Už se mi do toho komentáře ani nechce, ale bohužel to jinak nejde. Seriál „Digitalizace stavebního řízení“ bude zřejmě pokračovat s novými aktéry i v tomto roce a vypadá to na podobně dlouhý scénář jako v legendární „Ošklivce Katce“. Jen tu Katku změníme a máme jinou legendu „Ošklivku Digitalizaci“. Chudinka Digitalizace za to označení ošklivka stejně jako slečna Katka nemůže. Tak jen doufejme, že se nakonec i z té Digitalizace vyloupne kráska, kterou budou mít všichni rádi.
Technický standard ČKAIT pro geotechnický průzkum (GTP)
- Publikováno:
- Rubrika:
- Komentáře:
- Vložte první komentář
![](/media/2025-1/z-i-ckait-2025-01-geotechnicky-pruzkum-800x450.jpg)
Technický standard pro geotechnický průzkum proběhl řádným procesem připomínkování a schvalování v Technické komisi ČKAIT a byl odsouhlasen představenstvem k užívání autorizovaným osobám (AO) s platností od 1. července 2024. Je k dispozici v programu PROFESIS pod označením TS 04 – Zadání geotechnického průzkumu (GTP) a prověření jeho dostatečnosti.
Geotechnický průzkum (GTP) je jedním z klíčových podkladů pro stavbu. V praxi AO však po zavedení Eurokódu 7 – Geotechnika (EC 7) nastala při souvisejícím zrušení mnohých zaběhlých norem bez naplnění našeho národního dodatku k EC 7 určitá nejistota, o co se při zdejší nekompatibilitě geologického a stavebního práva opřít. K té přispělo sporné zavedení provizorní normy ČSN P 73 1005 Inženýrskogeologický průzkum, jež procházela od počátku svého projednávání silnou kritikou ze strany účastníků výstavby v TNK 41, tehdy ještě ÚNMZ. Jednalo se o prosazení podstatných zájmů stavebním právem určených tzv. „vybraných činností ve výstavbě“, jejichž nositeli jsou projektanti a realizátoři staveb – AO. Bylo poukazováno na nedostatečný respekt dokumentu zmíněné normy k nově zásadnímu EC 7 a k nadále chybějícím vztahům pro zesouladnění praxe geologických prací k těmto potřebám. Ani při revizi uvedené provizorní normy v TNK 41 zahájené v roce 2022, tentokrát pod názvem ČAS, k jejímu odsouhlasení nedošlo.
Profesní aktiv ČKAIT Geotechnika se proto jako legitimní zástupce tohoto oboru ujal vypracování nového technického standardu Komory tak, aby plně pokryl potřeby AO vyplývající z platnosti EC 7 pro oblast výstavby. Byla k tomu využita již existující pomůcka v programu PROFESIS, původně navržená pro ověření dostatečnosti GTP, avšak nově byla upravena i pro zadávání tohoto průzkumu, na němž se mnohdy AO podílejí.
Autoři původní pomůcky Protokol pro ověření dostatečnosti GP – doc. Ing. Jan Masopust, CSc., a Ing. Jindřich Řičica – zcela přepracovali strukturu dřívějšího dokumentu a doplnili jej tak, aby vycházel vstříc širokým praktickým potřebám AO, přičemž plně vycházeli hlavně z ustanovení EC 7, a to obou jeho částí. Přihlédli i k rozsáhlé diskusi, probíhající po mnoho let mezi mnoha účastníky tohoto problému a zejména k jejímu aktuálnímu vyústění do stavu, který by nadále omezoval pravomoc i odpovědnost vyplývající ze stavebního práva. Z tohoto pro AO platného přístupu podléhají geologické práce potřebám výstavby a je nadále třeba hledat cestu k racionální spolupráci geologů a stavebníků. Uvedený technický standard ČKAIT k tomu poskytuje konkrétní a pevný podklad.
Vaše názory
Pro registrované uživatele je povolena diskuze.
Můžete se přihlásit, nebo se můžete zaregistrovat podle návodu pro registraci.