• Úvodník prosinec 2024

    Do posledního úvodníku jsem psal o tom, že chceme po letech přešlapování vyřešit postavení autorizovaných osob při velkých živelních katastrofách. Zdá se, že se ledy pohnuly, protože vedení HZS na naši výzvu zareagovalo a koncem listopadu jsme s kolegy Dospivou a Klegou jednali o zlepšení situace a možnosti, jak naše kolegy bezpečně a důstojně zapojit do procesu záchranných prací. Doufám, že se rozjetý postup nikde nezadrhne a naše autorizované osoby se při těchto nechtěných pracích budou moci soustředit na svou náročnou práci a nebudou příště muset znovu řešit mnohdy ne
  • Pozvánky na valné hromady oblastí ČKAIT 2025

    Vy jste ČKAIT. Přijďte na valnou hromadu oblasti a ovlivněte činnost Komory. Můžete se také zapojit do řešení aktuálních problémů vašeho oboru autorizace a celého odvětví prostřednictvím profesních aktivů. Letos nás opět čeká připomínkování právních předpisů, zejména novelizace vyhlášek, otázky dostupného bydlení, spolupráce AO s IZS ...

  • Analýza průzkumu mezi členy ČKAIT k dopadům digitalizace stavebního řízení (DSŘ)

    Od 1. července 70 % dotázaných komunikuje se stavebnímu úřady a dotčenými orgány nezákonným způsobem, tedy mimo portál stavebníka (PSS). Vyplynulo to mimo jiné z průzkumu, který probíhal ve dnech 26. listopadu až 8. prosince 2024 a zúčastnilo se ho 2 134 autorizovaných osob, z toho 1 492 inženýrů a 617 techniků a stavitelů. Obsahoval 18 otázek, které v některých případech umožňovaly přidat komentář.

  • Co ukázal bleskový průzkum k digitalizaci stavebního řízení

    Přes dva tisíce autorizovaných inženýrů a stavitelů se během tří dnů od spuštění na konci listopadu zúčastnily průzkumu k problémům s digitalizací stavebního řízení (DSŘ). Nebývalé! Jde o dvojnásobný počet odpovědí než zkraje roku 2024, kdy jsme se ptali na vaši zkušenost se skutečnou délkou povolovacího řízení v Česku.

  • Senát přijal „úzký bypass“

    Na základě dohody vládní koalice s opozicí bylo 11. prosince Senátem přijato odborníky kritizované řešení tzv. úzkého bypassu. Ministři Kupka a Kulhánek senátory přesvědčili, že v pátek 13. prosince, tedy až dva dny po schválení Senátem, bude funkce ukládání projektové dokumentace na Portálu stavebníka plně funkční a spolehlivá. Již zbývá jen vyčkat na podpis prezidenta a v praxi ověřit, že sliby byly naplněny.

  • Co řeší a nevyřeší mimořádná novela stavebního zákona?

    Digitalizace stavebního řízení měla být podle programového prohlášení prioritou současné vlády. Do ostrého provozu byly spuštěny informační systémy státní správy se zcela zásadními nedostatky, které nebyly nahodilé, ale šlo o strukturální problémy celého návrhu. To se v rámci evropského kontextu přetavilo v bezprecedentní zpomalení státní správy v této oblasti a ohrozilo sektor stavebnictví na území našeho státu.

  • Jak se změnila pravidla pro kolaudaci staveb od července 2024?

    Když byla stavba povolena podle starého stavebního zákona č. 183/2006 Sb. (SSZ), bude se podle něj kolaudovat i po 1. červenci 2024? Co změnil nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. (NSZ)? Jaké stavby se vlastně nyní kolaudují a podle jakého zákona? Kdo kolauduje stavby? Postup kolaudace podle NSZ může působit nejasně.

  • ČKAIT varuje před navrhovanou reformou výuky matematiky v základních školách

    Ministr školství Mikuláš Bek plánuje ještě do konce roku 2024 schválit velkou reformu výuky na základních školách s cílem zvýšit nároky na znalosti matematiky. Zlepšit výuku matematiky je nutné. Připravovaná reforma matematiky však s vysokou pravděpodobností nedopadne dobře a navrhovaná opatření mohou vést paradoxně k pravému opaku, k dalšímu propadu schopnosti aplikovat a používat matematiku v běžném životě. ČKAIT proto odeslala otevřený dopis ČKAIT premiérovi Petrovi Fialovi a ministru školství Mikuláši Bekovi s upozorněním na nedostatky návrhu transformace výuky matematiky v základních školách.

  • Příručka pro obce a města, která uvažují o výstavbě dostupného bydlení

    Publikace Dostupné bydlení navazuje na 24. ročník Inženýrského dne, který se konal 27. května 2024. Téma dostupnosti bydlení otevřel prostřednictvím odborných zkušeností 23 přednášejících. Pro zveřejnění v publikaci bylo zpracováno 11 přednášek. Publikace bude vydána v omezeném tištěném nákladu, který bude rozeslán obcím. Zde přinášíme stručnou anotaci hlavních kapitol. Všechny přednášky je však možné zpětně shlédnout na youtube.

  • Iniciativa ČKAIT pro zvýšení dostupnosti bydlení

    Zhoršující se dostupnost bydlení v ČR je zásadní společenský a politický problém. ČKAIT pomocí Inženýrského dne 2024 a navazující publikace Dostupné bydlení chce ukázat jeden vzorový příklad i upozornit na některé nepravdy a opomíjené informace, které s tímto tématem úzce souvisí.

  • Potenciál využití obnovitelných zdrojů energie v sídlech

    Novelizace právních předpisů umožnila i v ČR využití takzvané komunální energie zejména v menších sídlech. Novelizace energetického zákona umožnila realizaci zařízení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů s výkonem do 50 kW bez nutnosti stavebního povolení a ohlášení stavby. Novela nového stavebního zákona platná od 24. ledna 2023 rozšířila pojem technické infrastruktury. Jaké jsou dosavadní zkušenosti sídel, které již přijaly kroky k umožnění výstavby obnovitelných zdrojů energie ve svém správním obvodu?

  • Podélný vítr u samostatných domů z jedné řadové sekce soustavy T 06 B

    Panelové domy jsou desítky let bezpečně obývány, avšak při rozsáhlejší sanaci, zejména pak při zásahu do nosných konstrukcí se musí vyhovět aktuálně platným právním a technickým předpisům, a to včetně zatížení a analýzy účinku větru dle aktuálně platných eurokódů. To je však poměrně náročný výpočet, který bývá zástupci bytových domů odmítán. V takovém případě doporučujeme zjednodušený výpočet „tlačené diagonály“, který se používal před šedesáti lety.

  • Stavba roku Plzeňského kraje 2023

    Letos byly hlavním titulem Stavba roku Plzeňského kraje 2023 oceněny tři stavby, a to rekonstrukce zámku Týnec, revitalizace vnitrobloku v Manětínské ulici v Plzni a novostavba administrativní budovy Importo v Klatovech. Další ocenění si odneslo devět staveb.

  • Zájem o technické obory soustavně klesá

    Vleklé a značné problémy spojené s novým stavebním zákonem a digitalizací stavebního řízení mohou vyvolat odchod řady zkušených praktiků z oboru. Tuto obavu potvrdilo 952 autorizovaných osob, což bylo 46 % respondentů, v bleskovém průzkumu ČKAIT na konci listopadu 2024.

  • Čím se liší vada od újmy a škody

    České právní předpisy rozlišují vadu a škodu. Vadu je obvykle zhotovitel povinen odstranit na vlastní náklady a každá vada nemusí vždy přejít až do stadia škody. Autorizované osoby jsou pojištěny nikoliv na odstranění vad ve svém vadném plnění, ale na financování náhrady škody, která vznikne obvykle až jako důsledek vadného plnění. Jak je tedy definováno vadné plnění a kdy má stavební dílo vady? Jaký je rozdíl mezi škodou a újmou?

  • Ohlédnutí za konferencí Statika staveb 2024 Plzeň

    Celá problematika přípravy a realizace staveb je velmi složitý proces. Problémem jsou nejen často nedostatečné znalosti zadavatelů a nedostatečné podklady, ale především nestálost a nejistota v oblasti právních předpisů. Ani digitalizace, natož její současný průběh, v tomto projektantům nepomůže. Konference seznámila se současným stavem právních předpisů, vývojem v oblasti normalizace, konkrétně norem pro navrhování nosných konstrukcí staveb, zejména v oblastech zatížení, betonových a zděných konstrukcí. Byly ukázány poznatky předních výrobců zdicích materiálů i časté nedostatky stavební praxe.

  • 3. ročník konference Jakost pozemních staveb 2024

    Konference upozornila na nezbytnou kvalitu a životnost zejména staveb vzniklých na základě veřejných zakázek, kdy soutěžením na cenu lze možná docílit jistých úspor, ale následně pak většinou takové úspory podstatně převýší provozní náklady stavby.