Nový stavební zákon z pohledu projektanta
- Publikováno:
- Rubrika:
- Komentáře:
- Vložte první komentář
Přinášíme stručné shrnutí podstatných novinek, které přinesl nový stavební zákon, a to z pohledu praktikujícího projektanta pozemních staveb.
Nový stavební zákon (NSZ) č. 283/2021 Sb. nabyl účinnosti (až na malé výjimky) 1. července 2024 a nahradil starý stavební zákon č. 183/2006 Sb. Ještě předtím se však první velkou novelou č. 152/2023 Sb. ustoupilo od původní myšlenky, kdy stavební řízení mělo být vedeno úřady státní správy, mezi něž měl patřit Nejvyšší stavební úřad, krajské stavební úřady (nikoliv krajské úřady) a detašovaná pracoviště krajských stavebních úřadů, která byla plánována při obcích s rozšířenou působností (ORP). Místo státních úřadů nezávislých na obcích zůstaly stavební úřady součástí úřadů jednotlivých obcí, tedy jako přenesená působnost.
Kdo dnes povoluje stavby?
Z varianty samostatného úřadu zbyla pouze úprava speciálního a odvolacího stavebního úřadu(SOSÚ), tedy Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ). Ten jediný funguje jako čistá státní správa, tedy nejedná v přenesené působnosti a má působnost po celé republice. Řeší tzv. vyhrazené stavby dle přílohy č. 3 stavebního zákona, jako je stavba dálnic, drah, civilního letectva, přenosové a přepravní soustavy, výrobny elektřiny 100 MW a více, výrobny plynu nad 1 MW, produktovody, radioaktivní odpady, jaderná zařízení, dobývání ložisek a podobně.
Novým stavebním zákonem byly zrušeny speciální stavební úřady vodních děl a silničních staveb. Dnes se již jedná o obecné stavby, pro které jsou však příslušné pouze stavební úřady obcí s rozšířenou působností nebo krajské úřady.
Nově je také změněna příslušnost jednotlivých staveb. Jak již bylo zmíněno, vznikl nový samostatný úřad DESÚ, dále je stanovená příslušnost pro stavební úřady krajských úřadů, kde se jedná především o stavby podléhající EIA, silnice I. třídy, distribuční soustavy elektřiny o napětí nad 110 kV a plynu 4−40 barů (STL, VTL), speciální vodní díla. Dále jsou stavební úřady obcí s rozšířenou působností, které budou povolovat mimo jiné vodní díla a silnice, které neřeší krajské SÚ ani DESÚ.
Zbývající stavby, tedy nevyhrazené (jednodušší), pak povolují obecní stavební úřady.
Stavby rozděluje nový stavební zákon svými přílohami na stavby drobné, jednoduché a ostatní:
- stavby drobné (příloha č. 1) nevyžadují povolení a nekolaudují se,
- stavby jednoduché (příloha č. 2) vyžadují povolení a některé vyžadují kolaudaci,
- stavby ostatní vyžadují povolení i kolaudaci.
I dříve bylo možné získat povolení stavby v jednom řízení, dnes je to ale jediná možnost
Stavební zákon je historicky rozdělen na dvě části, a to na část územního plánování a na část stavebního řádu. Na tomto základě je postaven i NSZ. Hlavním rozdílem od předchozích stavebních zákonů, zejména zákona č. 183/2006 Sb., je zrušení různých druhů povolení jako bylo územní rozhodnutí, různé druhy souhlasů – územní souhlas, souhlas s provedením ohlášené stavby, souhlas se změnou v užívání, kolaudační souhlas, souhlas s odstraněním stavby, dále veřejnoprávní smlouvy, certifikát autorizovaného inspektora, společné rozhodnutí a podobně.
Podle NSZ je dnes možné v podstatě pouze povolení záměru (§ 182 – § 198) v normálním nebo zrychleném řízení a dále kolaudační rozhodnutí (§ 230 – § 235). Nekolaudují se pouze některé jednoduché stavby např. reklamní zařízení, opěrné zdi, oplocení, přípojky, výrobky plnící funkci stavby, dobíjecí stanice a stavby do určité zastavěné plochy.
V průběhu stavby je možno požádat o změnu záměru před dokončením (§ 224), předčasné užívání(§ 236) nebo zkušební provoz (§ 237). Dále stavební zákon řeší tzv. rekolaudaci – změnu užívání (§ 239 – § 245) a povolení odstranění stavby (§ 247 – § 249). Dále pak změnu využití území (§ 213 – § 215), dělení a scelování pozemků (§ 216 – § 217) a stanovení ochranného pásma (§ 218 – § 220).
Nadále zůstává možnost tzv. potvrzení existence stavby – pasport stavby, což je dokumentace skutečného stavu povolené stavby, u které se nedochovaly doklady (§ 245).
Nově se stavby již samostatně neumisťují, jedná se tedy pouze o povolení záměru – systém jedna žádost jedno razítko. Tento postup však byl možný i podle starých předpisů, jednalo se o tzv. společné povolení, kde se v jednom řízení stavba umisťovala i povolovala. Postup si volil stavebník. Dnes již na výběr bohužel nemá.
Jedním z velkých přínosů NSZ má být tzv. apelace, tedy že v případě odvolání musí ve věci rozhodnout odvolací správní orgán. Ale pozor, tohle platí jen v řízeních o žádostech, nikoliv z moci úřední a až čas ukáže, jestli je to opravdu přínos.
Oproti původnímu zákonu nastala změna i u projednání výjimky z požadavků na výstavbu (§ 228). Od 1. července 2024 lze výjimku projednat pouze současně s povolením záměru. Není tedy možné projednat povolení výjimky samostatným řízením a až po povolení výjimky pracovat na dokumentaci záměru.
Obecné technické požadavky na výstavbu (původně prováděcí vyhláška č. 501/2006 Sb., a vyhl. č. 268/2009 Sb.) jsou nově částečně zakotveny přímo ve stavebním zákoně (§ 137 – § 153) a zbytek v prováděcí vyhlášce č. 146/2024 Sb. Ve stavebním zákoně jsou požadavky rozděleny na požadavky na vymezování pozemků, požadavky na umisťování staveb a technické požadavky na stavby (§ 137 – § 152).
Ve čtvrté části stavebního zákona je také řešena projektová činnost (§ 155 – § 159) – tedy dokumentace jednoduchých staveb, dokumentace stávajícího stavu tzv. pasport a projektová dokumentace, kterou musí zpracovávat autorizovaná osoba.
V § 159 stavební zákon řeší způsob provádění staveb, co lze provádět svépomocí a kdy je nutný stavbyvedoucí.
Ustanovení důležitá pro projektanty
Vyhláška 131/2024 Sb. určuje omezený obsah dokumentace pro stavební povolení. Pozor! Již neobsahuje některé dříve obvyklé části dokumentace (např. TZB), které je třeba rozmyslet a uvažovat samostatně a následně uvést až v dokumentaci pro provádění stavby.
• Dokumentace jednoduchých staveb
Autorizovaná osoba ji musí zpracovat u staveb, které jsou označené a) (tj. pro bydlení a individuální rekreaci), b) a d) v příloze 2 zákona.
U zbývajících jednoduchých staveb je možno zpracovat dokumentaci neautorizovanými osobami.
• Projektová dokumentace
Autorizovaná osoba musí zpracovat projektovou dokumentaci u ostatních staveb pro povolení stavby, rámcové povolení, povolení změn využití území, pro provádění stavby a pro odstranění stavby s výjimkou jednoduchých staveb uvedených v odstavci 1 písm. c) a e) až p) a odstavci 2 přílohy č. 2 k tomuto zákonu.
• Změna stavby
Používá-li se v tomto zákoně pojem stavba, rozumí se tím podle okolností také její část nebo změna dokončené stavby. Změny stavby jako nástavba, přístavba nebo stavební úprava jsou definovány v § 6 zákona.
Součástí stavebního zákona je také 9 příloh
V př. č. 1 jsou uvedeny stavby a stavební úpravy považované za drobné stavby, které dle § 171 NSZ nevyžadují žádné povolení stavebního úřadu
V př. č. 2 jsou uvedené stavby jednoduché, např. stavby rodinných domů, stavby pro rekreaci, reklamní zařízení, přípojky, výrobky plnící funkci stavby a další.
V př. č. 3 jsou uvedené vyhrazené stavby, které povoluje DESÚ
Ostatní přílohy se týkají obsahu a struktury územně plánovacích dokumentací.
Stavební zákon kromě územního plánování a povolovacího režimu řeší také vyvlastnění, působnost jednotlivých úřadů ve věcech územního plánování a stavebního řádu, plánovací smlouvy, systém stavebně technické prevence, mimořádné postupy, způsob kontrol a opatření k nápravám, přestupky a další věci související s prováděním a užíváním staveb.
Zajímavostí a důležitou věcí nového stavebního zákona jsou také přechodná ustanovení
• § 330 odst. 1
Řízení zahájená do 30. června 2024 se dokončí podle původních předpisů.
• § 329 předložená dokumentace do 30. června 2027
- PD zpracovaná podle vyhlášky č. 499/2006 Sb. – posuzuje se podle předpisů původních.
- PD zpracovaná podle vyhlášky č. 131/2024 Sb. – posuzuje se podle nových předpisů.
- Žádost podaná od 1. července 2027 již jen podle nových předpisů. Do 1. července 2027 lze sice použít dokumentaci podle původních právních předpisů a záměr posuzovat podle původních právních předpisů, přesto se musí zohlednit zákonné vymezení pojmů a zákonné požadavky na výstavbu části čtvrté NSZ – § 332a (vymezení pozemků, umisťování staveb, technické požadavky).
- Pravomocná územní rozhodnutí se budou brát jako umístění stavby – tzn. při povolení záměru se nebude přihlížet k námitkám týkající se umístění stavby.
- Povolení záměrů podle původního zákona (ÚS, VPS, SP, CAI) se budou brát jako povolení záměru podle nového SZ.
Současný stav podání žádosti přes Portál stavebníka a vedení řízení v Informačním systému stavební správy (ISSŘ)
Současný stav je následující: 11. prosince 2024 byla schválena další novela stavebního zákona pod č. 437/2024 Sb., která řeší použití informačních systémů stavební správy v přechodném období stanoveném pro stavební řád od 1. července 2024 do 31. prosince 2027 a pro územní plánování do 30. června 2025. Původně měli zákonodárci v úmyslu stanovit přechodné období také pro žadatele, tedy stavební portál pro podávání žádostí. Nakonec však dospěli k názoru, že přechodné období bude sloužit pouze pro činnost stavebních úřadů. Smyslem tohoto přechodného období je ten, že stavební úřady nemusí pracovat v ISSŘ, ale mohou rozhodovat v systémech, které používaly do 30. června 2024.
Prováděcí vyhlášky k NSZ
- vyhláška č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu
- vyhláška č. 131/2024 Sb., o dokumentaci staveb
- vyhláška č. 190/2024 Sb., o podrobnostech provozu informačních systémů stavební správy
- vyhláška č. 149/2024 Sb., o provedení některých ustanovení stavebního zákona
- vyhláška č. 130/2024 Sb., o stanovení obecních stavebních úřadů
- vyhláška č. 227/2024 Sb., o rozsahu a obsahu projektové dokumentace staveb dopravní infrastruktury
Vaše názory
Pro registrované uživatele je povolena diskuze.
Můžete se přihlásit, nebo se můžete zaregistrovat podle návodu pro registraci.