Tolik randálu bylo a ještě asi bude i po volbách. Kolik hloupostí bylo na nás vylito a ještě to pokračuje. Seděl jsem v Lékařském domě, poslouchal výklad architektky Evy Jiřičné, doplňovaný obrázky z přírody, aby nám ukázala, jak navrhla ten či onen tvar konstrukce, a bylo mi u toho dobře. Klidná přehlídka její práce, bez kritiky jiných. Snad jen jednou se uchýlila k radikálnějšímu vyjádření, a to k Nové scéně Národního divadla Karla Pragera. Ke Kaplického knihovně zaujala rozumné stanovisko – knihovna byla navržena za jiných podmínek a jakékoliv oživování je nelogické. Knihovna je opravena, není tedy potřeba stavět novou. Stejný názor mám i já. Dámy Adriana Krnáčová a Eliška Kaplicky Fuchsová, jak to vypadá, půjdou do voleb s heslem pro příští pražské volby Kaplického knihovnu postavíme. Měl bych jedno doporučení. Celý ten drahý vnější plášť postavit na Staroměstské náměstí do míst, kde bylo křídlo radnice. Slyšel jsem totiž, že se chystá soutěž na dostavbu Staroměstské radnice, kolikátá již v mém životě, i paní Jiřičná přiznala svou účast v takové soutěži v šedesátých letech 20. století. Myslím, že není architekta, který by se v minulosti některé ze soutěží na dostavbu Staroměstské radnice nezúčastnil. Když jsem děkoval paní Jiřičné za úžasné odpoledne, ještě jsem je doplnil druhým pohlazením duše, zhlédnutím Rozmarného léta, jehož krásná čeština a klid byly pro mne balzámem. Tím více si uvědomuji, že všichni ti podivní lidé, usilující o můj hlas ve volbách, mi mohou být ukradení. Ti, kterých si musíme vážit, jsou rodina a přátelé.
Nové krovy
- Publikováno:
- Rubrika:
- Publikace
Autoři: Lubomír Jelínek, Petr Červený, František Řáha
Vydavatel: IC ČKAIT, 2017
Rozsah: 252 stran, 300 obrázků, 21 tabulek
Na konstrukci dřevěných krovů jsou dnes kladeny nové požadavky v souvislosti s využitím podkrovních prostorů jak u novostaveb, tak u stávajících budov. Z nedostatečné znalosti při navrhování krovů dochází v praxi k chybám, které mohou poškodit samotnou dřevěnou konstrukci. Publikace Nové krovy může pomoci tento nepříznivý stav napravit, neboť vede projektanty ke správnému pochopení statického a prostorového působení krovu.
Struktura publikace o třinácti kapitolách byla volena přehledně, aby čtenář načerpal nejprve základní odborné informace, na které se bude dále navazovat. V první kapitole jsou uvedeny české normy pro návrh krovů. Kapitoly 2 až 10 seznamují se zatížením sněhem a větrem, s konstrukčním řešením nejběžnějších typů krovů a statickým posouzením všech jednotlivých prvků krovu. Autoři se dále v popise i výpočtech zaměřují podrobně na krov vaznicový a novodobý hambalkový. O bohatých zkušenostech autorů publikace svědčí uvedení velkého množství názorných obrázků, statických výpočtů i řešení konkrétních příkladů z praxe. Právě při úpravě starých dřevěných krovů může neodborný zásah do konstrukce krovu způsobit problémy. V knize jsou taková kritická místa popsána a zároveň autoři definují nejvhodnější řešení bez nepříznivého ovlivnění statické funkce krovu. Jedenáctá kapitola je věnována zateplení střechy nad půdní vestavbou. Dvanáctá kapitola pojednává o konstrukční a chemické ochraně dřeva krovu a o ochraně dřeva proti požáru.
Autoři zpracovaným obsahem navazují na úspěšnou publikaci Tesařské konstrukce, vydanou nakladatelstvím IC ČKAIT v roce 2014.