ČKAIT se prezentovala na Stavebním veletrhu v Brně
- Publikováno:
- Rubrika:
- Komentáře:
- Vložte první komentář
Inženýrská komora se od 26. do 29. března účastnila stavebního veletrhu na brněnském Výstavišti s tématy dostupného bydlení, energetických úspor a modulárních staveb. Na doprovodném programu ČKAIT v letošním roce spolupracovala s Cechem topenářů a instalatérů v ČR.
Stavebního veletrhu v Brně se ČKAIT účastní pravidelně. Prožívali jsme s ním růst, útlum a v současné době opět růst. Již třetím rokem hlavní část doprovodného programu tvořil Festival architektury. Souběžně s ním probíhaly akce na společném přednáškovém místě ČKAIT a Cechu instalatérů a topenářů v ČR (CTI).
Na stánku ČKAIT prezentovali zaměstnanci i členové výboru oblasti Jihomoravský kraj Komoru a zodpovídali dotazy. Naprostá většina tazatelů pocházela z řad zájemců o autorizaci. Oproti předchozím letům zajímavá změna, která pravděpodobně odráží proces obměny zaměstnanců ve stavebních společnostech, jejíž příčinou je odchod autorizovaných odborníků do důchodu. Zájemci o autorizaci ocenili souhrnné aktualizované informace na webu Komory, a to zvláště publikaci Otázky ke zkoušce odborné způsobilosti ČKAIT. Vyšší procento dotazů se také týkalo prokázaní odborné praxe v žádaném oboru autorizace.
Potěšily, ale také překvapily, dotazy návštěvníků na nezávislé stavební poradenství, které ČKAIT pro pořadatele veletrhu dlouhodobě organizovala v minulých letech. Stojí jistě za úvahu, zda tuto službu neobnovit. Zvlášť v dnešní době často protichůdných informací drobní stavebníci jistě uvítají stabilní nezávislou konzultaci.
V poledne prvního dne veletrhu byl zahájen Hackathon – studentská soutěž. Šestičlenné týmy studentů ze sedmi technických univerzit měly za úkol navrhnout a představit návrhy dostupného bydlení, které by se daly realizovat na konkrétním stavebním pozemku formou sériové a modulární výstavby. Soutěž organizovalo Národní centrum stavebnictví 4.0 pod záštitou ČKAIT, MMR, MPO a SMO. Porota hodnotila návrhy dostupného modulárního či sériového bydlení podle originality, inovativního přístupu, praktické realizovatelnosti, udržitelnosti, předpokládaných stavebních nákladů, přínosu pro komunitu i podle integrace nových technologií. Členem poroty byl za ČKAIT doc. Ing. David Bečkovský, Ph.D., člen představenstva, člen výboru oblasti ČKAIT Jihomoravský kraj a také pedagog VUT v Brně. Vítěznými týmy byly VUT v Brně – Cena developmentu, MENDELU v Brně – Cena starostů a VŠB-TU Ostrava – Cena průmyslu.
Celodenní zahajovací konference veletrhu ve čtvrtek propojila důležité hráče na trhu s dostupným bydlením. Účastnili se zástupci Státního fondu podpory investic, Centra pro regionální rozvoj ČR, Svazu měst a obcí, statutárního města Brna a další. Ing. Jindra Novotná, členka představenstva ČKAIT, na této konferenci prezentovala dlouholeté zkušenosti autorizovaných osob s výstavbou bytových domů. Představila publikaci Dostupné bydlení jako jeden z výstupů konference Inženýrský den ČKAIT 2024. Mimo jiné uvedla, že zapojení autorizovaných osob, kvalitní příprava, projekt i realizace mohou vést u standardních bytových domů ke koncovým cenám 62 000 Kč/m², a to včetně 15% zisku pro všechny účastníky výstavby. Přednášející se shodli, že současné nestabilní právní prostředí ve stavebnictví, ale i krátkodobost dotačních programů, brzdí růst stavebnictví.
Čtvrteční program, který pořádala Komora na přednáškovém prostoru, o který se dělila s CTI, a na svém stánku. V dopolední části zazněly přednášky týkající se procesu autorizace, rozsahu oborů autorizace a specializací, a přiblížila pozici a odpovědnost autorizované osoby v procesu výstavby. Odpolední přednášky Zdeňka Kani, autorizovaného technika ČKAIT, se týkaly dřevostaveb a modulárního bydlení – efektivita výstavby, kvalita staveb, jejich obnovitelnost, ochrana životního prostředí při výrobě a výstavbě, ale i náklady na výstavbu a potřebu energie. Například u trojmodulárních dřevostaveb v pasivním standardu cena vychází do 50 000 Kč/m² včetně DPH. Na stánku ČKAIT poskytovala Ing. Jindra Novotná poradenství zájemcům na téma dostupné bydlení. Zdeněk Kaňa zodpovídal dotazy týkající se modulární výstavby, ale i doporučoval řešení pro záplavová území vedoucí k ochraně staveb.
V rámci pátečního programu byla představena publikace Osvětlení denním světlem, jejímiž autory je doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., doc. Ing. Stanislav Darula, CSc., prof. Ing. Jitka Mohelníková, Ph.D., a vydalo ji Informační centrum ČKAIT, s.r.o.
Vaše názory
Pro registrované uživatele je povolena diskuze.
Můžete se přihlásit, nebo se můžete zaregistrovat podle návodu pro registraci.