Co způsobilo blackout na Pyrenejském poloostrově?
- Publikováno:
- Rubrika:
- Komentáře:
- Komentářů: 2

Po poledni v pondělí 28. dubna 2025 se miliony lidí ve Španělsku a Portugalsku ocitly bez elektřiny. Výpadek ochromil dopravu, telefonní spojení, finanční služby. V pěti regionech byl vyhlášen stav nouze a spuštěny nouzové postupy. Obnova trvala dvanáct hodin. Příčiny největšího blackoutu nebyly oficiálně potvrzeny ani po dvou týdnech od události. Jakou roli sehrála obnovitelná energie při masivním výpadku proudu na Pyrenejském poloostrově? Přinášíme názor autorizovaného inženýra, který tento blackout zažil osobně.
Zažil jsem na vlastní kůži téměř dvanáctihodinový výpadek proudu v jižním Portugalsku. Byla to velká náhoda, že se to stalo právě mně, člověku, který se zajímá o obnovitelné zdroje energie (OZE). Odborné kruhy i světová média okamžitě diskutovala o tom, jaká byla příčina takto rozsáhlého výpadku. Samozřejmě, že se ozvali kritici OZE. Fotovoltaika společně s větrnými elektrárnami má v energetice Pyrenejského poloostrova vysoké zastoupení. Portugalsko cca 36 %, Španělsko téměř 30 %. Diskuze, zda OZE způsobily či nezpůsobily tento výpadek, proběhly mimo jiné i na stránkách světového tisku BBC či Guardian (The Guardian UK, Tue 29 Apr 2025 14.56 BST, Helena Horton Environment reporter, What caused the blackout in Spain and Portugal and did renewable energy play a part?)
Někteří komentátoři spekulovali, že síť mohla být přetížena množstvím dostupného větru a slunce, protože OZE jsou méně náchylné na náhlé snížení slunečního svitu či snížení intenzity větru než jiné formy energie. Zdá se však, že tomu tak není. Daniel Muir, hlavní analytik pro evropskou energetiku ve společnosti S&P Global, uvedl: „Povaha a rozsah výpadku činí nepravděpodobným, že by příčinou byl objem obnovitelných zdrojů, prestože španělská síť je často vystavena velmi vysokým objemům takové výroby.“
Španělský provozovatel sítě v úterý uvedl, že došlo k souhře dvou událostí. Výpadku výroby energie z klasických zdrojů a následné masivní ztrátě energie z OZE. To destabilizovalo síť a vyvolalo dominový efekt, kdy vypadly i další zdroje.
Jsou sítě založené na obnovitelných zdrojích energie náchylnější k selhání?
K výpadkům proudu může dojít bez ohledu na to, jakým typem energie je síť napájena. V roce 2003, kdy síť byla napájena primárně fosilními palivy, došlo ke dvěma rozsáhlým výpadkům. V Londýně ho způsobil vadný transformátor a nesprávně instalované ochranné relé. Další rozsáhlý výpadek proudu na celém italském poloostrově, který trval přibližně 12 hodin, způsobil problém s vedením mezi Itálií a Švýcarskem. V roce 2019 ve Spojeném království vyvolalo velký výpadek proudu selhání zařízení ve větrné farmě a v plynové elektrárně, k němuž došlo, když blesk zasáhl přenosový okruh severně od Londýna a způsobil technickou poruchu.
Keith Bell, profesor elektroniky a elektrotechniky na Univerzitě ve Strathclyde, řekl: „Události tohoto rozsahu se v průběhu let staly na mnoha místech po celém světě, v energetických systémech využívajících fosilní paliva, jadernou energii, vodní energii nebo variabilní obnovitelné zdroje. Nezáleží na tom, odkud energii získáváte: abyste zajistili stabilní dodávky elektřiny, musíte mít správné technické řešení.“
Jaká byla setrvačnost rozvodné sítě na Pyrenejském poloostrově?
Španělská rozvodná síť prochází modernizací, protože není schopna přenést potřebné množství elektřiny z OZE. Odborníci uvedli, že modernizace sítě neodpovídá tempu zavádění OZE.
Pratheeksha Ramdas, hlavní analytik společnosti Rystad Energy, uvedl: „Nemůžeme říci, že vysoký výkon větrné a solární energie způsobil výpadek – v minulosti jsme v systému viděli mnohem větší množství OZE. Vyšší množství obnovitelných zdrojů však mohlo ztížit absorpci frekvenčních poruch. Existuje mnoho možností, které mohou tyto poruchy způsobit: porucha v systému nebo slabé přenosové vedení. Je to ponaučení pro ostatní země. Je třeba více investovat do střídačů tvořících síť, které mohou pomoci stabilizovat síť.“
Plynové a jaderné elektrárny mají vysokou setrvačnost, což je termín pro odolnost sítě vůči změnám frekvence. OZE mají nízkou setrvačnost, která, pokud se na ni nereaguje, může způsobit jejich menší odolnost vůči náhlým výkyvům.
Pravděpodobnou příčinou bylo selhání přenosové infrastruktury
Můj názor je, že instalace fotovoltaických panelů nebo větrných farem je jen část úkolu. Je také nutné k těmto zdrojům připojit ještě dostatečnou kapacitu bateriových úložišť. Tedy část energie uschovat a dotovat síť ve chvíli poklesu výkonu OZE. Tímto by se i OZE mohly stát „tvrdšími“, tedy s vyšší setrvačností, které podrží síť. Z labilních zdrojů by se pak staly zdroji vysoce stabilními.
Bateriová úložiště lze mimo to také využít pro přebytky v síti. Pokud tedy dojde k náhlému výpadku např, větrného, nebo fotovoltaického zdroje, soustava bateriových úložišť podrží síť po nějakou dobu, tedy dostatečnou dobu do najetí špičkových zdrojů např. kogeneračních jednotek.
Závěrem: Restaurace s bateriovým úložištěm energie měly otevřeno i při blackoutu
Závěrem se chci vrátit ke své krátké dovolené v Portugalsku. Výpadek způsobil, že jsem zůstal asi 10 km od hotelového resortu bez možnosti zavolat si taxi zpět, ale fungovala mi satelitní navigace. A tak jsem zvolil pěší cestu po krásných útesech a malých plážích, které jsou přístupné jen za odlivu. Do resortu jsem tedy došel pěšky a zjistil, že zatímco vilky jsou bez proudu a mobilního signálu, restaurace resortu fungovaly, protože kromě solárních panelů měly i bateriová úložiště.
Vaše názory
Dobrý den,
Naprostý souhlas s předchozím komentářem. Článek jako z Blesku, neopatří do odborného profesionálního periodika. Autor se ani neobtěžoval zjistit alternativní publikované zdroje příčin .výpadku. Takže jednu verzi přikládám níže.
A odvolávat se na "běžné výpadky" takového rozsahu v západní Evropě ? Jak to, že u nás nikdy takový srovnatelný výpadek nebyl ?
A poslední odstavce pláži a restauracích úplný vrchol. Autor měl být ve výtahu, ve vlaku v tunelu, v metru nebo v nemocnici nebo ve výškové budově kdy vypadla čerpadla a netekla voda a nešlo jít ani na wc atd. atd. atd. to vše chce pohánět za bateriových úložišť?
Takže jeden možný výklad:
----------------------------------------------------
Dnes můžeme jako historický fakt říci, že v důsledku selhání národního systému Španělska se zastavila městská doprava, zastavil se provoz na železnici a vypnulo se metro ve všech větších městech. Úvěrové a finanční instituce pozastavily svou činnost, bankomaty nefungovaly. Došlo k odpojení klasických telefonních linek a mobilních věží, stejně jako kabelového internetu. Nemocnice používaly benzínové a naftové generátory a přijímaly pacienty pouze v kritickém stavu. Systémy řízení dopravy byly vypnuty. Přestal fungovat systém centrálního zásobování vodou, kanalizace, úpravy vody a čištění vody. Externí dodávka elektrické energie byla přerušena ve všech sedmi jaderných elektrárnách.
Úplný a úplný kolaps.
Obyvatelstvo země se hromadně hrnulo do obchodů a supermarketů a smetlo vše z regálů - od toaletního papíru po těstoviny. Poptávka byla zejména po externích nabíječkách (powerbankách), jejich cena od spekulantů podle západního tisku dosahovala stovek euro za kus. Vláda v Madridu byla ve stavu úplného vyčerpání, protože se jí podařilo stáhnout do hlavního města pouze 30 tisíc policistů a přemýšlela o přilákání další armády. Místo aby hledali odpověď na věčnou otázku "co dělat?", politici se vrhli do hledání viníků, přičemž je samozřejmě našli v táboře odpůrců. Vůdce opoziční Lidové strany Alberto Núñez Feijóo, zatímco obyvatelé a hosté Madridu tápali v tunelech metra bez napětí, se tak obořil na Pedra Sáncheze a jeho vládu a zcela správně je obvinil ze zelené nerovnováhy v terénu ve smyslu nadměrného nadšení pro obnovitelné zdroje energie.
Ve všech těchto bakchanáliích byli jediní, kdo si zachovali střízlivost a spěchali s odstraněním výpadku, energetické společnosti. Ve Španělsku Red Eléctrica a v Portugalsku jejich kolegové z REN.
Mimochodem, úřady, které rozumně požadují vysvětlení, začaly krmit verze jedna druhé ještě absurdněji. Od nějakého spontánního zahřívání elektrického vedení až po naprosté nesmysly, jako jsou vyvolané atmosférické vibrace.
.
Ve skutečnosti je důvod toho, co se stalo, zcela zřejmý.
Španělsko je čistým vývozcem elektřiny. Na konci loňského roku prodaly španělské výrobní společnosti do zahraničí 24 terawatthodin elektřiny. Největším trhem je sousední Portugalsko, kde se spotřebuje 13,5 terawatthodin. Následuje Francie (9,1), Maroko (2,3) a maličká Andorra, která nakupuje 240 gigawatthodin ročně.
Španělsko má zároveň velmi rádo obnovitelné zdroje energie a ještě 16. dubna se slavnostně prohlásilo za "nejzelenější zemi". Příznivé povětrnostní podmínky umožnily urychlit výrobu větrné energie na 256 gigawatthodin (45 % národní výroby elektřiny) a solární panely vyrobily 151 gigawatthodin (27 %). A 21. dubna, tedy přesně týden před kaskádovým kolapsem, byl stanoven nový rekord: sektor solární výroby dosáhl okamžité kapacity přes 20 gigawattů, což pokrylo 78 % veškeré poptávky. Dne 27. dubna vypukl ve Francii, nedaleko hranic se Španělskem, požár na úseku vedení vysokého napětí mezi městy Perpignan a Narbonne, v důsledku čehož tato část sítě vypadla z tranzitního schématu. A pak se najednou ukázalo, že je to vlastně jediný synchronizovaný energetický most, přes který proudí španělské megawatty do Francie. Pro jednoduchou vizualizaci toho, co se děje, si představte, že voda se pohybuje kanálem v silném proudu, ale v určitém okamžiku do kanálu spadne kámen a zablokuje průchod.
Totéž se stalo se španělským energetickým systémem, který se začal ve skutečnosti topit ve své vlastní elektřině. Provozovatelé sítí se snažili přebytek "odvést" přes propojovací vedení do Maroka, ale tam prostě nebyl potřebný počet spotřebitelů.
Začal kaskádový provoz ochranné automatizace, která začala vypínat celé klastry výroby elektřiny. Výsledkem bylo, že do poledne 28. dubna zaznamenala síť provozovatelů systému ENTSO-E úplné vypnutí španělské energetické soustavy. Notoricky známé obnovitelné zdroje energie (OZE) se v tomto případě ukázaly být nikoli pomocí, ale kamenem, který nakonec stáhl potácející se energetickou bilanci ke dnu.
Faktem je, že všechny distribuční sítě pracují na frekvenci 50 hertzů střídavého proudu. Údržba pracovních frekvencí je tradičně svěřována nejvýkonnějším elektrárnám, obvykle jaderným elektrárnám. Jakmile automatizace začala vypínat jaderná zařízení, provozovatelé spustili čerpací stanice, aby to kompenzovali na plnou kapacitu. Došlo k obrovskému zkosení fází. Solární a větrné stanice vyrábějí stejnosměrný proud a jsou připojeny k obecné síti prostřednictvím střídačů. Ten se po zaznamenání posunu frekvencí také začal automaticky vypínat a odstraňovat inzerovaný rekordní výkon z celkové bilance. Výroba energie se pětinásobně zhroutila, protože v provozu zůstaly pouze plynové kotle a Španělsko před dvěma lety slavnostně opustilo uhlí.
Výsledek, jak se říká, je na výsledkové tabuli.
Závěry z velkého španělského zatmění jsou docela jednoduché a zřejmé. Obnovitelné zdroje energie, ať už solární nebo větrné, zatím nejsou schopny plně nahradit ty tradiční - na fosilních palivech, včetně uranu. Dříve nebo později, za určité kombinace podmínek, jako je mlha, klid a endogenní oheň, může nadšení pro novou agendu vést k vytvoření místního Madridu na zemi. Pouze ne reklamní a turistický, ale takový, kde nefungují semafory, vlaky nejezdí, není možné si ulevit a baterie stojí tisíce..
Dobrý den,
velmi se mi nelíbí, jakým způsobem se zde pracuje s dojmy vykládanými za odborná fakta. Názor, že labilitu sítě, napájené z velkého procenta fotovoltaickými střídači, zlepší instalace ještě více střídačů napájených z baterií, považuji za pochybný. Navíc podpořenou citacemi "odborníků" kteří mají na OZE postavenou živnost. Uváděné příklady blackoutů byly způsobené vždy nějakou poruchou, což se o španělském výpadku říci nedá. Raději bych zde viděl nějakou polemiku o tom, proč se ta síť prokazatelně rozkmitala, nejlépe od absolventa předmětu "Přechodové jevy v elektroenergetické soustavě", který se na ČVUT standardně vyučoval. AŠ.
Pro registrované uživatele je povolena diskuze.
Můžete se přihlásit, nebo se můžete zaregistrovat podle návodu pro registraci.