských domech ze 14. století, prohlídka starého náměstí se zachovalými kupeckými hrázděnými domy z 13.–15. století, tzv. Špalíčku a prohlídka chebského hradu, druhého nejstaršího v Čechách. Římský císař Friedrich I. Barbarossa ho začal stavět v roce 1179. K hradu se váže mnoho významných historických událostí.
Druhého dne se uskutečnila odborná exkurze do německého Waldsassenu s prohlídkou jedinečné baziliky, kláštera a knihovny. Cestou si účastníci prohlédli katolický poutní kostel Nejsvětější Trojice od Georga Dientzenhofera. Na zpáteční cestě do Františkových Lázní pak zhlédli západočeskou sopku Komorní hůrka a vodní dílo Amerika. Závěrem exkurze proběhla prohlídka Františkových Lázní.
Společné prohlášení
Setkání regionální V4 bylo zakončeno přijetím společného prohlášení z jednání 19. regionální V4 ve Františkových Lázních s podpisy vedoucích všech delegací.
Setkání delegací regionální V4 podporuje porozumění a pochopení problémů ve stavebnictví a jejich řešení v jednotlivých státech a napomáhá možnosti další profesní spolupráce.
Jubilejní 20. setkání delegací regionální V4 v termínu
22.–25. srpna 2019 na východním Slovensku bude zajišťovat RZ SKSI Košice.