Byl jsem daleko na cestách a zase jsem si uvědomil, jak dobře je tady, v té naší malé republice. Po návratu mě čekalo mnoho práce, administrativa i zahrada, která mi připadala jako džungle, ze které jsem se vrátil. Malér je, že je takové sucho. Politika zasahuje do všeho – i do pylové kalamity. Na Dálném východě se mě ptal místní obchodník, proč se náš vysoký funkcionář neporadí, když jede na návštěvu do cizí země, jaký dar věnovat hostiteli. Ten náš představitel prý jako dar vezl boty, s reminiscencí na obuvnickou velmoc se značkou Baťa. Jenomže dát boty komukoliv v této oblasti znamená obrovskou urážku. Hledal jsem k tomu informace na internetu, nic jsem však nenašel. Ten, kdo mi to vyprávěl, se na Dálném východě pohybuje už dlouho.Možná se ptáte, proč tento úvod. Vždy mne mrzí, když Česká republika, směřující díky obyčejným lidem vzhůru, je sražena na kolena buranstvím či nafoukaností. Jak máme dosáhnout konsensu mezi sebou, když se jeden politik přetlačuje s jinými jenom pro svůj osobní prospěch?
Památkou roku 2017 se staly křížová cesta v Jiřetíně a most v Bystré
- Publikováno:
- Rubrika:
- ČKAIT oblasti
U příležitosti konání konference 100 let – proměny měst, kterou uspořádalo ve dnech 22.–24. března 2018 Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, byly vyhlášeny výsledky soutěže Památka roku 2017. Celkem se do soutěže přihlásilo 37 objektů.
Již v pátek 23. února 2018 proběhlo vyhodnocení celostátního kola soutěže Památka roku 2017. V obou kategoriích bylo rozhodnuto o třech stavbách nominovaných na vítěze.
V kategorii malá stavba byly nominovány tyto památky: Čtrnáct kaplí křížové cesty – Mníšek pod Brdy; Kaple Ukřižování – cyklus křížové cesty – Jiřetín pod Jedlovou; Krovy měšťanských domů – Cheb. V kategorii velká stavba byly nominovány tyto památky: Budova bývalé železniční zastávky – Ostrov; Dřevěný krytý most přes Jizeru v obci Bystrá – Bystrá nad Jizerou; Werichova vila – Praha 1.
1. cena v kategorii Památka roku 2017 – malá
Kaple Ukřižování a cyklus křížové cesty v Jiřetíně pod Jedlovou
Počátky poutního místa jsou spojeny s pověstmi o zázračném kříži, který nechal na úpatí vrchu blízko Jiřetína pod Jedlovou postavit v první třetině 17. století nejmladší syn protestantské rodiny Donthů. Roku 1759 započal farář Gottfried Liessner s výstavbou křížové cesty s jedenácti rokokovými výklenkovými kaplemi, postavenými na úpatí Křížové hory, a rokokovou kaplí Božího hrobu. Vysvěcení křížové cesty se uskutečnilo 17. září 1764. Původní dřevěnou kapli z roku 1759 nad dvanáctým a třináctým zastavením křížové cesty zničila o dvacet let později vichřice, krucifix zůstal nepoškozen. Poutní kaple sv. Kříže se stavěla v průběhu 2. poloviny 18. století. Roku 1783 byl položen základní kámen nového barokního kostela, k jeho dostavbě došlo roku 1796. Stavbu pozdržel nedostatek peněz a zrušení kaple dekretem císaře Josefa II. Teprve poté, co měšťané z Jiřetína pod Jedlovou stavbu vykoupili a věnovali obci, mohlo dojít k dostavbě kaple. Nad hlavní oltář byl přenesen starý dřevěný kříž a obraz Panny Marie. Věž v průčelí kaple sv. Kříže byla dostavěna roku 1886. Na začátku 90. let vypadalo místo bezútěšně. Hlavy soch byly ukopané, stříšky kapliček zničené a věž se od velké kaple trhala. Jednou z prvních věcí, kterou bylo třeba provést, bylo přitažení věže ke kapli a opravení klenby nad oltářem, u které hrozilo zřícení. Postupně byl celý areál krok za krokem opravován. Snaha jiřetínských o zachování vzácné památky byla po zásluze oceněna prohlášením Památkou roku 2017.
[caption align="alignnone" width="300"] Kaple Ukřižování a cyklus křížové cesty v Jiřetíně pod Jedlovou[/caption]
1. cena v kategorii Památka roku 2017 – velká
Dřevěný krytý most přes Jizeru v obci Bystrá nad Jizerou
Jedná se o jeden z mála dochovaných podkrkonošských krytých mostů. Most v Bystré nad Jizerou má řadu konstrukčních zvláštností, díky kterým se dostal už v roce 1958 na seznam nemovitých kulturních památek. Nesou jej trojúhelníková a lichoběžníková věšadla, navíc vede 24 metrů přes řeku bez podpůrného pilíře uprostřed. Šířka mostu je tři metry a výška pět metrů. Velké nosné trámy o rozměru 50 na 50 centimetrů vznikly ze 160 let starých smrků. Na jednom z kvádrů kamenného pilíře je vytesán rok 1888, jde však nejspíš o datum vzniku předchozího mostu. V České republice jsou pouze dva mosty obdobné konstrukce – věšadlového systému.
Most, jehož rekonstrukce byla dokončena v roce 2017, byl zavřený kvůli havarijnímu stavu pět let. Nyní již most opět slouží svému účelu s omezením pro automobily s váhou do 2 tun. Ocenění Památka roku 2017 se dostalo obci Bystrá nad Jizerou jednoznačně oprávněně.
[caption align="alignnone" width="300"] Dřevěný krytý most přes Jizeru v obci Bystrá nad Jizerou[/caption]