Úvodník duben 2021

Prožíváme dobu zatím nejtěžšího lockdownu. Respirátory FFP2 v obchodech, zákaz cestování mezi okresy, školy uzavřené na neurčito, to všechno teď patří k naší každodenní realitě. Nařízení bohužel doprovází chaos, který nás nikoho nemůže těšit. Opatření z předchozího dne je odvoláno hned následující den, naši vrcholní představitelé se přou o to, jakou vakcínou očkovat a ani samotnému systému očkování člověk moc nerozumí. Někteří senioři, kterým je přes osmdesát let, očkováni nejsou, systém Reservatic píše, že jsou snížené dodávky vakcín, ale v té samé chvíli jsou na tom samém místě očkováni mnohem mladší lidé a v jiných krajích je zahajováno očkování sedmdesátiletých. Těžko se v takovém systému dá orientovat. Myslel jsem si, že rok života s virem bude dostatečnou lhůtou pro přípravu příslušných plánů opatření, ale jak je vidět, u nás se vše řeší až tehdy, když problém nastane. Nikomu ve vedení státu nezávidím povinnost řešit současnou situaci, ale jít naší speciální českou cestou, kterou je možné označit slovy „Vox populi vox Dei“, asi nebyl nejlepší nápad. Možná, že když budete číst tyto věty, všechno již poběží bez chybičky, ale zatím si to můžeme pouze přát.

Celý rezort stavebnictví pracuje od počátku pandemie bez přerušení, projektové kanceláře i stavební firmy fungují a zaplať Pán Bůh za to. Občas někdo onemocní nebo odejde do karantény, ale s tím se musíme srovnat. Do smluv si teď nově vkládáme pandemické doložky a bojujeme s úřady, které jsou často omezovány střídavou prací z domova, pro kterou nejsou patřičně vybaveni. Při všem tom napětí se často zapomíná na to, že naše zdravotníky, které po právu oslavujeme, je třeba zaplatit a jejich platy je možné vyplácet pouze z daní lidí, kteří i v této náročné době chodí do práce. Stavebnictví je jedním z těch odvětví hospodářství, která nebyla postižena krizí tak silně jako například pohostinství a turistika, daně i přes pokles v loňském roce odvádí neustále. Diskuse v televizi na téma, zda jdou finanční prostředky na zdravotnická zařízení ze státní kasy nebo z rozpočtu měst a obcí, mi nepřijde v tuto dobu na místě. Peníze nejdou z kapes měst nebo státu, jak to slyšíme z úst některých politiků, ale jsou to opět daňoví poplatníci, kteří plní státní i městskou pokladnu. Stát by měl pouze kompenzovat zvýšené výdaje na zdravotnictví do městských rozpočtů.

V parlamentu se nyní vedle covidu a volebního zákona řeší i důležitý předpis pro náš rezort. Je to nový stavební zákon. Po představení několika verzí komplexních pozměňovacích návrhů se do dalšího kola dostal podle očekávání ten z Hospodářského výboru PSP. Vrací se k systému Nejvyššího stavebního úřadu ČR, který bude kompletně pod kontrolou státu. V diskusích slyšíme ubezpečování o tom, že kontrolu územních plánů obce neztratí a budou je mít ve své kompetenci. Uvidíme, co s předloženou variantou zákona provede úprava v parlamentu, kde budou se svými návrhy vystupovat jednotliví poslanci. Jedná se přitom o jednu z nejsložitějších zákonných norem, které parlament bude schvalovat nebo v minulosti schvaloval. Propojení na ostatní zákony je velmi komplikované a je třeba vážit každou změnu, aby nevznikl zákonný paskvil. ČKAIT společně s kolegy z ČKA sleduje pozorně současné dění v parlamentu. Jednotlivé nové úpravy jsme připraveni posoudit a prodiskutovat s poslanci včetně jejich dopadu na naše členy a na celý rezort stavebnictví. Věříme, že jednotliví předkladatelé budou rozumní a výsledkem nebude předpis, který bude horší než ten dnešní.

Doufejme, že navzdory krizové situaci nebude klesat zájem o výstavbu, že budou nové návrhy i nové stavby. K tomu ale potřebujeme klid na práci a hlavně pevné zdraví jak fyzické, tak i duševní. Přeji ho vám všem.