Václav Matyáš mi neustále vytýká, že jsme se nezapojili skrze sdružení SIA ČR – Rada výstavby do práce kolegia ministryně Dostálové. Ta mi dokonce vmetla do tváře, že kritizuji věcný záměr stavebního zákona, protože nejsme v kolegiu. Ne. Naopak – nadále zdůrazňuji, jak je dobře, že jsme se nenechali do této podivné hry vtáhnout. Jak bychom pak mohli vysvětlovat naše kvalifikované zásadní nebo doporučující připomínky? Komora se chová, jak jí náleží, nadále respektuje, že je připomínkovým místem.
Aktivity ČKAIT na Stavebním veletrhu Brno
- Publikováno:
- Rubrika:
- ČKAIT oblasti
- Komentáře:
- Vložte první komentář
ČKAIT letos byla nejen spolupořadatelem Stavebních veletrhů Brno, ale podílela se i na organizaci doprovodného programu. Zájem o odborné přednášky byl veliký, a to po všechny čtyři dny veletrhu.
Pro Stavební veletrh v Brně organizovala Komora nejen tradiční aktivity, jako je Ouvertura a Stavební poradenské centrum, v němž mohli návštěvníci bezplatně konzultovat s nezávislými odborníky své problémy s plánováním, realizací a užíváním staveb, právním prostředím, materiály pro stavby, a již druhým rokem i úvěrovými programy Státního fondu rozvoje bydlení, ale zařadila i akce nové. Novinkou letošního veletrhu byly tematické přednášky v rámci Stavebního poradenského centra, které měly každý den jiné téma.
Ouvertura – jak bydlet chytře
V předvečer zahájení veletrhu pořádala Komora v sídle Rektorátu VUT v Brně tradiční Ouverturu, slavnostní setkání stavebních odborníků, letos již devatenácté. Jeho téma bylo shodné s tématem veletrhu: Jak bydlet chytře? V průběhu večera zazněly tři přednášky. Jako první vystoupil RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D., z Fakulty stavební Vysoké školy báňské v Ostravě – Katedry městského inženýrství, s přednáškou o urbanistické struktuře chytrého města. Jako druhý promluvil prof. Ing. Josef Chybík, CSc., z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně o pozici energeticky úsporných domů v systému chytrých/inteligentních budov. Přednášky zakončil Ing. arch. Ondřej Chybík (MAS ETH) s tématem chytré návrhy a realizace.
Smart city nejsou jen digitální technologie, ale naopak, jedná se o chytré budování měst z hlediska služeb a infrastruktury, zdůraznil ve své přednášce Tomáš Hudeček. Na různých typech a strukturách zástavby – rostlá struktura, bloková struktura, solitérní vily, malé rodinné domy, dvojdomy a řadové domy, smíšená struktura, modernistická struktura – ukázal, jak urbanismus ovlivňuje ekonomiku města. Na takto rozčleněné zástavbě v hlavním městě Praze sledoval hustotu osídlení, investiční náklady a náklady na provoz a udržování veřejné infrastruktury v jednotlivých typech zástavby. Vyšší hustota obyvatel přináší sice vyšší náklady na plochu, ale v přepočtu na obyvatele znamená pro město nemalé úspory. Zásadním zjištěním je, že tento vztah není lineární a zakřivuje se okolo hustoty 100 obyvatel na hektar, která bývá označována jako ideální udržitelný model města krátkých vzdáleností.
Vztah mezi snižováním spotřeby energie a kvalitou vnitřního prostředí v budovách byl jedním z hlavních motivů přednášky profesora Josefa Chybíka, dlouholetého úspěšného pedagoga Fakulty architektury v Brně. Pozornost věnoval také požadavkům nové evropské energetické směrnice přijaté v roce 2018, kterou budou jednotlivé členské státy teprve transformovat do svého národního práva. Předobraz této moderní koncepce bytového domu ukázal na příkladu vily Tugendhat v Brně, jako stavbě, která má kompaktní tvar, samostatně stojící garáž, prosklenou jižní stěnu, a naopak uzavřenou stěnu severní a řízené větrání. Do pasivního standardu lze podle profesora Josefa Chybíka výhodně přestavět panelové domy, které k tomu mají vhodný geometrický tvar.
Třetím přednášejícím byl zástupce mladé generace architektů Ing. arch. Ondřej Chybík (syn Josefa Chybíka) z ateliéru Chybík + Krištof. Toto mladé architektonické studio má za sebou již řadu úspěchů. Patří k nim například návrh českého pavilonu pro Světovou výstavu Expo 2015 v Miláně vytvořený modulárním kontejnerovým systémem. Po skončení výstavy byl demontován a přesunut zpět do České republiky, dnes jej můžeme spatřit ve Vizovicích. K dalším pracem ateliéru patří návrh sídla Vinařství Lahofer nedaleko od Znojma, které je v současné době ve výstavbě.
Hospodaření vodou
První den veletrhu bylo tématem přednášek hospodaření vodou. Zájemci vyslechli přednášky Ing. Zuzany Vyoralové, Ph.D., z ČVUT v Praze, o hospodaření šedou odpadní vodou a vodou srážkovou, a přednášku o studnách.
Komora připravila na dané téma také diskusní seminář Kulatý stůl – Hospodaření vodou, strategickou surovinou, který moderoval Ing. Adam Vokurka, Ph.D., prezident ČSSI a vedoucí aktivu Vodohospodářských staveb ČKAIT. Přednášející, kterými byli Ing. Hluštík (VUT v Brně), Ing. Raclavský (VUT v Brně), Ing. Plotěný (Asio), Ing. Valdman (SFŽP) a Ing. Dvořák (LIKO-S), seznámili posluchače s problematikou zásobování vodou, využitím srážkových vod, čištěním odpadních vod a jejich využitím, malými čistírnami odpadních vod, zařízeními pro jímání a vsakování srážkové vody, zelenými střechami a fasádami, kořenovými čistírnami, a v neposlední řadě i s dotacemi Státního fondu životního prostředí. Posluchači z řad pracovníků orgánů státní správy, provozovatelů vodovodní a kanalizační sítě i jednotlivců živě diskutovali s přednášejícími nad problémy, které je tížily. Přednášky Kulatého stolu jsou vyvěšeny v systému PROFESIS – Studijní materiály.
Požární bezpečnost staveb
Druhý den nesl téma požární bezpečnost staveb. Přednášky Ing. Marie Rusinové, Ph.D. (VUT v Brně) se týkaly bytových a rodinných domů. Posluchači byly seznámeni s pravidly únikových cest, řešením zařízení pro protipožární zásah, ale i požadavky na provádění zateplení bytových domů. U rodinných domů se jednalo převážně o rozbor hořlavých a nehořlavých konstrukčních systémů a řešení odstupových vzdáleností.
Bezbariérovost staveb
Třetím tématem byly bezbariérové úpravy rodinných a bytových domů a bytů, které přednášela Ing. Renata Zdařilová, Ph.D., (VŠB-TU Ostrava). Posluchači se mohli inspirovat nejen radami ohledně výtahů, přístupů do domů a bytů, úprav jader a dalších prostor pro bydlení, ale byly jim představeny i možnosti příspěvků od Úřadu práce.
Zdravé bydlení
S posledním tématem, zdravým bydlením, seznámily posluchače Ing. Zuzana Mathauserová a RNDr. Kateřina Klánová, CSc., ze Státního zdravotního ústavu. Jejich přednášky byly zaměřeny na kvalitu vnitřního prostředí budov – mikroklimatické podmínky, větrání a výskyt bakterií a plísní v bytech a domech jako předmět sporů v soudním řízení.
prof. Ing. Alois Materna, CSc., MBA
1. místopředseda ČKAIT
Ing. Dominika Hejduková
vedoucí Střediska vzdělávání a informací ČKAIT
Vaše názory
Pro registrované uživatele je povolena diskuze.
Můžete se přihlásit, nebo se můžete zaregistrovat podle návodu pro registraci.