ČKAIT v otevřeném dopise poslancům a senátorům popsala výhrady k částečnému „bypassu“ digitalizace stavebního řízení
- Publikováno:
- Rubrika:
- Komentáře:
- Vložte první komentář
ČKAIT k návrhu částečného „bypassu“ zaujala odmítavý postoj a zdůvodnila ho v otevřeném dopise zaslaném všem poslancům 5. listopadu 2024 a následně senátorům 13. listopadu 2024. Stanovisko vychází usnesení představenstva z 21. října 2024. Zde zveřejňujeme text otevřeného dopisu poslancům i senátorům.
Představenstvo ČKAIT nesouhlasí s částečným „bypassem“ k DSŘ
Usnesení Představenstva ČKAIT č. R-24-06-2, které předcházelo jednání v Poslanecké sněmovně dne 22. října, bylo jednomyslně schváleno per rollam 21. října 2024.
- Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) požaduje rozšířit a upravit Návrh I novelizující nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. (NSZ), který byl schválen vládou ČR dne 16. října 2024 a bude předložen poslancům.
- ČKAIT požaduje, aby byl Návrh I upraven tak, aby byl plně duální a platil nejen pro stavební úředníky, ale i stavebníky a jimi pověřené zástupce, kteří by mohli v přechodném období podávat projektovou dokumentaci nejen přes Portál stavebníka, ale i jiným digitálním způsobem (např. datovou schránkou), který byl přípustný do 30. června 2024 a který je podle NSZ od 1. července 2024 nezákonný.
- ČKAIT nepožaduje a nikdy nepožadovala návrat k podaní projektové dokumentace v „papírové“ podobě.
Aktuální informace o projednávání novely nového stavebního zákona
ČKAIT o problémech nového stavebního zákona a digitalizace stavebního řízení opakovaně jedná s úředníky a ministry. Představitelé Komory se 16.10.2024 účastnili schůzky v poslanecké sněmovně, kde se všichni přítomní zástupci odborných organizací shodli na nutnosti řešení problémů nejen stavebních úřadů, ale i stavebníků. Přesto vláda 23.10.2023 doporučila přijetí pouze částečného bypassu. ČKAIT proto před zasedáním poslanecké sněmovny oslovila všechny poslance individuálním dopisem (5.11.2024). A i když se následující den v poslanecké sněmovně v rámci rozpravy z dopisu ČKAIT opakovaně citovalo, nezměnilo to předchozí politickou dohodu přijmout ve zrychleném čtení návrh pouze částečného bypassu k digitalizaci stavebního řízení. Na mimořádné 118. poslanecké schůzi dne 6.11.2024 byl ve zrychleném řízení v prvním čtení schválen poslanecký tisk 832 tzv. částečný bypass digitalizace stavebního řízení jako další novela nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb. v platném znění. Novela byla předána senátu 12.11.2024 a byla zařazena k projednání na schůzi senátu dne 11.12.2024. Dne 13.11.2024 proto ČKAIT oslovila všechny senátory se stejnou žádostí a to, aby částečný bypass jen pro úředníky byl s ohledem na přetrvávající vážné problémy Portálu stavebníka nahrazen širokým bypassem pro všechny.
- Dopis ČKAIT senátorům - požadavek nahradit částečný bypass úplným řešením (odeslaný 13.11.2024)
- TEXT DOPISU ODESLANÉHO POSLANCŮM 5. LISTOPADU 2024
Vážené poslankyně a senátorky, vážení poslanci a senátoři, nejistota kolem digitalizace stavebního řízení (DSŘ) trvá. Projekty se prodlužují, prodražují a stavebníci i úřady tápou. Ze strany Ministerstva pro místní rozvoj, potažmo Ministerstva dopravy a vlády ČR, nám – stavebníkům – bylo přislíbeno, že klíčový nástroj DSŘ, tedy Portál stavebníka, bude tzv. zprůchodněný do konce listopadu letošního roku. A v rámci novely nového stavebního zákona proto stačí ve zrychleném řízení přijmout omezenou podobu tzv. bypassu, jenž má umožnit používat souběžně nové i původní systémy stavebního řízení.
V důvodové zprávě se však k Portálu stavebníka uvádí, že úředníci stavebních úřadů budou moci v přechodném období vyřizovat žádosti jak v informačním systému stavebního řízení, tak pracovat se systémy, se kterými pracovali do 30. června 2024. Vyvozujeme z toho, že návrh zcela opomíjí potřeby stavebníků. Nemluvě o tom, že chyby a nedostatky Portálu stavebníka jsou natolik zásadní a rozsáhlé, že s pravděpodobností hraničící s jistotu se je do konce listopadu nepodaří odstranit. V rámci mimořádné schůze Sněmovny proto budete projednávat návrh, který nemůže být naplněn v praxi.
Praktická ukázka problémů stavebníků a projektantů s Portálem stavebníka
Abychom tristní situaci jako nejvýznamnější a nejsilnější profesní organizace ve stavebnictví, sdružující na 33 000 odborníků ve všech fázích přípravy, realizace i provozu staveb, doložili, uvádíme zde stručný popis praxe, jíž jako stavebníci-projektanti čelíme čtvrtý měsíc po sobě:
- Odeslat žádost a dokumentaci pro stavební povolení přes Portál stavebníka.
- Počkat pár dní.
- Zvednout telefon a zavolat na úřad, zda jim dokumentace došla celá, nebo jen část, zda ji mohou otevřít, případně i zpracovat.
- Pokud ne, domluvit se na jiném postupu doručení žádosti a dokumentace (mimo zákon).
- Vše poslat znovu (nezákonně) buď datovou schránkou, e-mailem nebo poštou, případně osobně.
- Na některé úřady či dotčené orgány přitom ani není nutné volat: rovnou totiž vyzývají stavebníky, aby problémy s portálem vynechali a poslali jim vše přes datovou schránku.
Neuvěřitelné? Ano! Popsaný postup opřený o sdílenou zkušenost stavebníků i našich členů, autorizovaných osob, potvrzuje právní nejistotu, která je nyní spojena s povolováním a kolaudací staveb. Je rovněž dokladem toho, že stavebníci i stavební úřady nebo dotčené orgány musejí vědomě porušovat zákon. Od 1. července 2024 je totiž přípustné podání pouze prostřednictvím Portálu stavebníka jako klíčové části digitalizace stavebního řízení. A procesně nezákonným způsobem podané žádosti mohou být jen těžko posouzené, aniž by takové rozhodnutí mohlo být úspěšně napadeno.
Stavebníci mají i nadále čekat, až se Portál stavebníka podaří opravit
Jako Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) proto jen zdrženlivě hodnotíme vývoj návrhu opravy digitalizace stavebního řízení. Podle našich informací Vám bude v rámci sanace následků nenaplněné DSŘ předložen tzv. Návrh I. Má být přijat zrychleně již v prvním čtení. Jsme ujišťováni, že do konce listopadu se problémy Portálu stavebníka podaří odstranit.
Návrh I je jen částečným bypassem digitalizace stavebního řízení; řeší pouze problémy stavebních úřadů, dotčených orgánů a územního plánování. Ty by mohly se zpětnou účinností od 1. července 2024 fungovat duálně a používat i vlastní digitální nástroje (nejen DSŘ). Tato úleva neplatí pro stavebníky, kteří mají i nadále – nyní údajně do konce listopadu – doufat, že Portál stavebníka se podaří opravit, stabilizovat a zprůchodnit.
Stavebníci i nadále nebudou smět používat jiné digitální formy podání projektové dokumentace, které byly přípustné do 30. června 2024, a budou muset i nadále nahrávat projektovou dokumentaci pouze prostřednictvím problematicky fungujícího Portálu stavebníka do centrální Evidence elektronických dokumentací, odkud si ji mají do svých jiných systémů převzít jak stavební úřady, tak i dotčené orgány. Že to však nejde, potvrzují četné zkušenosti autorizovaných osob.
Portál stavebníka má být opraven před schválením „bypassu“ v Senátu
Předkladatelé Návrhu I přislíbili, že před případným schválením Návrhu I v Senátu na konci listopadu 2024 bude Portál stavebníka včetně nahrávání dokumentací na centrální úložiště plně stabilizován a plně funkční. V případě, že se to nepodaří, bylo přislíbeno, že bude urychleně přijat Návrh II – upravený tak, aby projektová dokumentace mohla být po určitou dobu podávána i jiným způsobem než pouze přes Portál stavebníka.
Vyjadřujeme proto zásadní nesouhlas s přijetím Návrhu I v předložené podobě. Opakovaně požadujeme, aby částečný bypass jen pro úředníky byl s ohledem na vážné problémy Portálu stavebníka nahrazen řešením pro všechny účastníky povolovacího řízení.
Nepovažujeme za pravděpodobné, že se do konce listopadu podaří plně stabilizovat a zprůchodnit Portál stavebníka. Obsahuje příliš mnoho problémů, které nejsou jednoduše řešitelné.
ČKAIT požaduje duální systém
Duální systém podání, který jako ČKAIT navrhujeme a který je u zavádění takto složitých informačních systémů častý, by umožnil ponechat v přechodném období v provozu Portál stavebníka (minimálně pro dokončení již podaných žádostí). Zároveň by umožnil podání žádosti a projektové dokumentace i jinou fungující elektronickou cestou, tedy například datovými schránkami. Tento požadavek nadále není zcela nepochopitelně akceptován a ani projednán! Přitom duální systém by podle nás byl optimálním řešením současných problémů.
Pokud vázne vydávání stavebních povolení a kolaudací, je zastavena a ohrožena realizace staveb a jejich dokončování. Stavbaři v tomto případě nemohou fakturovat dokončené zakázky, mohou být sankcionováni za nedodržení termínů a dostávají se do neřešitelných finančních a existenčních problémů.
Několik měsíců ještě bylo možné překonat, ale kdyby tento stav trval i nadále, skončilo by mnoho pracovníků stavebního odvětví na pracovním úřadu. Pokud by museli i další měsíce čekat, až bude Portál stavebníka opraven a bude fungovat spolehlivě, bylo by to pro řadu stavebních firem a jejich zaměstnance likvidační. A pokud je projektová dokumentace podána nezákonným způsobem, nemůže být platné a nezpochybnitelné ani žádné navazující rozhodnutí o povolení či kolaudaci stavby. To je opravdu velmi nebezpečná situace, která musí být rychle vyřešena.
ČKAIT nechce návrat k tištěným výkresům, požaduje jen návrat k existujícím digitálním alternativám
Apelujeme na Vás, členky a členy Poslanecké sněmovny, abyste odmítli Návrh I a pomohli konečně odblokovat současný stav, který od letošního července paralyzoval povolovací procesy v celé republice a uvedl do právní nejistoty stavebníky, projektanty i úředníky. Nechceme návrat tištěných výkresů, ale požadujeme alternativu k podávání přes Portál stavebníka do Evidence elektronických dokumentací.
V obou případech je formát digitálního výstupu stejný, jen je doručen jinou formou. Dokumentace podaná jiným digitálním způsobem (datovými schránkami) může být také ukládána v přechodném období na jednotném úložišti Centrální evidence dokumentace, avšak nikoliv stavebníky.
Obracíme se na Vás jako praktici, jako ti, kdo se podílejí na výkonnosti stavebnictví coby základního pilíře české ekonomiky a hospodářství.
Navrhujeme jen, aby bylo možno v přechodném období podávat na stavební úřady a dotčené orgány projektovou dokumentaci také datovými schránkami. Jedná se pouze o alternativní možnost v případě, kdy nebude možné plnohodnotně použít Portál stavebníka.
Řešení leží před Vámi. Pokud Vám nebyl předložen a nemůžete tedy přijmout Komorou navrhovaný duální systém, který by umožnil v přechodném období využívat jak Portál stavebníka, tak jiné způsoby podání digitální dokumentace, přijměte alespoň upravený Návrh II, který po určitou nezbytně nutnou dobu, než bude Portál stavebníka plně funkční, vypne digitalizaci stavebního řízení a umožní podání i jinými způsoby. Zamezíte budoucím drtivým dopadům na celý náš obor, který se už nyní začíná zmítat v problémech.
Jsme připraveni kdykoliv na půdě Poslanecké sněmovny a případně i Senátu PČR naše požadavky přiblížit a obhájit. Děkuji za všech 33 000 autorizovaných osob a další stovky tisíc pracovníků ve stavebnictví za Váš čas a pozornost, již řešení tohoto zásadního problému, který hrozí dopadnout na celou společnost, věnujete.
Vaše názory
Pro registrované uživatele je povolena diskuze.
Můžete se přihlásit, nebo se můžete zaregistrovat podle návodu pro registraci.