Úvodník listopad 2024

V polovině září zasáhly Českou republiku rozsáhlé povodně. Nejvíce byly zasaženy Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Obrázky ze zasažených oblastí obletěly nejen celou republiku, ale dokonce celou Evropu. Míra škod je nebývalá. Koryta řek změnila své trasy a celé části obcí byly smeteny z povrchu. Při likvidaci škod se zapojily všechny složky IZS a pomoc poskytli i naši kolegové z Komory, zejména statici. Všem patří opravdu velké poděkování za jejich neopominutelnou a nezastupitelnou roli při posuzování rozsahu poškození staveb i při návrhu dalších opatření. Organizačně výrazně pomohli i předsedové postižených oblastí pánové Dospiva a Klega.

V průběhu povodní jsem hovořil o možnostech naší pomoci s generálním ředitelem HZS Vladimírem Vlčkem a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem. Přetrvávajícím problémem mezi IZS a ČKAIT je bohužel zapojení a ukotvení statutu našich odborníků do organizace pomoci při rozsáhlých katastrofách. Přitom na krajské úrovni spolupráce při jednotlivých haváriích běží bez obtíží. Opakovaně chceme tuto věc řešit. Koncem října proto odešel dopis na generálního ředitele HZS s žádostí o schůzku, na které bychom rádi všechny problémy vyřešili, protože je pouze otázkou času, kdy budeme opět vyzváni k pomoci. Příroda je nevyzpytatelná a určitě nám dá vědět, že my lidé nejsme těmi největšími pány na planetě, i když si to občas myslíme.

V příštím roce nás snad čeká podpis největší smlouvy na investici v historii České republiky. Dostavba nového jaderného zdroje se snad již rozhýbe. ČKAIT sleduje situaci a zdůrazňuje, že bez autorizovaných osob zcela jistě novou elektrárnu nepostavíme. Z pohledu tuzemských firem je důležité, aby se v co největší míře zapojili domácí dodavatelé. Nesmí zůstat na vedlejší koleji. V tomto mají kolegové nejen ze stavebního, ale i z ostatních odvětví našeho průmyslu trvalou podporu. Proto se účastníme na pořádaných setkáních se členy vlády a požadujeme, aby výhody z investice zůstaly v co největší míře u nás doma.

Portál stavebníka mi pomalu začíná připomínat, co se týká nekonečného počtu dílů, nepovedenou mexickou telenovelu. V posledních dílech vyvrcholilo toto nešťastné drama odvoláním ministra Ivana Bartoše a odchodem Pirátů z vlády. Následoval přechodný vstup ministra Kupky do organizování opravy systému a následně na MMR jmenování nového ministra Petra Kulhánka. Bohužel přetrvávající problémy odpovídají našemu pohledu na věc, který jsme opakovaně prezentovali a připomínkovali na ministerstvu, a také názorům další odborné veřejnosti v uplynulém období. Systém je nadále neprůchodný a všichni, kdo jsou nuceni tento systém podle zákona používat, propadají beznaději. Toto číslo se vleklou problematikou Portálu stavebníka znovu zabývá a zdá se mi, že by všechna s tím spojená témata mohla naplnit nový měsíčník. Označil bych to za frašku, kdyby to celý rezort neomezovalo v práci a nenaplňovalo pocitem nejistoty.

Nové řešení „Návrhu I“ bohužel nenaplnilo naše představy o zprůchodnění systému portálu. Řeší pouze nefunkční část na straně úřadů, když jim umožňuje využívat předchozí systémy. Z pohledu veřejnosti nejviditelnější část, samotný portál, i nadále zůstává neprůchodná a termín zprovoznění do konce listopadu vidím jako naprosto nereálný. Proto jsme navrhovali v tomto čísle popsané duální řešení nebo alespoň přijetí „Návrhu II“ vlády, který by umožnil postupy před 1. červencem 2024, tedy i projektanty oblíbené posílání datovými schránkami. Zúčastnili jsme se řady jednání na toto výbušné téma po odvolání ministra, všude jsme prezentovali reakce našich členů z praxe. I to nakonec vedlo k tomu, že bylo přislíbeno širší řešení v případě, že se oprava do konce listopadu nepovede. Tak doufám, že se posuneme k uspokojivému řešení, a věřím, že i tahle telenovela bude mít svůj pozitivní konec.

Vážené kolegyně a kolegové, v září odešli z našich řad dva významní členové, jejichž zásluhy pro Komoru bych rád přes zveřejněné nekrology připomenul. Ve věku 96 let odešel Ing. Miroslav Loutocký a ve věku 93 let Ing. Zdeněk Rylich. Oba pánové dlouhá léta pracovali pro Komoru v těch nejvyšších funkcích a i po ukončení práce v představenstvu nebo stavovském soudu zůstávali činorodými kolegy a byli v kontaktu s řadou z nás. Bylo jim dopřáno dožít se vysokého věku a jsou oba příkladem pro všechny z nás. Čest jejich památce.

Do předvánočního času bych vám rád popřál klid a pohodu. Shánění dárků je dobrým zvykem, jak podarovat své nejbližší, ale nemělo by být tím hlavním tématem. Profesně bych si přál jeden dárek. Abychom se už mohli zase věnovat projektování a stavbám a ne nekonečným problémům stavebních povolení. Tak snad to pod stromečkem najdeme.