Jak má vypadat odborný posudek odhadu škod pro získání dotace z programu Živel 3
- Publikováno:
- Rubrika:
- Komentáře:
- Vložte první komentář
Dotačně-úvěrový program Živel 3 představuje důležitý krok ke zmírnění dopadů povodní ze září 2024 a pomoci postiženým domácnostem při obnově bydlení. Odborné posudky jsou klíčovým nástrojem k transparentnímu a spravedlivému rozdělení finanční podpory. Včasné a správné zpracování těchto dokumentů je proto zásadní pro úspěšné čerpání prostředků z programu. Plánovaná alokace je 3,5 miliardy korun.
Dne 18. února 2025 byl spuštěn příjem žádostí o podporu v rámci programu Živel 3. Tento národní dotačně-úvěrový program Státního fondu podpory investic (SFPI) je zaměřen na pomoc obyvatelům oblastí postižených povodněmi, které zasáhly ČR 13. až 18. září 2024.
Žádosti se podávají elektronicky přes Klientský portál SFPI. Termín podání je do 31. prosince 2025 nebo do vyčerpání prostředků. Žádosti o podporu administruje Centrum pro regionální rozvoj ČR, které zároveň poskytuje žadatelům konzultace k jejich podání.
Podporu z programu Živel 3 je možné využít na:
- opravu obydlí – uvedení nemovitosti do stavu k užívání;
- novou výstavbu – výstavbu nového domu na původním nebo novém pozemku;
- nákup nemovitosti – pořízení nového bydlení koupí nebo nabytím v dražbě;
- obnovu rozestavěného obydlí – oprava nebo výstavba do stavu před poškozením povodní.
O podporu může žádat vlastník nebo spoluvlastník obydlí, společenství vlastníků jednotek na společné prostory bytového domu, případně stavebník rozestavěné stavby pro bydlení. Podmínkou je, že nemovitost sloužila k bydlení (žadateli, osobě blízké v přímé linii, na základě nájemní smlouvy) nebo byla rozestavěná.
Kolik lze získat?
Lze získat až 100 % způsobilých nákladů kombinací dotací a zvýhodněného úvěru.
Dotace na náhradu škod:
- až 3 mil. Kč na výstavbu nebo pořízení nového bydlení;
- až 2,5 mil. Kč na opravu nebo obnovu rozestavěného obydlí;
- základní výše 20 % s možností navýšení až 50 % nákladů.
Zvýhodněný úvěr na náhradu škod:
- až 4 mil. Kč s úrokem 1–3 % p. a. fixovaným po celou dobu splácení, maximální doba splácení je 25 let.
Odborný posudek pro odhad škod
Jednou z klíčových povinností žadatele při podání žádosti o podporu je doložení odborného odhadu škod na nemovitosti způsobené povodní nebo záplavou. Odhadem je stanovena základní hodnota pro výpočet možné výše podpory formou dotace a úvěru a zároveň se jedná o hodnotu, od které se odečítá případné pojistné plnění, které žadatel obdržel od své pojišťovny. Odborné posudky mohou provádět autorizované osoby dle zákona č. 360/1992 Sb., soudní znalci, odhadci nemovitostí, experti bank a pojišťoven.
Seznam nezávislých odborníků včetně autorizovaných inženýrů a techniků ochotných ke zpracovávání odborných posudků je k dispozici na webových stránkách Centra pro regionální rozvoj ČR. V případě zájmu o zapsání do seznamu zpracovatelů odborných posudků, který je zveřejněn na webových stránkách SFPI, je nutné napsat na: obnovabydleni@crr.gov.cz
Typy odhadů škod
Existují dva hlavní typy odhadů škod, které se liší podle toho, zda klient naplňuje znaky podniku či nikoliv:
- Pro klienty, kteří nenaplňují znaky podniku (fyzické osoby nepodnikající) musí odborný odhad škod obsahovat objemový ukazatel rozsahu škod způsobený povodní/záplavou v m³. Na základě tohoto ukazatele bude v Klientském portálu SFPI automaticky vypočtena škoda dle cen za účelově měrné jednotky uvedených v Příručce pro žadatele.
- Pro klienty, kteří naplňují znaky podniku (právnické osoby bez ohledu na jeho právní formu, fyzické osoby podnikající, které v obydlí vykonávají podnikatelskou činnost, fyzické osoby, které nemovitost pronajímají) musí odborný odhad obsahovat vyčíslení škod v Kč. V Klientském portálu SFPI žadatel přímo vyplní vyčíslenou škodu v Kč.
Náležitosti odborného odhadu škod
Odborný odhad škod musí obsahovat identifikaci nemovitosti, objednatele a zpracovatele posudku, datum a místo vyhodnocení posudku.
Doporučená struktura odhadu škod:
- výčet použitých podkladů – fotodokumentace poškozeného obydlí, projektová dokumentace, místní šetření, demoliční výměr;
- informace z katastru nemovitostí;
- stav obydlí po povodni – prohlídka nemovitosti a informace poskytnuté vlastníkem;
- výpočet objemového ukazatele rozsahu škod,
- výpočet nákladů na náhradu škod.
- předpisy a metodiky použité pro zpracování odhadu (zákon č. 151/1997 Sb., vyhláška č. 441/2013 Sb., Metodický pokyn pro zpracování Dokladu o odhadu nákladů na náhradu škod na obydlí, případně další použité).
V závěru posudku je nutné uvést:
- objemový ukazatel rozsahu škod v m³ (pro klienty, kteří nenaplňují znaky podniku),
- vyčíslení škody na obydlí v Kč (pro klienty, kteří naplňují znaky podniku).
Odborný posudek vždy musí zohlednit skutečné poškození nemovitosti.
Kde najít další informace
Veškeré požadavky na rozsah a strukturu posudku jsou zveřejněny na webu SFPI (sfpi.cz) v dokumentu Metodický pokyn pro zpracování Dokladu o odhadu nákladů na náhradu škod na obydlí.
Program Živel 3, včetně metodiky zpracování odborného posudku, byl podrobně představen na webináři ČKAIT dne 19. března 2025. Pro autorizované osoby je záznam webináře trvale k dispozici na Elektronickém vzdělávacím portálu eduK.
Vaše názory
Pro registrované uživatele je povolena diskuze.
Můžete se přihlásit, nebo se můžete zaregistrovat podle návodu pro registraci.