Byl jsem daleko na cestách a zase jsem si uvědomil, jak dobře je tady, v té naší malé republice. Po návratu mě čekalo mnoho práce, administrativa i zahrada, která mi připadala jako džungle, ze které jsem se vrátil. Malér je, že je takové sucho. Politika zasahuje do všeho – i do pylové kalamity. Na Dálném východě se mě ptal místní obchodník, proč se náš vysoký funkcionář neporadí, když jede na návštěvu do cizí země, jaký dar věnovat hostiteli. Ten náš představitel prý jako dar vezl boty, s reminiscencí na obuvnickou velmoc se značkou Baťa. Jenomže dát boty komukoliv v této oblasti znamená obrovskou urážku. Hledal jsem k tomu informace na internetu, nic jsem však nenašel. Ten, kdo mi to vyprávěl, se na Dálném východě pohybuje už dlouho.Možná se ptáte, proč tento úvod. Vždy mne mrzí, když Česká republika, směřující díky obyčejným lidem vzhůru, je sražena na kolena buranstvím či nafoukaností. Jak máme dosáhnout konsensu mezi sebou, když se jeden politik přetlačuje s jinými jenom pro svůj osobní prospěch?
Ing. Miroslav Loutocký – 90 let
- Publikováno:
- Rubrika:
- Jubileum
V červnu 2018 oslavil své narozeniny Ing. Miroslav Loutocký. Ing. Loutocký patří ke generaci, která měla možnost zažít atmosféru první republiky. Jeho uvažování i způsob práce se vždy projevovaly a projevují širokým rozhledem nejen v záležitostech odborných, ale i kulturních. Je mu vlastní systematičnost, preciznost, důslednost, smysl pro humor, ale především umění uvažovat o věcech v souvislostech a nadhled.
Specializací je autorizovaným inženýrem v oborech stavby vodního hospodářství a krajinného inženýrství a technologická zařízení staveb. Vystudoval reálné gymnázium a v letech 1947 až 1952 byl posluchačem Vysoké školy technické Dr. Edvarda Beneše v Brně, oboru inženýrské stavitelství, vodohospodářské stavby.
Svou profesi měl možnost uplatnit nejen v rodné zemi, ale i v zahraničí – pracoval v Německu, kde přispěl k modernizaci továrny na zpracování oceli, i v severní Africe, kde měl na starosti vodohospodářské soustavy průmyslových podniků, či v Mongolsku. V této asijské zemi, kde se vyskytuje věčně zmrzlá půda typu permafrost, měl na starosti těžbu a úpravu rud a se svými spolupracovníky řešil například problematiku malých vodních nádrží i vrtaných studní.
Působil ve Vojenském projektovém ústavu, Rudném projektu v Brně, ve firmě Integro Praha a švýcarské společnosti Umwelttechnik A.G. Buchs a poté ve vlastní konzultační a projektové firmě. Na Slovensku i na severní Moravě vypracoval návrhy pro průmyslové závody zahrnující zásobování vodou, nakládání s vodami při výrobě a s tím související čištění odpadních vod. Zaměřil se i na ražby vodohospodářských štol či sanace při haváriích na vodohospodářských systémech.
Ing. Loutocký vždy dbal o veřejný zájem, proto byl také zastupitelem statutárního města Brna. Patří k zakládajícím členům Komory, a to s číslem autorizace 0000022. Záslužnou práci týkající se nejen autorizací, autorizačních zkoušek, organizací odborných exkurzí, akcí i setkávání vykonával především jako tajemník kanceláře Komory v Brně, která má regionální působnost. Byl rovněž v těsném kontaktu se členy zahraničních stavebních komor a jako člen Představenstva ČKAIT měl možnost profilovat činnost Komory v letech 1997 až 2005.
Zasloužil se také o obnovení činnosti pobočky Českého svazu stavebních inženýrů v Jihomoravském kraji, která svou tradicí patří k nejstarším spolkům v Evropě (v roce 2015 svaz oslavil 150. výročí založení Spolku architektů a inženýrů v království Českém).
Časopis Z+i ČKAIT, který zachycuje směřování a profilování ČKAIT v čase, vedl v letech 2007 (jeho první číslo mělo 25 850 výtisků) až 2016. Velmi cílevědomě vybrousil i podobu publikace Inženýrská komora, která je každoročním výběrem toho nejlepšího z oborů stavitelství a která je v současnosti v rukou stejně systematických pokračovatelů.
V rámci svého obecného rozhledu se zajímá o divadlo i operu a je aktivním fotografem.
Ing. Miroslavu Loutockému tímto blahopřejeme a přejeme mu dobro, zdraví i radost.