Z projevu předsedy na Shromáždění delegátů ČKAIT
- Publikováno:
- Rubrika:
- Komentáře:
- Vložte první komentář
Vlastně bych mohl a měl být na činnost a výkony naší Komory hrdý. A právem – tolik práce, kolik jsme stihli od ledna, jsem nečekal. Děkuji všem, kteří se aktivně zapojují do činnosti Komory!
Na začátek bych chtěl uctít památku čtyř významných osobností – prof. Aloise Materny, Ing. Svatopluka Zídka, Ing. Zdeňka Rylicha a Ing. Miroslava Loutockého, kteří nás v posledním roce opustili. Už delší dobu zápolím s obavou, že je (nás) nebude mít časem kdo nahradit. Na druhou stranu mám radost z řady nových, mladých tváří zapojených do aktivů a orgánů ČKAIT.
V posledním roce nás velmi zaměstnával nový stavební zákon a jeho prováděcí vyhlášky i digitalizace stavebního řízení. Podrobnosti zde nechci rozebírat, protože jsme se jim podrobně věnovali na stranách časopisu Z+i. Jsem přesvědčen, že spoustu té práce bychom si bývali mohli odpustit. To by se ale tak rozsáhlá rekodifikace stavebního práva nesměla dít bez podkladů, analýz a především bez respektu k připomínkám stavebních odborníků, mohli jsme se věnovat řadě užitečnějších věcí. Například motivování žáků základních a studentů středních škol ke studiu technických oborů.
Potřeba zkušených praktiků, autorizovaných osob, se naplno projevila během nedávných povodní na Moravě. Zde chci vyzdvihnout obětavou práci, kterou odvedli naši kolegové a kolegyně z oblastních kanceláří v Ostravě a Olomouci. Přínos pro všechny postižené, obce, města i organizace byl nezměrný a reflektován pozitivně také v médiích.
Jsem si vědom toho, že všichni, kdo zasahovali přímo v terénu, se museli vypořádat s dosud nevyjasněnými kompetencemi a dalšími právně-provozními nesoulady na úrovni IZS. Některé jsem přímo s generálporučíkem Ing. Vladimírem Vlčkem, Ph.D., MBA, generálním ředitelem HZS, otevřel ještě v průběhu přírodní katastrofy. Další v zájmu autorizovaných osob, jež při podobných situacích působí nezřídka pro bono, budeme řešit v součinnosti s příslušnými ministerstvy co nejdříve. Nezdá se, bohužel, že by podobných katastrof ubývalo. Spíše naopak. A musíme být připraveni.
Chtěl bych také pochválit trvalou péči o vzdělávání autorizovaných osob. Myslím, že systém Profesis se stal již nedílnou výbavou většiny autorizovaných osob. Jeho aktualizaci věnuje vyčleněný tým Střediska vzdělávání a informací opravdu každodenní péči.
Každoročně se významně podílíme na několika akcích – seminářích a konferencích. Letos poprvé jsme transformovali Inženýrský den do květnové celodenní konference. Téma dostupného bydlení, jež budeme dále rozvíjet, přilákalo i tehdejšího ministra Ivana Bartoše, stejně jako řadu dalších autorit v tomto oboru. Společně s kolegy se účastním řady dalších setkání – ať jde o konferenci CEEC nebo TOP EXPO.
Pozvánek dostáváme stále více. Přičítám to mimo jiné stále aktivnějšímu tiskovému oddělení. Jen pro zajímavost: nominální hodnota mediálních výstupů v roce 2023 dosáhla 120 mil. Kč. Do poloviny letošního října evidujeme již více než 400 výstupů v celkové hodnotě 345 mil. Kč!
Platí, že kdo je vidět, s tím se i mluví. I nám jako Komoře publicita otevírá dveře do všech institucí a na ministerstva. Díky tomu jsem se mohl, a v několika případech opakovaně, potkat s ex-ministrem Bartošem, ministry Síkelou (v době jeho funkčního období), Kupkou, Hladíkem a celou řadou členek a členů Poslanecké sněmovny i Senátu PČR. Konečně je i mediální obraz odpovídající tomu, že jsme nejsilnější stavovskou organizací v oblasti stavebnictví. Kéž by to bylo reflektováno i na úrovni stavebního práva a dalších opatření klíčových pro výkon našich profesí… Ostatně za tímto účelem úzce spolupracujeme s desítkami dalších organizací a institucí jako ČSSI, SPS, ČKA, ABF nebo SIA.
Abychom předešli odchylování teorie (legislativy) a praxe, spojili jsme síly s inženýrskými komorami a organizacemi v rámci Visegrádské skupiny. Společně se zaměříme na racionalitu zelené transformace, profesní kvalifikaci a především na otázky profesní odpovědnost projektantů. Jde o to, že profesní odpovědnost projektantů by se neměla odvíjet od vzniku události, ale od dokončení a předání díla. Chceme, aby se standard užívaný v Polsku kodifikoval na úrovni EU. V této věci jsme v úzkém kontaktu i s kolegy z Německa a Rakouska.
Pokud už jsem se dotkl odpovědnosti, rád bych zmínil aktivní přístup makléřské společnosti PM ČKAIT, s.r.o. Základní pojištění je nově zvýšeno na 400 000 Kč a rozšiřuje se nabídka služeb pro autorizované osoby.
Hospodaření v roce 2024 očekáváme s mírným přebytkem. Pro rok 2025 však musíme reflektovat na zvýšení nákladů. Týká se zmíněného pojištění, které se dlouho neměnilo a pro jehož zvýšení byl ještě v loňském roce domluven odklad. Musíme také reagovat na zvyšování mezd a posílení kanceláře. Nechceme činnost Komory omezovat, naopak potřebujeme i díky vybojovanému prostoru ještě usilovněji prosazovat zájmy autorizovaných osob a celého českého stavebnictví. Z toho důvodu jsme navrhli zvýšení členského příspěvku na příští rok na 4 300 Kč.
Jednou z dalších naznačených priorit je novela autorizačního zákona. Ačkoliv se velká novela odložila o dva roky, na úpravách pracujeme.
Dopady NSZ si zažíváme nejen ve svých kancelářích a firmách, ale i jako Komora. Už letos jsme chtěli zahájit práce na zkušebních prostorách v našem novém objektu v Legerově ulici, v jehož 2. patře bude naše dceřiná společnost Informační centrum a středisko autorizací. Podle očekávání však došlo ke zdržení na úřadech. Pracujeme proto dále na projektové dokumentaci i úpravách sídla v Sokolské ulici.
Na závěr bych chtěl vám všem popřát především pevné, nikým a ničím nerušené zdraví. Ač jsem si vědom, že to právě v této době není lehké. V jednotě je síla. A já věřím, že všechny problémy spojené s NSŽ, DSŘ a řadou dalších dovedeme do úspěšného konce. Udržitelný konec letošního roku a pozitivní vstup do toho dalšího!
Vaše názory
Pro registrované uživatele je povolena diskuze.
Můžete se přihlásit, nebo se můžete zaregistrovat podle návodu pro registraci.