Vláda od navrhované rekodifikace očekává usnadnění podnikání ve stavebnictví a nastartování ekonomiky. Opozice se naopak obává nárůstu chaosu, soudních sporů i nákladů v řádech desítek miliard korun na plánovanou centralizaci veřejné správy, kdy kompetence samosprávy mají přejít do rukou státu.
Ing. Hedviga Klepáčková
-
-
Liniovému zákonu zatím chybí prováděcí vyhláška
K datu nabytí účinnosti chybí prováděcí vyhláška o podrobnosti obsahu dokumentace, na kterou se odkazuje a která je nezbytná pro slibované zrychlené povolování dopravních staveb. Není náhodou systémová chyba i v projednávání a schvalování právních předpisů, když zákon (jeho novela), který byl podpořen skrz celé politické spektrum, spatřil světlo světa po dvou letech od data rozeslání do mezirezortu?
-
Vyhláška o obsahu digitálních technických map byla zveřejněna
Vyhláška o obsahu digitálních technických map, která byla 6. října 2020 zveřejněna ve Sbírce zákonů ČR pod č. 393/2020, reaguje na novou právní úpravu v zeměměřickém zákoně. Účinnosti nabývá dnem 1. července 2023, s výjimkou ustanovení § 8, které nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2023.
-
Rekodifikace potřinácté aneb o změně autorizačního zákona
Kdo bude muškou v pavučině rekodifikovaného stavebního práva, kterou silný brouk protrhne a slabá muška v ní uvízne? V tomto pokračování se zaměříme zejména na zákon autorizační, který je zařazen mezi změnové zákony rekodifikace jako část X. Pro autorizované osoby patří změny zákona č. 360/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů k nejdůležitějším návrhům.
-
Rekodifikace podvanácté aneb závazná pravidla pro vládu nejsou úplně závazná?
Tento díl věnujeme vybraným ustanovením rekodifikovaného stavebního práva, která obsahují znění postoupené 27. července 2020 na opětovné projednání Legislativní rady vlády, a která se bezprostředně dotýkají činnosti autorizovaných osob. Neakceptované připomínky ČKAIT v ustanoveních stavebního zákona zůstaly.
-
Rekodifikace pojedenácté aneb co bychom pro budoucnost stavebního práva neudělali
Členové ČKAIT jsou již od roku 2017 v průběhu jednotlivých etap připomínkovacích řízení k předkládanému rekodifikovanému stavebnímu právu zvyklí na všelicos. Mysleli jsme si, že nás už nic nepřekvapí, ale zmýlili jsme se. K připomínkování jsme dostali téměř úplně jiný text.
-
Rekodifikace stavebního práva podesáté
Jak vypořádalo ministerstvo pro místní rozvoj připomínky ČKAIT k návrhu stavebního zákona? Ze 121 zásadních připomínek ČKAIT zůstalo na konci února 2020 nevypořádaných 24 výhrad, které ČKAIT považuje za zcela podstatné. Týkají se zejména technického dozoru stavebníka, autorského dozoru a geotechnického průzkumu.
-
Kroky pro digitalizaci ve stavebnictví
Digitalizaci stavebnictví mají umožnit změny v právních předpisech, které byly vydané na konci února 2020. Účinnost nabývají většinou od 1. července 2023 s výjimkou těch ustanovení, na která v textu poukazujeme, a která platí již od poloviny března 2020. Cílem je vytvořit jednotnou digitální technickou mapu pro veřejnou správu, portál stavebníka, digitální evidenci dokumentací a další. Na digitalizaci stát vyčlenil 3 miliardy korun.
-
Rekodifikace stavebního práva podeváté – připomínky ČKAIT v mezirezortním řízení
K oficiální verzi předložené do mezirezortního řízení v předvánočním čase od 25. listopadu do 23. prosince 2019 byla na MMR podána řada připomínek. Autorizované osoby ČKAIT vyjádřily svůj názor prostřednictvím 803 připomínek, které se po interním vypořádání v rámci ČKAIT proměnily na 217 připomínek odeslaných na MMR. Snad jejich oficiální vypořádání na MMR nedopadne jako při vypořádání připomínek k věcnému záměru, kdy se jich většina ztratila.
-
Stavební dozor aneb není „s“ jako „S“
Autorizované osoby v oboru dopravní stavby upozorňují na nejasnou terminologii v metodickém pokynu ¬Ministerstva dopravy ČR „Výkon stavebního dozoru na stavbách pozemních komunikací“ už od roku 2006. I přes snahu ČKAIT problém přetrvává i v aktualizovaném pokynu platném od 1. srpna 2019. Jak se tedy liší pojmy „Stavební dozor“, „stavební dozor“ a „technický dozor stavebníka“ ve stanoviscích a metodikách Ministerstva dopravy ČR?
-
Novela vodního a stavebního zákona pro termoregulaci a zadržení vody v krajině
Novela stavebního a vodního zákona, která platí od 1. února 2020, reaguje na stále častější výskyty tzv. meteorologického sucha, což je přírodní jev, kdy pozorujeme negativní a výraznou odchylku od průměrné hodnoty srážek, která trvá značné časové období a postihuje velké oblasti. Cílem je usnadnit výstavbu malých vodních děl a terénních úprav.
-
Nově platí právo občanů na digitální služby
Schválený zákon o právu na digitální služby, který vyšel ve Sbírce 17. ledna 2020, je jedním z opatření k naplnění cílů definovaných Vládním programem digitalizace ČR 2018 a současně naplněním cílů EU definovaných zejména Akčním plánem EU pro eGovernment 2016–2020. V praxi se projeví tak, že každý uživatel služby bude moci požadovat poskytnutí digitálních služeb pro sebe, popřípadě jinou osobu, kterou pověřil k využití digitálních služeb svým jménem.
-
Závěry opakovaného projednání návrhu na změnu autorizačního zákona
Změna autorizačního zákona byla po kritice některých autorizovaných osob projednána v listopadu 2019 znovu na aktivu pozemních staveb, na legislativní komisi ČKAIT a na poradě předsedů oblastí ČKAIT. Nikdo z nich neměl k navrhované novele autorizačního zákona připomínky.
-
Vyjádření Legislativní komise ČKAIT ke kritice změny v překrývání oborů
Je nutné poukázat na to, že podle MMR ČR i ČKAIT tato novela zcela jasně umožňuje „překrývání oborů“ autorizovaným inženýrům pouze na jejich vlastním projektu. Cílem je také vyrovnat postavení autorizovaných inženýrů s autorizovanými architekty, kteří již jsou oprávněni zpracovávat projektovou dokumentaci v celém rozsahu.
-
Jízda rychlíkem, co nikde nestaví, aneb rekodifikace poosmé
Zpráva o zapojení ČKAIT do procesu rekodifikace stavebního práva aneb co dodat k rekodifikaci poosmé? Vlak poháněný parní lokomotivou do úvahy sice nepřichází, to bychom zanechali příliš velkou uhlíkovou stopu. Avšak připravovaná vysokorychlostní trať nevede jenom nížinami; v tunelech může narazit na nepředvídané geologické poměry.
-
Rekodifikace stavebního práva posedmé
Přinášíme další zprávu o hektickém projednávání jednoho z nejdůležitějších zákonů. I přes řadu zásadních připomínek schválila Vláda ČR v červnu 2019 návrh věcného záměru stavebního zákona. V průběhu prázdnin bylo svoláno pět jednání pracovních skupin. ČKAIT se aktivně účastní všech jednání, i nadále usiluje o úpravu kritizovaných ustanovení.
-
Rekodifikace stavebního zákona pošesté
Oficiální vypořádání připomínek je netransparentní. Legislativní rada vlády neobdržela pravdivou informaci o tom, jak byly vypořádány zásadní připomínky ČKAIT k věcnému záměru stavebního zákona (dále jen VZ). V oficiálních vypořádacích tabulkách, které se zásadně neshodují s konferenčním průběhem vypořádání připomínek, zcela zmizely dvě třetiny zásadních připomínek ČKAIT, přičemž není uvedena žádná z 37 připomínek, jejichž vypořádání skončilo rozporem.
-
Rekodifikace stavebního zákona popáté - jak dopadlo mezirezortní vypořádání zásadních připomínek?
Věcný záměr rekodifikace stavebního zákona zatím vyvolává řadu otázek. Veřejný zájem zůstává nejasný. Stát považuje za nadbytečné posuzovat splnění základních požadavků na stavby v rámci jejich povolovacího procesu. Toto posouvá do fáze kolaudace, kdy stavba již stojí. MMR obdrželo 1315 zásadních připomínek.
-
O rekodifikaci stavebního zákona počtvrté
Přinášíme čtvrté pokračování článku o rekodifikaci stavebního zákona, kterou pro Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje Hospodářská komora.
-
-
-
Jak má vypadat posouzení změny v území
Metodika MMR ČR k závazným stanoviskům orgánů územního plánování podle § 96b novely stavebního zákona byla vydána v lednu 2018. Přináší podrobný návod i modelové příklady s komentářem.
-
-
ČKAIT je již druhým rokem oficiálním připomínkovým místem
Od roku 2015 má ČKAIT statut oficiálního připomínkového místa v meziresortním připomínkovacím řízení. Hlavním úkolem Legislativní rady ČKAIT (LK) byla i v roce 2016 příprava podkladů pro rozhodování představenstva ČKAIT v legislativní oblasti. Činnost LK obohatila i iniciativa řadových členů ČKAIT, jejich dotazy, zkušenosti, připomínky a náměty ke stávající legislativě či tvorbě legislativy nové.