Byl jsem daleko na cestách a zase jsem si uvědomil, jak dobře je tady, v té naší malé republice. Po návratu mě čekalo mnoho práce, administrativa i zahrada, která mi připadala jako džungle, ze které jsem se vrátil. Malér je, že je takové sucho. Politika zasahuje do všeho – i do pylové kalamity. Na Dálném východě se mě ptal místní obchodník, proč se náš vysoký funkcionář neporadí, když jede na návštěvu do cizí země, jaký dar věnovat hostiteli. Ten náš představitel prý jako dar vezl boty, s reminiscencí na obuvnickou velmoc se značkou Baťa. Jenomže dát boty komukoliv v této oblasti znamená obrovskou urážku. Hledal jsem k tomu informace na internetu, nic jsem však nenašel. Ten, kdo mi to vyprávěl, se na Dálném východě pohybuje už dlouho.Možná se ptáte, proč tento úvod. Vždy mne mrzí, když Česká republika, směřující díky obyčejným lidem vzhůru, je sražena na kolena buranstvím či nafoukaností. Jak máme dosáhnout konsensu mezi sebou, když se jeden politik přetlačuje s jinými jenom pro svůj osobní prospěch?
ČKAIT: Německá praxe honorářových řádů je následováníhodná
- Publikováno:
- Rubrika:
- Právo
Přestože Evropská komise vidí v minimálních a maximálních poplatcích ohrožení svobody konkurence a nebere v potaz ani názory Evropské rady architektů (ACE), že minimální sazby HOAI nepředstavují ve skutečnosti žádnou překážku na trhu ani pro architekty a inženýry ze zahraničí, lze ze strany ČKAIT konstatovat, že svoboda usazování v souvislosti s HOAI není narušena.
Inženýrům a architektům z jiných členských států EU není zamezen přístup na trh, ani se neztíží pracovní možnosti na německém trhu. HOAI ve stávající podobě odpovídá požadavkům práva EU jak v oblasti práva usazování podle článku 49 Smlouvy o fungování EU, tak i v oblasti směrnice o konkrétních službách. Zvláštní přístup k projektovým pracím spočívá na skutečnosti, že zcela jistě existuje veřejný zájem na zajištění vysokých standardů kvality.
Existuje přímý vztah mezi cenou a kvalitou
Bez pravidel v oblasti honorářů dochází zejména v době krize k pokřivení cen na trhu a k sestupné tendenci v oblasti kvality. To vše jde na úkor zejména spotřebitele, v oblasti veřejných zakázek tedy na úkor veřejného zájmu. Česká republika má v této oblasti neblahou zkušenost, kdy v nedávné době krize došlo k prudkému poklesu kvality vlivem klesajících cen projektových dokumentací. V této době byla řada zakázek v této oblasti vysoutěžena v ceně, která byla na úrovni 10–30 % cen obvyklých. Je jasné, že této ceně byla přímo úměrná i kvalita poskytované služby. Argument, který Komise opakovaně uvádí, že neexistují žádné konkrétní náznaky, že existuje vztah mezi cenou a jakostí, lze zcela jasně odmítnout. Naopak je prokázané, že existuje přímý vztah mezi kvalitou a cenou. Tomu nasvědčuje i postupný tlak ze strany veřejných zadavatelů na zavedení pořádku do zadávání veřejných zakázek. Zejména je z jejich strany poptávka po určení ceny obvyklé za projekové práce a také na metodiku zadávání projektových dokumentací na více kritérií, tedy nejen podle kritéria nejnižší ceny.
Předseda ČKAIT osobním dopisem premiérovi ČR požádal v loňském roce o podporu závaznosti HOAI a jeho použití v Evropské unii. Povolení minimálních a maximálních odměn by bylo drobným ale potřebným krokem ke zlepšení celkové situace i v našem prostředí.
Spolková republika Německo je jediným státem, který uplatňuje závazný honorářový řád za služby architektů a inženýrů. Je v zájmu ČR a měla by být v zájmu všech států EU, aby praxe v Německu, která je hodna následování, nebyla rozhodnutím Soudního dvora EU zakázána.
Redakčně kráceno a upraveno