PF 2023
Inženýrské umění potřebuje nejen Vaše znalosti a zkušenosti, ale i osvícené investory.
Přejeme Vám nejen v roce 2023 hodně moudrých stavebníků a krásných zadání.
Vaše redakce a redakční rada Z+i.
Inženýrské umění potřebuje nejen Vaše znalosti a zkušenosti, ale i osvícené investory.
Přejeme Vám nejen v roce 2023 hodně moudrých stavebníků a krásných zadání.
Vaše redakce a redakční rada Z+i.
Nejnižší cena jako základní parametr výběrových řízení na veřejné zakázky ve stavebnictví stále převažuje. A to i přesto, že zákon o zadávání veřejných zakázek již od roku 2016 požaduje vybírat zhotovitele podle „ekonomické výhodnosti nabídek“. Ta se hodnotí na základě poměru nabídkové ceny a kvality včetně poměru nákladů životního cyklu a kvality.
Na konci roku 2022 probíhá novelizace energetického zákona s cílem co nejvíce usnadnit povolování obnovitelných zdrojů energie. Bohužel to vypadá, že zákonodárci trochu zapomínají na požární bezpečnost. Neodborná montáž fotovoltaických panelů a používání levných a nesprávných komponentů v celém systému zvyšují nebezpečí požáru. Zároveň mohou v již hořícím domě podstatně zkomplikovat a zpomalit zásah hasičů.
Nanejvýš aktuálnímu tématu obnovitelných zdrojů energie se věnovalo 48. jednání Profesního aktivu autorizovaných oborů technologická zařízení staveb (TZS) a technologické prostředí staveb (TPS) ČKAIT, které se konalo ve dnech 8. listopadu a 9. listopadu 2022 v hotelu Garni VŠB-TU Ostrava.
Na konci listopadu 2022 se do prvního čtení v Poslanecké sněmovně dostala věcná novela nového stavebního zákona. ČKAIT bude usilovat o přijetí šesti svých základních požadavků, které jsou ve veřejném zájmu a přispěly by k urychlení a zpřehlednění povolovacích procesů.
ČKAIT sleduje a připomínkuje nový stavební zákon od samého začátku. Proces rekodifikace byl spuštěn v září 2017, kdy byl vládě ČR předložen věcný záměr vypracovaný MMR. O rok později schválená verze měla zajistit, aby veřejné stavební právo stanovilo jednoznačná, jednoduchá, aplikovatelná, vymahatelná a srozumitelná pravidla. Na stránkách www.ckait.cz/rekodifikace jsou uloženy všechny dokumenty oficiálně projednávané v souvislosti s novým stavebním zákonem. K datu vydání tohoto článku jich bylo již 188. Rekodifikaci pravidelně projednávala Legislativní komise ČKAIT a popisujeme ji v téměř každém vydání časopisu Z+i:
Ve skutečnosti chtějí obce odlišně upravovat jen územní plánování a čtyři další požadavky: osvětlení, proslunění, hluk a parkování, které mají přímý dopad na urbanismus. To by bylo možné řešit i v rámci jednotných stavebně-technických předpisů prostřednictvím koeficientů a hodnot, které by si města mohla upravovat vlastní vyhláškou odlišně. Ostatní ustanovení by byla shodná pro celou ČR.
Správně navržené moderní jednotné stavebně-technické předpisy budou respektovat charakter zástavby. Jiné požadavky na proslunění musí být v malé vesnici, jiné na okraji města v nové zástavbě a jiné při nové výstavbě v proluce malé obce i velkého města. Obecné požadavky na proslunění musí chránit zdraví většiny populace, nikoliv každého jednotlivce.
Tento článek vzniká jako odpověď na dotaz autorizované osoby ohledně požadavku stavebníka na zpracování „jednostupňové projektové dokumentace vč. soupisu prací, služeb a dodávek“. ČKAIT s poukázáním na věcnou nejasnost takto formulovaného smluvního závazku nedoporučuje na tento smluvní požadavek přistupovat.
ČKAIT je orgánem veřejné moci podobně jako samospráva či obecní policie. Autorizované osoby vykonávají přenesenou působnost státní správy při výkonu vybraných činností ve výstavbě, které definuje stavební zákon. Proto je první a základní povinností autorizovaných osob chránit při výkonu vybraných činností veřejné zájmy. Stavební zákon upravuje rovněž veřejnoprávní odpovědnost autorizovaných osob.
Neustále se proměňující právní prostředí průběžně sleduje a připomínkuje Legislativní komise ČKAIT. Na zasedání č. 9/2022 dne 8. listopadu 2022 v Praze prodiskutovalo přítomných 12 členů mimo jiné podzimní příval zákonů, které jsou převážně zařazeny na program 45. schůze Poslanecké sněmovny od 15. listopadu 2022. Mnohé totiž budou významně ovlivňovat výkon profese autorizovaných osob.
Přinášíme výběr nejdůležitějších bodů projednávaných Představenstvem ČKAIT na 5. zasedání, které se konalo 24. listopadu 2022 v Praze. ČKAIT uvažuje o nákupu nové budovy v Praze.
Termíny valných hromad oblastí ČKAIT v roce 2023.
PROFESIS umožňuje autorizovaným osobám i odborné veřejnosti rychlý přístup k aktuálním informacím. Obsahuje ucelené řady pomůcek metodických, technických, podnikatelského servisu a další dokumenty k činnosti autorizovaných osob. Zahrnuje také odkazy na oficiální dokumenty orgánů veřejné správy (např. ministerstev), časopisy a další důležité dokumenty.
Téma oprav panelových domů, v nichž bydlí téměř třetina obyvatel ČR, je velmi aktuální. A protože není panelák jako panelák, v Z+i přinášíme další pokračování série článků o specifikách jednotlivých panelových soustav. Cílem je usnadnit orientaci autorizovaným osobám při vyhodnocení nově navržených úprav nosných konstrukcí u panelových domů, zejména s vyšším počtem podlaží.
Se souhlasem Ministerstva průmyslu a obchodu jsou na PROFESISu v rubrice R 1 „panelové domy“ uveřejňovány vybrané publikace z řady „Regenerace panelových domů“:
I v roce 2022 byly přijaty daňové změny, z nichž některé platí už letos, některé až v roce 2023. V tomto článku jsou popsány nejdůležitější změny pro rok 2022 týkající se nejen daňových zákonů, ale i jiných povinností souvisejících s daněmi.
V průběhu roku 2022 byly a stále ještě jsou schvalovány novely daňových zákonů, které by měly nabýt účinnosti od 1. ledna 2023. Největší změna bohužel k dnešnímu dni (polovina listopadu) stále není schválena.
Stejně jako každé pojištění na trhu, i pojištění profesní odpovědnosti má své výluky. U odpovědnostního pojištění se jedná o předem stanovené situace či určitá rizika, na které se v případě vzniku škody pojištění nevztahuje, případně pojišťovna omezuje rozsah jejich pojistné ochrany.
Povodeň před pětadvaceti a dvaceti lety přinutila společnost přehodnotit povýšený přístup k přírodě: kompletně se změnily povodňové plány i tzv. krizový zákon. Bohužel dodnes nejsou jasně ukotveny postavení, práva, odpovědnost ani pojištění autorizovaných osob, které se zapojily do likvidace škod při velkých živelních katastrofách. ČKAIT se to snaží změnit. I proto jsme oslovili pamětníky a požádali je o zprostředkování jejich zkušeností s likvidací následků tehdejších živelních událostí.
Ing. Jaroslav Valkovič, který působil v projektové společnosti CENTROPROJEKT GROUP a.s. po celé ČR i SR, varoval investory občanských a zejména průmyslových staveb před stoletou vodou celý svůj profesní život. Ale, jak říká, většinou bohužel marně.
Ing. Jaromír Vrba, CSc. mezi lety 1968–2005 pracoval pro Stavoprojekt Olomouc a.s., ve funkcích konstruktér, odpovědný statik, vedoucí technického útvaru, technický náměstek. Následky povodně z roku 1997 a prevenci dalších možných záplav řešil i ve vlastní statické kanceláři, s níž se podílel na zabezpečení domů na nábřeží řeky Moravy při rozšíření jejího koryta.
Ing. František Hladík, místopředseda Představenstva ČKAIT, předseda oblasti České Budějovice a autorizovaná osoba v oboru stavby vodního hospodářství a krajinného inženýrství, během povodní v roce 2002 zasahoval v Jihočeském kraji.
Ing. Václav Honzík, jeden ze zakládajících členů ČKAIT, aktivní a uznávaný odborník v oboru statika a dynamika staveb, řešil před dvaceti lety přírodní katastrofu a zejména její následky v Plzni.
Ing. Václav Jandáček, autorizovaný inženýr pro obory pozemní stavby, statika a dynamika staveb, zachraňoval například cennou sbírku modelů a jiných trojrozměrných předmětů Národního technického muzea z karlínské Invalidovny a se svým týmem se podílel na sanaci řady poškozených objektů.
Ing. Jiří Zima i Ing. Petr Hajdina, oba autorizovaní inženýři v oboru stavby vodního hospodářství a krajinného inženýrství, se podíleli na likvidaci a sanaci škod způsobených povodní v roce 2002 v Ústeckém kraji.
Prestižní titul Stavba roku Středočeského kraje 2022 získala Plavební komora Hořín. Cena hejtmanky Středočeského kraje za přínos Středočeskému kraji 2022 byla udělena stavbě Lávka přes Labe v Nymburce. Obě tyto stavby získaly i další ocenění, mimo jiné jednu z deseti hlavních cen v celostátní přehlídce Stavba roku 2022.
V 20. ročníku přehlídky Stavba roku Kraje Vysočina 2021 soutěžilo šestnáct novostaveb a rekonstrukcí. Letošní hlavní titul získaly tři stavby: fotbalové kabiny, obvodní oddělení policie a kolejové úpravy železniční stanice.
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2021 získala tři stavební díla – veřejný prostor u plzeňského nádraží Paluba Hamburk, bytový dům v Jetelové ulici v Plzni a rekreační objekt Útulnoff v Milínově. Oceněno bylo také devět dalších staveb.
Na stránkách 30let.ckait.cz představujeme opravdové inženýrské umění, které vzniklo mezi roky 1992 až 2022 v průběhu 30 let existence ČKAIT i Česka. Přečtěte si zajímavé rozhovory s 30 mimořádnými osobnostmi stavebními inženýry. Seznamte se s 30 jedinečnými stavbami. Jejich příběhy jsou inspirující.
Inženýrské umění potřebuje nejen Vaše znalosti a zkušenosti, ale i osvícené investory.