Tolik randálu bylo a ještě asi bude i po volbách. Kolik hloupostí bylo na nás vylito a ještě to pokračuje. Seděl jsem v Lékařském domě, poslouchal výklad architektky Evy Jiřičné, doplňovaný obrázky z přírody, aby nám ukázala, jak navrhla ten či onen tvar konstrukce, a bylo mi u toho dobře. Klidná přehlídka její práce, bez kritiky jiných. Snad jen jednou se uchýlila k radikálnějšímu vyjádření, a to k Nové scéně Národního divadla Karla Pragera. Ke Kaplického knihovně zaujala rozumné stanovisko – knihovna byla navržena za jiných podmínek a jakékoliv oživování je nelogické. Knihovna je opravena, není tedy potřeba stavět novou. Stejný názor mám i já. Dámy Adriana Krnáčová a Eliška Kaplicky Fuchsová, jak to vypadá, půjdou do voleb s heslem pro příští pražské volby Kaplického knihovnu postavíme. Měl bych jedno doporučení. Celý ten drahý vnější plášť postavit na Staroměstské náměstí do míst, kde bylo křídlo radnice. Slyšel jsem totiž, že se chystá soutěž na dostavbu Staroměstské radnice, kolikátá již v mém životě, i paní Jiřičná přiznala svou účast v takové soutěži v šedesátých letech 20. století. Myslím, že není architekta, který by se v minulosti některé ze soutěží na dostavbu Staroměstské radnice nezúčastnil. Když jsem děkoval paní Jiřičné za úžasné odpoledne, ještě jsem je doplnil druhým pohlazením duše, zhlédnutím Rozmarného léta, jehož krásná čeština a klid byly pro mne balzámem. Tím více si uvědomuji, že všichni ti podivní lidé, usilující o můj hlas ve volbách, mi mohou být ukradení. Ti, kterých si musíme vážit, jsou rodina a přátelé.
Z činnosti oblasti České Budějovice
- Publikováno:
- Rubrika:
- ČKAIT
Program celoživotního vzdělávání jsme ve třetím čtvrtletí 2017 zaměřili na předání informací našim členům přímo od poskytovatelů služeb a výrobců stavebních hmot. Cílem bylo ukázat časté vady staveb a chyby při projektování.
Seminář, jenž proběhl 11. září 2017, se věnoval otázce přístupu k normám na webu, likvidaci pojistných událostí a otázce knihovny pro BIM.
Přístup k normám
Ing. Jiří Kaška poskytl účastníkům praktický návod na přístup k normám na webu tak, aby to pro ně bylo srozumitelné a co nejrychleji se dostali k potřebným informacím.
Vada nemusí být škoda
Zástupci pojišťovacího makléře, firmy GrECo JLT Czech Republic s.r.o., Ing. Petra Bartoníčková a Mgr. Jakub Doležel se věnovali postupům při likvidaci pojistných událostí v návaznosti na základní i rozšířené pojištění našich AO. Upozornili na vazbu pojmů vada versus škoda – ne každá vada znamená škodu – a na souvislosti mezi příčinou, vznikem škody, nahlášením škody a její likvidací. Zdůraznili vazbu mezi deníkem AO a stavebním deníkem a doporučili vždy před uznáním škody naší AO kontaktovat pojišťovacího makléře předem.
Knihovna BIM
Ing. Pavel Seidl, zástupce firmy WAVIN Ekoplastik s.r.o., předvedl v části semináře nazvané Wavin knihovny pro program Revit (BIM) praktické ukázky práce s produkty firmy ve vztahu k použití jejich knihoven pro TZB instalace. Poskytnutí podkladů je pro zájemce zdarma. Seminář navazoval praktickou ukázkou na seminář BIM – co je metoda BIM v navrhování, provádění a provozu staveb organizovaný naší kanceláří 13. dubna 2017.
Cihelné konstrukce v pasivních domech
Praktickou ukázkou a návodem, jak používat produkty výrobních firem, byl rovněž seminář konaný 12. října 2017 s názvem Navrhování a realizace zděných konstrukcí z cihelného systému HELUZ. Ing. Zdeněk Kobza z firmy HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., pojednal o jednovrstvém zdivu pro obvodové konstrukce staveb s nízkou spotřebou energie na vytápění (včetně keramo-betonových šikmých střech). Předvedl pomůcku na tepelně technické posouzení těchto konstrukcí. Pojednal též o projektových a realizačních chybách při návrhu a provádění těchto konstrukcí. Účastníky seznámil s aspekty ovlivňujícími navrhování vnějších omítek a dalších povrchových úprav pro tyto konstrukce, např. obklady na kotveném roštu. Ve druhé části prezentoval poznatky z realizace a provozu pasivních domů vyhotovených v systému HELUZ a představil nejnovější možnosti navrhování akustických mezibytových dělicích příček a jejich parametrů. V závěru upozornil a předvedl na fotografiích řadu chyb, z nichž mnohé mají příčinu již v projektové dokumentaci.
Exkurze za stavbami PRESTA
Stavby a historie byl název každoroční odborné exkurze, uspořádané Oblastní pobočkou ČSSI České Budějovice ve spolupráci s oblastní kanceláří ČKAIT ve dnech 28. až 30. září 2017 do regionů Táborska, Benešovska a Jindřichohradecka. Cílem exkurze bylo seznámit účastníky se zajímavými stavbami oceněnými v soutěžní přehlídce PRESTA Jižní Čechy a s vodohospodářskými stavbami ve Středočeském kraji. Prohlédli jsme si a hodnotili tyto stavby: sportovně rekreační areál Kozský potok v Sezimově Ústí, obnovu sportovně rekreačního areálu pod stadionem Míru v Táboře, protipovodňová opatření na Blanici včetně dvou nově vybudovaných jezů s rybími přechody ve Vlašimi, vodní dílo Želivka-Švihov – zdroj pitné vody pro Prahu a okolí – a návštěvnické středisko Vodní dům v Hulicích, kde jsme se seznámili jak s hospodařením s vodou, tak s vlastním životem v povodí řeky Želivky. Zhlédli jsme rovněž nově otevřenou, významnou dopravní stavbu Jihočeského kraje, přeložku silnice I/34 Božejov – Ondřejov, která významně zkrátila cestu z Pelhřimova do Českých Budějovic a odlehčila dopravě v přilehlých obcích. Poslední zastávka na zpáteční cestě do Českých Budějovic byla v Jarošově nad Nežárkou na rekonstrukci původního dřevo-kamenného jezu. Zrekonstruovaný jez zajišťuje přítok k malé vodní elektrárně a je opatřen nově vybudovaným rybím přechodem. Stavba též získala titul PRESTA.
Poděkování patří organizátorům Ing. Janu Maškovi a Kateřině Kovalovské a rovněž pracovníkům státního podniku Povodí Vltavy Ing. Jiřímu Stratílkovi a Radovanu Synkovi za odborný výklad ve Vlašimi a na vodním díle Želivka-Švihov.