Tolik randálu bylo a ještě asi bude i po volbách. Kolik hloupostí bylo na nás vylito a ještě to pokračuje. Seděl jsem v Lékařském domě, poslouchal výklad architektky Evy Jiřičné, doplňovaný obrázky z přírody, aby nám ukázala, jak navrhla ten či onen tvar konstrukce, a bylo mi u toho dobře. Klidná přehlídka její práce, bez kritiky jiných. Snad jen jednou se uchýlila k radikálnějšímu vyjádření, a to k Nové scéně Národního divadla Karla Pragera. Ke Kaplického knihovně zaujala rozumné stanovisko – knihovna byla navržena za jiných podmínek a jakékoliv oživování je nelogické. Knihovna je opravena, není tedy potřeba stavět novou. Stejný názor mám i já. Dámy Adriana Krnáčová a Eliška Kaplicky Fuchsová, jak to vypadá, půjdou do voleb s heslem pro příští pražské volby Kaplického knihovnu postavíme. Měl bych jedno doporučení. Celý ten drahý vnější plášť postavit na Staroměstské náměstí do míst, kde bylo křídlo radnice. Slyšel jsem totiž, že se chystá soutěž na dostavbu Staroměstské radnice, kolikátá již v mém životě, i paní Jiřičná přiznala svou účast v takové soutěži v šedesátých letech 20. století. Myslím, že není architekta, který by se v minulosti některé ze soutěží na dostavbu Staroměstské radnice nezúčastnil. Když jsem děkoval paní Jiřičné za úžasné odpoledne, ještě jsem je doplnil druhým pohlazením duše, zhlédnutím Rozmarného léta, jehož krásná čeština a klid byly pro mne balzámem. Tím více si uvědomuji, že všichni ti podivní lidé, usilující o můj hlas ve volbách, mi mohou být ukradení. Ti, kterých si musíme vážit, jsou rodina a přátelé.
Stavba roku Pardubického kraje 2017
- Publikováno:
- Rubrika:
- ČKAIT představujeme oblasti
Revitalizace Tyršových sadů získala nejen hlavní cenu v krajské soutěži Stavba roku Pardubického kraje, ale i prestižní ocenění Stavba roku v celorepublikové soutěži.
Revitalizace Tyršových sadů získala nejen hlavní cenu v krajské soutěži Stavba roku Pardubického kraje, ale i prestižní ocenění Stavba roku v celorepublikové soutěži.
Do letošního 8. ročníku soutěže Stavba roku Pardubického kraje bylo přihlášeno třináct staveb v pěti kategoriích. Do soutěže se mohla hlásit pouze ta stavební díla, která byla zhotovena, zkolaudována nebo uvedena do provozu v období od 1. července 2015 do 30. června 2017. Přihlášené práce posuzovala porota ve složení: Ing. Roman Línek, MBA, předseda poroty, a Michal Kortyš (oba za Pardubický kraj), Ing. Radim Loukota, místopředseda poroty a Ing. Drahomír Ježek (oba za ČKAIT), Josef Mikyska a Matouš Pořický za Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR a za odbornou veřejnost Ing. arch. František Příborský a Ing. arch. Ondřej Teplý. Hodnocení probíhalo dvoukolově. Stavby byly posuzovány podle architektonické kvality stavby, začlenění do okolního prostředí, kvality stavebních prací i spokojenosti stavebníka. Porota navštívila všech třináct staveb. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo 19. září 2017 v reprezentativních prostorách Pardubického kraje – budově Reálky v sále Jana Kašpara. Porota udělila pět hlavních cen, dvě čestná uznání a jednu Cenu veřejnosti.
„Anketu o Cenu veřejnosti jsme vyhlásili už podruhé. Je to neoficiální cena, která má hlavně probudit zájem veřejnosti o tyto stavby. Překvapil nás počet hlasů, který překročil hranici 12 000. S celkovým počtem 5627 hlasů zvítězila kaple v Mladoňovicíc – Deblově. Těsně za ní se umístila dostavba Piaristické koleje. Vítězná stavba má tu přidanou hodnotu, že na realizaci myšlenky architekta Jana Klimeše se podílelo mnoho místních občanů a firem a společně vybrali i na nový zvon, který nyní v Deblově zvoní poledne,“ uvedl místopředseda poroty Ing. Radim Loukota.
Stavba roku Pardubického kraje v kategorii Stavby inženýrské a dopravní; veřejná prostranství
Titul Stavba roku 2017 v celostátní soutěži
- Revitalizace Tyršových sadů – podzámeckého parku v PardubicíchNávrh: New Visit s.r.o. (Ing. et Ing. Tomáš Jiránek, Ing. arch. Marek Lehmann, spoluautoři Ondřej Černík, DiS., Ing. arch. Pavla Červová, Ing. Jitka Jiránková, Ing. Kateřina Jonášová, Ing. Vlastimil Koupal, Ing. Kateřina Ludvíková, DiS., Ing. arch. Jan Malec)Zhotovitel: BAK stavební společnost, a.s.
Stavebník: statutární město Pardubice
Park s odkazem na pernštejnskou historii i moderní evropské město po rekonstrukci vytváří nejenom prostor pro aktivní odpočinek lidí, ale také prostor pro respekt k přírodě. Podzámecký park je koncipován jako přírodně krajinářské kulturní dílo s dlouhodobým cílem preferovat listnaté stromy s podhlednými korunami a vizuální kontakt se zámeckými hradbami. Ze třicátých let 20. století byla převzata koncepce promenádní cesty, spojující centrum města (Třída Míru) s městskou částí Polabiny včetně univerzitního kampusu. Na jižním konci promenády byla citlivě situována kavárna (Galerie Café) s prosklenou fasádou a bezbariérovým přístupem. Pro dětské návštěvníky byl zřízen Relax park. Porota ocenila, že v rámci stavby došlo ke skloubení přírodních hodnot, včetně kontinuity přírodních složek a nové betonové promenády s chodníkem z tropického dřeva, vegetačními prvky, zastřešením pergolami a Relax parkem. Unikátní je i navržený odvodňovací systém s přečerpáváním do řeky Labe.
Stavba roku v kategorii Stavby pro průmysl, zemědělství a vodní hospodářství
- Nové administrativní a vývojové centrum firmy ERA PardubiceProjektant: Jiří Bíza, Pavel Táborský, Ondřej Hilský (Bíza Hilský Táborský Architekti s.r.o., AED project, a.s.)Zhotovitel: Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.
Stavebník: ERA a.s.
Nová administrativní budova v Pardubicích v průmyslové zóně v části Pardubičky, poblíž bývalé továrny TESLA, je součástí výrobního areálu firmy. Je umístěna v těsné blízkosti vzrostlých stromů. Čtyřpodlažní budova s členitým půdorysem, který rozděluje stavbu na drobnější objemy, nabízí zajímavé průhledy a zákoutí. Vnitřní prostor budovy je navržen velmi přehledně s jednou centrální halou. Základní modulovou jednotkou je uzavřená kancelář pro dva zaměstnance. Střecha budovy je technologickou korunou s vybavením pro vnitřní prostředí budovy a testování zařízení vyvíjené firmou.
Porotci vyzdvihli půdorysné uspořádání ve tvaru sněhové vločky i dispoziční členění na drobnější objemy se zajímavými průhledy. Ocenili použití vysoce kvalitních přírodních materiálů v interiéru, jednoduché členění fasády budovy s kompozicí velkých skleněných ploch i sadové úpravy v okolí s návazností na stávající zeleň.
Stavba roku v kategorii Stavby občanské vybavenosti
- Dostavba Piaristické koleje v LitomyšliProjektant: Aleš Burian, Gustav Křivinka; spolupráce: Radka NeumanováZhotovitel: PKS stavby a.s. (NEOL – STAV, s.r.o., FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a.s., SANOSTAV s.r.o., ALBO okna – dveře s.r.o., B & V GIPS s.r.o., Kamenictví a Kamnářství KUBALA, TESAŘI OSÍK s.r.o., Truhlářství Urban, s.r.o., LGI PODLAHY s.r.o., MS BETON s.r.o., KLIMAMONT KOPELENT, s.r.o., Sodoma Perfecta s.r.o.)
Stavebník: město Litomyšl
Přístavba Piaristické koleje v Litomyšli je situována do historické proluky před litomyšlským zámkem u vstupu do klášterních zahrad. Na tomto pohledově exponovaném místě je zhotovena částečně zapuštěná dvoupodlažní stavba s malým pavilonem v úrovni podkroví, která vyřešila urbanistické vztahy v území a poskytla Fakultě restaurování Univerzity Pardubice potřebné prostory.
Porota ocenila navázání soudobé přístavby na významnou barokní stavbu, kde zůstala zachována původní stavební čára i výška stávajících sousedních říms. Dispoziční vazba na stávající budovu je bezkolizní a logická, úpravy respektují původní konstrukce a provedení. Prostory nové fakultní knihovny jsou přehledné se zajímavě řešeným interiérem. Některé použité stavební prvky a detaily provedení jsou výjimečné a umocňují celkový příznivý dojem z celé stavby.
Stavba roku v kategorii Obnova nemovitých kulturních památek
- Vyhlídka Milada na hradě LichniceNávrh: DESIGN s.r.o. (technická dokumentace CODE spol. s r.o.)Zhotovitel: SOSTAF s.r.o. (NOPO s.r.o.; Truhlářství Novák s.r.o.)
Stavebník: Mikroregion Železné hory
Původní vyhlídková terasa byla pro nevyhovující technický stav v roce 1997 odstraněna. Nová vyhlídka je tvořena dřevěným přístupovým schodištěm k vlastní věži vyhlídky. Základ věže tvoří tři ocelové pilíře kotvené do základu. Dva pilíře jsou nosným prvkem vyhlídkových podest, třetí pilíř je vřetenem přístupového točitého schodiště. Konstrukce vyhlídky je samonosná a není spojena se zdivem hradní věže.
Velikost a umístění vyhlídkové věže se výrazně neprojevuje do hlavního panoramatu hradu a svým tvarem a použitím materiálu je současným vstupem do historického prostředí, který svým pojetím okolí vizuálně nepoškozuje. Porota ocenila smělý přístup zadavatelů a projektantů, který místu opětovně vrátil panoramatický výhled do kraje.
Stavba roku v kategorii Rodinné a bytové domy
- Rodinný dům Pelinka v ŽamberkuNávrh: Kokeš PartnersZodpovědný projektant: MgA. Přemysl Kokeš
Projektant dokumentace: atelier ai5,
vedoucí projektu: Petr Krčál
Stavebník: Jiří Pelinka
V těsném kontaktu s historickým centrem Žamberka je ve velmi prudkém svahu umístěno osm parcel pro výstavbu rodinných domů. Rodinný dům Pelinka je prvním z nich. Jedná se o dřevěný hranol konstruovaný z masivního dřeva. Kompozičně a prostorově se dům podobá spíše pavilonu, abstraktnímu kvádru, který levituje, vznáší se nad okolní krajinou a ačkoliv je jednoduchý a nenápadný, dominuje svahu i městu svým architektonickým gestem.Porota ocenila přesvědčivý architektonický výraz domu s využitím atraktivity stavebního místa. Rozměrná prosklená plocha v obytné části rámuje výhled z domu jako ničím nerušený obraz historického centra. Ocenění se dostalo i konstrukčnímu řešení a kvalitě stavebních prací. Stavba sama vytváří náročný vzor pro řešení výhledové okolní zástavby.
Další ocenění v soutěži Stavba roku Pardubického kraje 2017
Cena veřejnosti
- Obecní kaple se zvonicí Mladoňovice – DeblovProjektant: Ing. arch. Jan Klimeš,Ateliér Zelený dům Pardubice
Zhotovitel: Jaroslav Blažek, Pavel Gregor, Jiří Bleha, Jaroslav Koblížek, ETNA Praha, Josef Švadlenka, Vítězslav Novák, František Pilař, Jan Brdíčko a syn, František Teplý a syn, Pavel Meduna, OMIS – Martin Kalous, Zvonařská dílna Tomášková Dytrychová a Rostislav Bouchal – BOROKO
Realizací kaple byla vyřešena mnohaletá otázka, co s dvěma nefunkčními trafostanicemi. Trafostanice na návsi v Deblově byla rekonstruována a dostavěna z cihel ze zbourané trafostanice v Mladoňovicích.
Čestné uznání v kategorii Stavby pro průmysl, zemědělství a vodní hospodářství
- Nová montážní hala TMT spol. s r.o., ChrudimProjektant: Ing. arch. Tomáš Med, Ph.D., Ing. arch. Lukáš Pavlík (ATEKO a.s.)Na průmyslové hale porotu zaujala návaznost na stávající průmyslovou zástavbu, elegantní propojení krčkem, osvětlení haly i kovové opláštění čelní části, které vytváří lehký závoj, jenž je současným jazykem na jinak klasickém tvarosloví budovy se sedlovou střechou.
Čestné uznání v kategorii Stavby inženýrské a dopravní; veřejná prostranství
- Chrudim obchvat, úsek Medlešice – silnice I/17Návrh: SUDOP PRAHA a.s.Zhotovitel: „Sdružení Chrudim“, EUROVIA CS, a.s., M - SILNICE a.s., Pražské silniční a vodohospodářské stavby, a.s.
Stavebník: Ředitelství silnic a dálnic ČR
Porota ocenila trasu komunikace mimo obytná území města s elegantním řešením estakády přes údolí řeky a železniční trať. Trasa prochází bezkolizně zastavěnou částí města bez zásahu do jejího funkčního propojení.
[caption id="" align="alignnone" width="407"] Obecní kaple se zvonicí Mladoňovice – Deblov vznikla adaptací bývalé trafostanice a získala Cenu veřejnosti v rámci soutěže Stavba roku Pardubického kraje 2017.[/caption]
[caption id="" align="alignnone" width="857"] Nová montážní hala TMT spol. s r.o., Chrudim byla oceněna čestným uznáním v rámci soutěže Stavba roku Pardubického kraje 2017. Porotu zaujala návaznost na stávající průmyslovou zástavbu.[/caption]