Jsem pod časovým tlakem napsat úvodník. Vzhledem k tomu, že je poslední, dovolím si trochu se ohlédnout za dvanácti lety, kdy jsem stál v čele Komory. Především musím poděkovat všem, kteří mi pomáhali. Nebylo toho málo k řešení. Zároveň je pravdou, že delegáti rozhodli zbavit mě nejtěžšího období, tj. prací okolo nového stavebního zákona. Jsem zvědavý, zda ti, co se v poslední době tolik snaží o změnu práce Komory, budou tak aktivní i v následujícím čase. Doufám, že svým přístupem pomohou novému předsedovi.
Čestní členové ČKAIT se setkali v Národním muzeu
Setkání čestných členů bylo z tradičního květnového termínu z důvodu pandemie přeloženo na 9. září 2020. V době začínající druhé vlny koronaviru se setkání v rekonstruované budově Národního muzea v Praze zúčastnilo třicet čestných členů z celé republiky.
Vyslechli si přednášku historika Národního muzea Dr. Tomáše Kavky o vzniku a historii muzea. Historická budova nebyla od svého postavení významněji opravována. Poškodily ji především dva vojenské útoky v letech 1945 a 1968 a ražba linky C pražského metra. Hlavní stavbyvedoucí rekonstrukce budovy Jan Kučera ze společnosti Metrostav, a.s., popsal největší úkoly, které museli při rekonstrukci řešit. Zavzpomínal především na vybudování spojovacího tunelu mezi historickou a novou budovou muzea (někdejším Federálním shromážděním), zastřešení nádvoří, rekonstrukci panteonu v prvním patře, obnovu střešních konstrukcí do původní podoby a sklony i „doplnění“ systémů, které muzeum 21. století nezbytně potřebuje. Po úvodních přednáškách a prohlídce expozic se účastníci zastavili na schodišti k panteonu. Setkání čestných členů bylo tradičně zakončeno společným obědem v jednom z historických sálů muzea. Organizaci jako vždy zajišťoval Ing. Radek Hnízdil, Ph.D., ředitel Kanceláře ČKAIT.