Jak probíhalo odstraňování následků povodní
- Publikováno:
- Rubrika:
- Komentáře:
- Komentářů: 1
ČKAIT již v pátek 13. září vyzvala své členy, aby se v souladu s pokyny Integrovaného záchranného systému (IZS) zapojili do odstraňování následků škod, které po sobě nechala letošní ničivá povodeň. Oblastní kanceláře ČKAIT se koordinovaně zapojily do pomoci od úterý 17. září. Vzhledem k zaplavení tisíců budov, zejména v nejvíce postižených oblastech severní Moravy, byli osloveni nejprve autorizovaní statici.
Zapojení oblastí ČKAIT do pomoci předcházelo telefonické koordinační jednání předsedy Ing. Roberta Špalka s generálporučíkem Ing. Vladimírem Vlčkem, Ph.D., MBA, generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR. Výstupem byl doporučený postup, sdílený i s centrálami Integrovaného záchranného systému (IZS) a Ústřední povodňové komise (ÚPK). Doporučený postup autorizovaných osob (AO) při letošní mimořádné události se opíral i o osobní zkušenosti Ing. Špalka, neboť byl úspěšně aplikován v Plzeňském kraji v případě posuzování statiky zatopených objektů v roce 2002.
Na PROFESISu byla zveřejněna nová pomůcka pro řešení následků živelních událostí – Obnova staveb poškozených povodní (X 1)
Vedení ČKAIT oslovilo předsedy a předsedkyně oblastních kanceláří a požádalo je, aby byli připraveni v pohotovostním režimu reagovat na výzvu vedoucích zasahujících příslušníků Hasičského záchranného sboru (HZS) a aktualizovalo nebo podle potřeby doplnilo stálé seznamy autorizovaných statiků, kteří jsou ochotni pomáhat při mimořádných událostech. V případě nejvíce postiženého Moravskoslezského kraje pomoc AO koordinoval Ing. Petr Dospiva, Ph.D., předseda oblasti Ostrava a zároveň 1. místopředseda ČKAIT. V Olomouckém kraji pomoc koordinoval předseda oblasti Ing. Pavel Klega, autorizovaný inženýr v oboru Požární bezpečnost staveb, který má i osobní praktickou zkušenost s prací hasičů.
Seznam autorizovaných statiků, kteří jsou ochotni pracovat v oblastech postižených povodněmi, poskytuje oblastní kancelář ČKAIT především Krajskému operačnímu a informačnímu středisku (KOPIS), případně i veliteli zásahu. Velitel zásahu by měl v první fázi po opadnutí povodně zajistit koordinaci povolávání autorizovaných statiků a určovat jejich působení v území, aby nedošlo k chaotickému a nekoordinovanému působení. KOPIS ve spolupráci s předsedou oblasti ČKAIT podle potřeby má doplňovat seznamy potřebných autorizovaných osob a předávat je veliteli IZS. V ideálním případě IZS ve spolupráci se starosty a místní samosprávou informovala občany, kdy jejich poničený dům navštíví statik. Inženýrská komora doporučila, aby autorizovaní statici pracovali ve dvou- až tříčlenných skupinách, které mají přidělené území a pohybují se společně s pracovníkem IZS/HZS.
„O ochotě našich členů není pochyb. Po ničivém tornádu na jižní Moravě v červnu 2021, kdy pomáhali statici i z opačného konce republiky, jsme společně s Hasičským záchranným sborem a pověřenými krizovými štáby zdokonalili systém komunikace a operativního řízení. Bohužel podle zpráv AO z terénu koordinace jejich povolávání do postižených území byla místy i nadále nedostatečná,“ konstatuje Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT.
Pro odstraňování staveb poničených povodní lze využít zjednodušené postupy
Nový stavební zákon v § 263 až 265, respektive metodický pokyn z 15. září 2024 vydaný Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, umožňuje snadnější postup odstraňování nemovitostí poškozených nedávnou přírodní katastrofou. Proces velmi podobný předchozí právní úpravě, která byla dostačující. V případě mimořádné události pro okamžité odstranění poškozené stavby, provádění terénních úprav a dalších stavebních prací pro zajištění bezpečnosti a spolehlivosti zasažených nebo poškozených staveb postačuje posudek autorizovaného statika (nebo jiné autorizované osoby), písemné oznámení nebo protokol na místě. Při mimořádné události není nutné nejprve získat povolení k odstranění stavby, není nutná ani dokumentace pro její odstranění. Zákonodárci i nadále ponechávají dostatek volného prostoru pro aktivitu stavebních úřadů a řešení specifických projevů a dopadů havárie případ od případu.
„Velmi důležitým členem týmu je při rozhodování o odstraňování poškozené stavby i psycholog. Jsme inženýři, umíme posoudit technický stav, ale někdy může být velmi těžké říci někomu, že dům, který celý život budoval, musí jít k zemi. Je nutné volit správná slova a lidem, kteří jsou zasaženi přírodní katastrofou, je vhodné nabídnout i psychologickou podporu. Pokud se jedná o odstranění stavby v rámci zásahu IZS, pak o opatření rozhoduje velitel zásahu, zpravidla na doporučení statika, bez stavebního úřadu. Respektive obvykle může zajistit odstranění stavby, která bezprostředně ohrožuje bezpečnost komunikace, průjezd, osoby pohybující se na komunikaci a podobně. Povinnosti směrem ke stavebnímu úřadu mohou být řešeny až poté, ovšem bez zbytečného odkladu,“ doporučoval Ing. Robert Špalek.
Obnova staveb poničených povodněmi
Řada vlastníků vážně poškozených staveb jistě využije zjednodušený postup nejen k jejich odstranění, ale i k opravám. ČKAIT doporučuje dobře zvážit, zda využít projektovou dokumentaci k původní stavbě, což nový stavební zákon umožňuje pouze ve lhůtě do šesti měsíců od živelní události. Žádost o obnovu stavby poničené letošními povodněmi podle původní dokumentace je tedy nutné podat do 12. března 2025.
„Zahájení obnovy silně zaplavených staveb si neumím představit dříve než na jaře příštího roku. Je třeba si uvědomit, že povodeň způsobuje škody nejen bezprostředně, ale havarijní situace může nastat i se zpožděním. Stav budovy nelze v řádu dní, někdy i týdnů považovat za konečný. Po prvotní vizuální prohlídce následuje vyklízení a sanace, poté standardní prohlídka – pasportizace stavu,“ dodává Ing. Michal Drahorád, místopředseda ČKAIT a předseda profesního aktivu Statika a dynamika staveb, Mosty a inženýrské konstrukce, Zkoušení a diagnostika.
Je třeba přednostně obnovit veškerou infrastrukturu – inženýrské sítě, dodávky pitné vody, komunikace. Stavby i pozemky se musí nejprve důkladně sanovat a musí řádně vyschnout. To vzhledem k blížící se zimě může trvat i několik měsíců, někdy i let. Autorizované osoby by měly vlastníky postižených nemovitostí upozorňovat na to, že předsoušení agregáty, které trvá obvykle 5 až 10 dní, je jen prvním krokem. Následuje dosoušení zaplavených budov, které bude trvat měsíce a někdy i roky, kdy je nutné intenzivnější vytápění a časté větrání. Několik topných sezón bude nutné postižené části budovy přetápět. Dosoušení tedy bude energeticky velmi náročné. Rychlé vysušení zaplavené stavby pouhým větráním místností je velmi obtížné a dlouhé. Závisí i na teplotě a relativní vlhkosti vzduchu. Velkým nebezpečím budou mrazy. Pokud se budou zaplavené prostory využívat, je třeba počítat s tím, že povodňová voda s sebou přinesla silné znečištění, že vysoká vlhkost vytváří podmínky pro výskyt plísní a dřevokazných hub a že pobyt ve vlhkých budovách může vyvolávat řadu alergických reakcí a onemocnění.
ČKAIT v této souvislosti varuje před unáhlenými kroky při obnově staveb a doporučuje spolupráci s autorizovanou osobou, jež může posoudit efektivitu prováděných oprav a případně navrhnout nové, odolnější, energeticky i dispozičně efektivnější řešení, které zohlední i případná chystaná protipovodňová opatření. Záměr obnovy nebo nové výstavby lze realizovat až tehdy, kdy se situace alespoň částečně stabilizuje. V každém případě nová výstavba s využitím modulárních prvků může být mnohdy dokončena i rychleji než sanace a následné opravy. Potvrdily to rovněž zkušenosti s obnovou domů zničených tornádem na jižní Moravě v roce 2021, kde mnozí dokázali bydlet v novém do roka od ničivé události. Je však třeba počítat se stavebními náklady cca 60 000 Kč/m². „Podcenění účasti odborníka se účastníkovi může nevyplatit nejen finančně, ale i zdravotně,“ upozorňuje Ing. Robert Špalek.
Vliv statusu objednatele na pojištění AO
Pokud by se při výkonu těchto činností cokoliv stalo přímo autorizované osobě (myšleno újma na majetku, zdraví či životě), potom je důležité, aby náhrada takto vzniklé újmy byla vůbec poskytnuta. Z rámcového profesního pojištění se například nehradí škody vzniklé přímo samotným AO, neboť by šlo o škodu vlastní, která není pojištěna. Také podle zákona o IZS č. 239/2000 Sb. není ČKAIT ani jiná komora či její členové považována automaticky ani za základní, ani za ostatní složku IZS. Pokud ovšem při vzniku mimořádné události je k součinnosti vyzvána AO individuálně, zejm. přímo krizovým štábem (zástupcem), potom této konkrétní AO náhrady podle § 30 zák. č. 239/2000 Sb., o IZS, naopak přísluší.
Pokud by AO zavinila škodu, která by měla příčinu v pochybení profesního charakteru, pak se na ni vztahuje pojištění sjednané rámcovou pojistnou smlouvou ČKAIT, a to až do výše 300 000 Kč. Podmínkou je, že AO bude vykonávat odbornou činnost v oboru, pro který jí byla udělena autorizace.
Odměna za práci v mimořádných situacích
Doporučené ceny nejsou. Podrobnosti lze najít v sazebnících inženýrských prací například na cenyzaprojekt.cz. Jedná se však o relativně rizikovou a vysoce kvalifikovanou odbornou činnost, kde se obvyklý honorář za odborné posouzení stavu stavby může pohybovat kolem 1200–1800 Kč/hod. + DPH. Smluvní odměnu včetně úhrady cestovních nákladů a případných nákladů na ochranné pomůcky je dobré sjednat předem. Celkovou cenu nelze předem stanovit, závisí na tom, jaké jsou prostoje, přístupnost, nutnost osobních ochranných pomůcek. Například výměna filtrů do masky vyjde zhruba na 500 Kč.
Vaše názory
Jakým způsobem a koho ČKAIT 13. 9. vyzvala? Na webu je k tomu datu zpráva, kde je psáno:
"V návaznosti na povodňovou situaci vyzvala v pátek 13. 9. 2024 Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) prostřednictvím oblastních kanceláří (krajských) své členy – autorizované statiky, aby byli ve stavu pohotovosti."
Přestože jsem statik (a i IZS JmK na mě má kontakt), tak se - ani od oblastní kanceláře a ani od nikoho jiného - ke mě zpráva, že se nedostává statiků, nedostala. Konkrétně Brno - má tam někdo vůbec přehled o staticích z této oblasti?
Pro registrované uživatele je povolena diskuze.
Můžete se přihlásit, nebo se můžete zaregistrovat podle návodu pro registraci.