Úvodník leden 2025

Portálu stavebníka i nadále skřípají ložiska a všichni musí vyvinout mnohem více úsilí, aby podali své žádosti o povolení, vyjádření či kolaudace. Široký bypass neprošel, a tak pocit právní nejistoty o tom, zda stavebníci podávali žádosti v souladu se zákonem, pořád znervózňuje stavební veřejnost. I nadále trvá stav, kdy je proklamované zjednodušení obstaravatelské činnosti a urychlení celého procesu v nedohlednu. Určitě nikdo v naší zemi nečeká dychtivěji než inženýři a technici na to, aby vše běželo bez problémů, rychle a bezpečně. Nechceme roznášet papíry po úřadech, ale nechceme ani trávit zbytečné hodiny u počítače opakovaným zadáváním a zjišťováním: „Proboha, proč už to zase nefunguje?“. Cílový termín pro dokončení nových systémů v roce 2028 také nevidíme jako sprint odpovídající 21. století. Ale hlavně, abychom se v roce 2028 zase nedivili, že nic nejede podle původních krásných představ a neřešili na politickém poli nějaký nový úřad.

Začátkem roku došlo k velmi smutné nehodě v restauraci v severočeském Mostu. Několik lidí přišlo o život, další byli zraněni. V současné době se vyšetřuje, kdo je za neštěstí odpovědný, a určitě mi nepřísluší to komentovat. Co ale komentovat lze, je otázka, zda je možné podobným neštěstím předcházet. Lidská pochybení, náhody nebo přírodní katastrofy jsou skutečnosti, které bohužel nelze stoprocentně z života lidí vyloučit. Můžeme se ale pokusit je v co největší míře omezovat. Zatímco u provozu na pozemních komunikacích platí, že bez platné technické kontroly nemohu s autem bez postihu jezdit, u budov nic podobného kromě revizí vybraných zařízení neznáme.

Samozřejmě platí, že za stav nemovitosti odpovídá podle zákona majitel, ale jsme si jisti, že je to tak dobře? Naprostá většina majitelů sleduje, v jakém stavu svůj majetek má, ale existuje i další část vlastníků, kterým je to jedno, nebo si neuvědomují, že se s jejich majetkem něco děje. Proto čas od času někteří kolegové, mezi které se také řadím, asistují u zřícených budov nebo u požárů. ČKAIT na tento stav již v minulosti opakovaně upozorňovala, ale nesetkala se s pochopením na vyšších místech. Často tehdy zaznívalo, že se jedná o zbytečné prodražování provozu budov a že si takto členové ČKAIT chtějí zabezpečit práci. Chtěl bych každého ubezpečit, že jsou v naší branži určitě lépe placené činnosti. Přesto by mi to dávalo smysl. Jedná se zde o pouhé kontroly a prohlídky objektů, a tak i o zanedbatelnou částku z celkových provozních nákladů.

V případě Mostu se nabízí otázka, jakou cenu má lidský život. Z mého pohledu by se měly pravidelné prohlídky nemovitostí z pohledu statika a požárního specialisty zařadit vedle už nyní platných kontrol, jako jsou kupříkladu revize elektrických rozvodů, komínů nebo plynových zařízení. U statiky určitě není nutná tak častá frekvence, ale podcenění poruch se velmi často obrací proti samotným majitelům. Myslím, že je načase opět nastartovat diskuzi na toto téma.

Konec roku ve mně vyvolal pocit smutného déjà vu. V prosinci naše řady opustily dvě významné osobnosti z řad ČKAIT. V pořadí druhý předseda ČKAIT a můj předchůdce ve funkci Ing. Pavel Křeček a dlouholetý člen Představenstva ČKAIT Ing. Tomáš Chromý. Byli velkými kamarády a svět opustili ve dvou po sobě jdoucích dnech. Oba pánové byli i mými přáteli. Zanechali po sobě v historii Komory nesmazatelnou stopu. Kdo jste je znali, tak jim můžete věnovat tichou vzpomínku. Čest jejich památce.